Ikonka
Czy noszenie wkładek ortopedycznych pomaga?

Czy noszenie wkładek ortopedycznych pomaga?

Wkładki ortopedyczne to jeden z najprostszych, łatwo dostępnych i najskuteczniejszych sposobów na to, by pomóc swoim stopom dotkniętym różnymi wadami, schorzeniami oraz deformacjami. Ten rodzaj pomocy ortopedycznej może zminimalizować ból, a także zahamować postęp zmian w obrębie stopy, kręgosłupa, bioder i kolan. Mogą one również całkowicie usunąć powstałe zmiany. Wiele zależy w tej kwestii od odpowiedniego doboru wkładek ortopedycznych do obuwia.

Czy wiesz, czym są i do czego służą wkładki ortopedyczne? Jeśli odczuwasz ból w obrębie stóp, a także kręgosłupa i stawów oraz bioder lub cierpisz na ból kolan, to właśnie ta pomoc ortopedyczna jest w stanie Ci pomóc. Ale to nie jedyna ich właściwość. Zobacz, do czego służą wkładki ortopedyczne. Poznaj najczęstsze wskazania do ich noszenia. Dowiedz się, jakie wkładki ortopedyczne wybrać i w jaki sposób zrobić to poprawnie.

Do czego służą wkładki ortopedyczne?

Indywidualne wkładki ortopedyczne to specjalny wyrób medyczny, co oznacza, że posiadają one szereg właściwości leczniczych i prozdrowotnych.

Przede wszystkim działają one przeciwbólowo i to nie tylko w obrębie samej stopy. Minimalizują one również dolegliwości bólowe, które pojawiają się przez zaburzone ułożenie stopy także w obrębie kręgosłupa, kolan, stawów i bioder. Tym samym przywracają radość z poruszania.

Indywidualne wkładki do butów pomagają też w utrzymaniu prawidłowej postawy. Jest to możliwe, gdyż wpływają one na odpowiednie rozłożenie nacisku stóp na podłoże.

Wkładki ortopedyczne działają też profilaktycznie. Co oznacza, że minimalizują ryzyko powstania kontuzji u osób, które nadmiernie je obciążają i nadwyrężają, jak chociażby sportowcy.

Wkładki ortopedyczne do obuwia skutecznie eliminują rozwój takich popularnych przypadłości jak: płaskostopie podłużne i poprzeczne, koślawość kolan, ostroga piętowa, czy haluksy.

Mają one również wpływ na komfort poruszania. Noszone do każdego rodzaju obuwia – sportowego, codziennego, a nawet wyjściowego (np. na wysokim obcasie lub z wąskimi czubkami) – dbają o wygodę stóp oraz ułatwiają ich prawidłowe ustawienie.

W przypadku osób, które uprawiają sport lub prowadzą bardzo aktywny tryb życia, wpływają na odciążanie mięśni i stawów, wykazują działanie amortyzujące, a ponadto chronią stopy przed otarciami, czy uciskiem.

Istnieją również wkładki ortopedyczne, które wspomagają proces rekonwalescencji po przeprowadzonych zabiegach chirurgicznych w obrębie kończyn dolnych lub po przebyciu poważnej kontuzji.

Niektóre z nich, jak na przykład wkładki ortopedyczne dla cukrzyków, ułatwiają im codzienne funkcjonowanie. Ich stopy są szczególnie wrażliwe i delikatne. Stosowanie wkładek stanowi dla nich doskonałą ochronę przed otarciami i odparzeniami. Tym samym minimalizują one ryzyko powstawania bolesnych ran, a nawet owrzodzeń.

