Ikonka
Buty ortopedyczne – kiedy warto się na nie zdecydować?

Buty ortopedyczne – kiedy warto się na nie zdecydować?

Buty ortopedyczne są projektowane w taki sposób, aby zapewniać wsparcie, stabilizację i komfort osobom z różnymi problemami ortopedycznymi. Istnieje wiele rodzajów butów ortopedycznych, które są dostosowane do konkretnych schorzeń i indywidualnych potrzeb.

Leczenie ortopedyczne jest mniej lub bardziej złożonym procesem, planowanym indywidualnie dla każdego pacjenta. Noszenie specjalistycznego obuwia może być jednym z elementów leczenia. Skuteczność butów ortopedycznych, w zależności od rodzaju schorzenia i zaawansowania problemu, może wynosić nawet 75%.

Kluczem do optymalnych rezultatów leczenia ortopedycznego z wykorzystaniem obuwia jest właściwe dobranie butów oraz regularność i poprawność ich stosowania.

Sprawdź, co może być wskazaniem do noszenia butów ortopedycznych i jakie są rodzaje obuwia ortopedycznego.

Wskazania do noszenia butów ortopedycznych

Stosowanie butów ortopedycznych może zostać zlecone przez lekarza w ramach leczenia różnego rodzaju problemów i schorzeń ortopedycznych.

Wskazaniem do noszenia specjalistycznego obuwia ortopedycznego może być:

  • Płaskostopie (obniżony łuk podłużny stopy) – buty ortopedyczne mają zapewniać odpowiednie wsparcie łuku stopy, poprawiać postawę i stabilizować stopę oraz zmniejszać objawy płaskostopia.
  • Wysokie łuki stopy (może prowadzić do bolesnego i powodującego dyskomfort nacisku na przednią część stopy i palce) – buty ortopedyczne dla osób z wysokimi łukami stopy najczęściej są wyposażone w specjalne wkładki, które amortyzują nacisk i zapewniają równomierne rozłożenie obciążenia.
  • Haluksy (deformacja palucha, która powoduje, że paluch odchyla się na zewnątrz, a reszta palców zbacza w kierunku środka) – buty ortopedyczne na haluksy mają zazwyczaj szeroki przód, który zmniejsza ucisk na paluchy i zmniejsza dyskomfort.
  • Stopa cukrzycowa (obniżona wrażliwość na ból i zwiększone ryzyko owrzodzeń) – ortopedyczne buty dla osób z cukrzycą mają specjalne wzmocnienia, aby chronić stopy przed urazami, a także miękkie wkładki, które zapewniają optymalną amortyzację i ochronę.
  • Artretyzm (powodujący zapalenia stawów i ograniczający ich ruchomość) – buty ortopedyczne dla osób z artretyzmem mają zazwyczaj elastyczne podeszwy i dodatkowe wsparcie w obszarach dotkniętych chorobą, aby zmniejszyć nacisk i zapewnić komfort.

Ponadto buty ortopedyczne mogą być polecane dla osób z innymi schorzeniami, takimi jak płaskostopie poprzeczne, stopy z palcami młoteczkowatymi, zapalenie ścięgien czy urazy stóp i kostek. Po buty ortopedyczne można sięgnąć również w celu wyrównania długości nóg (np. w przypadku skróconych kości podudzia) oraz zapobiegania skrzywieniu kręgosłupa.

W każdym przypadku decyzję o konieczności noszenia butów ortopedycznych powinien podjąć lekarz ortopeda lub specjalista ortopedyczny, który dokładnie oceni indywidualne potrzeby i zaleci odpowiednie rozwiązanie.

Korzyści ze stosowania butów ortopedycznych

Regularne stosowanie butów ortopedycznych ma przede wszystkim powodować natychmiastową poprawę komfortu pacjenta oraz pozytywnie przekładać się na stan zdrowia stóp. W przypadku niektórych schorzeń specjalistyczne obuwie ortopedyczne może skracać proces leczenia i przyspieszać osiągnięcie zaplanowanych rezultatów.

Rodzaje butów ortopedycznych

Buty ortopedyczne można podzielić na rodzaje, uwzględniając różne kryteria, m.in.:

  • rodzaj problemów i schorzeń – buty na płaskostopie, buty dla cukrzyków itd.,
  • wiek pacjenta – buty ortopedyczne dla dorosłych, buty ortopedyczne dla dzieci,
  • płeć pacjenta – buty ortopedyczne dla kobiet, buty ortopedyczne dla mężczyzn,
  • porę roku – sandały ortopedyczne, klapki ortopedyczne, zimowe buty ortopedyczne, całoroczne buty ortopedyczne itp.

Jak dobrać odpowiednie buty ortopedyczne?

Dobór odpowiednich butów ortopedycznych jest kluczowy dla skuteczności leczenia oraz ważny w kontekście zapewnienia komfortu pacjentowi. Dobrze dobrane buty ortopedyczne powinny zapewniać wygodę i wsparcie, którego potrzebują stopy, oraz przekładać się na stopniową poprawę stanu zdrowia stóp.

Wybór butów ortopedycznych krok po kroku

  1. Konsultacja z lekarzem ortopedą – buty ortopedyczne powinny być noszone wyłącznie na zlecenie lekarza. Podczas konsultacji ortopeda ocenia stan stóp pacjenta, diagnozuje ewentualne problemy i zaleca odpowiednią formę terapii ortopedycznej. W przypadku złożonych problemów może zlecić dodatkowe badania i interdyscyplinarne konsultacje, np. ze specjalistą traumatologii, fizjoterapeutą czy neurochirurgiem.
  2. Dokładny pomiar stóp – buty ortopedyczne musza być perfekcyjnie dopasowane zarówno do długości, jak i szerokość stóp pacjenta. Dokładny pomiar obydwu stóp można wykonać w gabinecie lekarza ortopedy lub w specjalistycznym sklepie ortopedycznym, gdzie specjaliści pomogą Ci znaleźć odpowiedni rozmiar butów. W FOOTLAB wykonujemy komputerowy pomiar stóp, który umożliwia idealne dopasowanie butów i wkładek do rozmiarów stóp oraz wszelkich krzywizn.
  3. Wygoda i dopasowanie – buty ortopedyczne powinny być wygodne i dobrze dopasowane do stóp, zapewniać wystarczającą przestrzeń na palce i nie powodować ucisku ani dyskomfortu.
  4. Podeszwa – buty ortopedyczne powinny posiadać elastyczną podeszwę, która zapewnia stopom optymalne wsparcie i właściwą amortyzację.
  5. Wkładki – buty ortopedyczne mogą mieć wymienne wkładki, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. W takim przypadku kluczowy jest dobór wkładek dopasowanych do rozmiarów stóp oraz rodzaju schorzenia ortopedycznego, z którym boryka się pacjent.
  6. Materiał i konstrukcja – buty ortopedyczne powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które są trwałe, przewiewne i łatwe w pielęgnacji. Najczęściej stosuje się naturalną skórę oraz wyselekcjonowane, nowoczesne tworzywa syntetyczne.

Jeśli podczas wyboru butów ortopedycznych lub po ich zakupie pojawią się jakiekolwiek wątpliwości lub pytania – skonsultuj się z lekarzem ortopedą lub specjalistą sklepu ortopedycznego, którzy będą mogli udzielić Ci profesjonalnej pomocy.

Przeczytaj również:

Buty ortopedyczne a profilaktyne – jakie są między nimi różnice?

Jakie buty na problematyczną stopę?

Jak dobrać właściwy rozmiar i tęgość buta?