Wskazania do noszenia wkładek ortopedycznych

Wkładki ortopedyczne stosuje się w przypadku wystąpienia wad i nieprawidłowości w budowie stóp, ale nie tylko. Główne wskazania do noszenia wkładek to:

  • leczenie dysfunkcji w obrębie aparatu ruchu;
  • korygowanie wad postawy wkładkami ortopedycznymi takich jak lordoza, czy koślawość kolan;
  • zespół stopy cukrzycowej;
  • haluksy;
  • ostroga piętowa;
  • ból kolan, kręgosłupa, stawów czy bioder;
  • płaskostopie poprzeczne i/lub podłużne.

Przed zastosowaniem wkładek należy skonsultować się z ortopedą, podologiem lub innym specjalistą od stóp, który pomoże prawidłowo dobrać wkładki ortopedyczne adekwatnie do zaawansowania zmiany potwierdzonej wcześniejszymi badaniami.

Jakie wkładki ortopedyczne wybrać?

Istnieją różne rodzaje wkładek, a ich dobór nie powinien być dziełem przypadku. Najlepiej nosić wkładki ortopedyczne dobierane indywidualnie. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że nie zaszkodzisz swoim stopom. Pamiętaj, że każda stopa jest inna – posiada inny kształt oraz budowę, a tym samym wymaga indywidualnego podejścia. Gotowe wkładki ortopedyczne, chociaż posiadają swoje zalety, nie stanowią odpowiedzi na faktyczne potrzeby Twoich stóp. Są one produkowane masowo według ustalonych schematów, a więc nie uwzględniają indywidualnych cech, jakie posiadają Twoje stopy.

Dlaczego jeszcze warto wybierać specjalne wkładki ortopedyczne na indywidualne zamówienie? Oto najważniejsze powody:

  • takie wkładki zostały wykonane z atestowanych materiałów, które dodatkowo sprzyjają zdrowiu i kondycji Twoich stóp;
  • ich konstrukcja jest ściśle dopasowana do cech indywidualnych Twoich stóp, ale również pod kątem stopnia zaawansowania deformacji, wady, czy schorzenia i to nie tylko w obrębie stóp, ale również całego aparatu ruchu;
  • wykazują one działanie lecznicze – dotyczy to wkładek do zadań specjalnych, czyli takich, które są wyprofilowane adekwatnie do rodzaju schorzenia; należą do nich m.in. wkładki ortopedyczne na ostrogi piętowe o dodatkowych właściwościach amortyzujących stopę w czasie zetknięcia z podłożem;;wkładki z obniżonym profilem wzdłuż bolesnego rozcięgna podeszwowego; wkładki dla stóp cukrzycowych, które dzięki specjalnej konstrukcji zapobiegają ich bolesnym urazom.

Dlaczego warto nosić wkładki ortopedyczne?

Noszenie wkładek ortopedycznych powinno stać się Twoją codzienną praktyką z kilku względów. Przede wszystkim tym sposobem możesz uniknąć wad postawy, a także wad i deformacji występujących w obrębie stóp, ale także całego układu ruchu. Ponadto będziesz mógł bezpiecznie i bez ryzyka wystąpienia kontuzji wykonywać w nich intensywne ćwiczenia. Ale na tym nie koniec zalet indywidualnych wkładek ortopedycznych do obuwia.

Możesz też uniknąć zmian deformacyjnych oraz wielu poważnych schorzeń stóp za pomocą wkładek, które prawidłowo dobierzesz w naszym gabinecie po konsultacji z lekarzem specjalistą. Wcześniej warto, byś zdecydował się na wykonanie komputerowego badania stóp w naszym centrum diagnostycznym.

Ponadto odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne do butów, mogą przynieść wyraźną ulgę i złagodzić zmęczenie stóp, w czasie wykonywania zajęć wymagających długiego stania i to często w jednej pozycji.

W przypadku zaawansowanych dysfunkcji stóp wkładki pomagają wyeliminować ból i dyskomfort.

Przeczytaj również:

Jak dobrać wkładki ortopedyczne do butów?

Jakie wkładki na płaskostopie podłużne i poprzeczne?

Jakie buty do wkładek ortopedycznych dla dorosłych?