Ikonka
Czy wkładki ortopedyczne mogą zaszkodzić?

Czy wkładki ortopedyczne mogą zaszkodzić?

Wkładki ortopedyczne dla osób z problemami zdrowotnymi stóp muszą być tak dopasowane, by nie tylko zmniejszały dolegliwości, ale nie powodowały także kolejnych problemów ze stopami, stawami i kręgosłupem.

Jeśli zmagasz się z płaskostopiem, koślawością, dużo czasu spędzasz w pozycji stojącej, postaw na wkładki dobierane indywidualnie. Sprawdź, dlaczego jest to tak ważne i dlaczego warto wstrzymać się z zakupem wkładek uniwersalnych.

Kiedy warto nosić wkładki ortopedyczne?

Noszenie wkładek ortopedycznych zalecane jest w różnych sytuacjach, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentów.

  • Wkładki ortopedyczne mogą pomóc w redukcji bólu wynikającego z nieprawidłowego ustawienia stóp, co z kolei wpływa na resztę ciała, np. kolana, biodra, kręgosłup.
  • Osoby z płaskostopiem, czyli z brakiem wyraźnego łuku stopy lub z bardzo wysokimi łukami czują dyskomfort i ból, który można złagodzić za pomocą odpowiednich wkładek.
  • Zapalenie powięzi podeszwowej to schorzenie powodujące ból w okolicy pięty i podeszwy stopy. Wkładki ortopedyczne rozkładają obciążenia i zmniejszają nacisk na powięź podeszwową.
  • Niewłaściwa postawa i nieprawidłowy chód mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Wkładki mogą poprawić biomechanikę chodu i postawę.
  • Osoby z cukrzycą są bardziej narażone na problemy ze stopami, np. na owrzodzenia, dlatego potrzebują wyjątkowego wsparcia ze strony wkładek.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów może powodować deformacje stóp, a wkładki ortopedyczne zapewniają dodatkowe wsparcie.
  • Osoby aktywnie uprawiające sport dzięki wkładkom mogą poprawić wydajność, zapobiegać kontuzjom i zmniejszyć ryzyko przeciążeń.
  • Osoby, które spędzają dużo czasu na nogach, mogą odczuwać zmęczenie i ból stóp. Wkładki zwiększą komfort a zmniejszą obciążenie stóp.
  • Halluksy, palce młotkowate i inne deformacje stóp mogą powodować ból, a wkładki złagodzą te objawy.

Jak dobrać wkładki ortopedyczne?

Proces doboru wkładek obejmuje kilka kroków. Pierwszym zawsze powinna być konsultacja z lekarzem specjalistą – ortopedą lub podologiem. To on oceni stopy, postawę i chód, a także przeanalizuje wszelkie problemy związane z nieprawidłowym ustawieniem stóp.

W wielu przypadkach lekarz może zalecić wykonanie komputerowego badania stóp. Pozwala ono na dokładną analizę ich biomechaniki. Badania komputerowe dzielą się na statyczne, wykonywane przy pomocy podoskanera ora dynamiczne, polegające na chodzeniu boso po specjalnej platformie wyposażonej w czujniki, które rejestrują nacisk i rozkład sił działających na stopy podczas chodzenia. Wyniki badania są następnie analizowane przez specjalistyczne oprogramowanie identyfikujące ewentualne problemy, takie jak płaskostopie, nadmierna pronacja czy supinacja. Na podstawie wyników konsultacji i badań specjalista wykonuje indywidualny projekt (dla każdej stopy oddzielnie), a następnie produkuje wkładki ortopedyczne.

Indywidualnie dopasowane wkładki ortopedyczne zmniejszają nacisk na stopy i równomiernie rozkładają obciążenie, pomagają w łagodzeniu bólu stóp, kolan, bioder i kręgosłupa wynikającego z niewłaściwego ustawienia stóp, poprawiają biomechanikę chodu i postawę, co może zapobiegać kontuzjom i przeciążeniom.

Rodzaje wkładek ortopedycznych

Wkładki ortopedyczne, jeśli są trafnie dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta, wspierają zdrowie całego układu ruchu.

  • Na przykład wkładki na płaskostopie, czyli obniżenie łuków wysklepiających stopy, podpierają łuki i zapobiegają dalszemu pogłębianiu się wady, pomagają zmniejszyć ból i dyskomfort związany z płaskostopiem oraz wpływają korzystnie na biomechanikę chodu.
  • U dzieci wkładki ortopedyczne, zwłaszcza wkładki supinujące, są często stosowane w celu korekcji wad postawy i chodu. Jeśli dziecko chodzi już do szkoły, a nadal ma widoczną deformację stóp, taką jak płaskostopie, konieczne jest stosowanie właśnie wkładek ortopedycznych. Podpierają one łuki stopy i stabilizują piętę, co zapobiega utrwalaniu się wady i umożliwia prawidłowy rozwój stóp.
  • Wkładki do butów sportowych zwiększają komfort, wydajność i zmniejszają ryzyko kontuzji. Można zamówić np. wkładki dla biegaczy, czyli zoptymalizowane pod kątem amortyzacji i wsparcia stopy podczas biegania. Redukują one wstrząsy, poprawiają stabilność i zmniejszają obciążenia stawów. Wkładki do innych butów sportowych zapewniają wsparcie, stabilność i komfort podczas intensywnej aktywności fizycznej.

Takie indywidualne wkładki ortopedyczne, o których szerzej napisaliśmy w artykule https://footlab.pl/ortopedyczne-wkladki-do-butow-rodzaje-i-zastosowanie/, nie są dostępne w sprzedaży bezpośredniej, ale zamawia się je po przeprowadzeniu szczegółowego badania stóp w specjalistycznym gabinecie.

Kiedy ortopedyczne wkładki do butów mogą szkodzić?

Źle dobrane wkładki mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Warto zrozumieć, dlaczego indywidualne dopasowanie jest tak ważne oraz jakie mogą być skutki noszenia nieodpowiednich wkładek.

Każdy z nas ma unikalną budowę stóp – różny układ kości, kształt i długość palców oraz rozkład nacisku. To sprawia, że stosowanie uniwersalnych wkładek, które nie uwzględniają tych indywidualnych różnic, może prowadzić do poważnych problemów. Dlatego coraz częściej mówi się o potrzebie wykonywania wkładek ortopedycznych indywidualnie dla każdego pacjenta, z oddzielnym dopasowaniem dla prawej i lewej stopy.

Konsekwencje źle dobranych wkładek ortopedycznych do butów

Noszenie źle dobranych wkładek ortopedycznych może w niektórych przypadkach prowadzić do takich problemów zdrowotnych jak:

  • Przesunięcie środka ciężkości do przodu, które pogarsza postawę, a nierównowaga mięśni posturalnych prowadzi do bólu i dyskomfortu. Przesunięcie środka ciężkości może powodować problemy z równowagą, stawami skroniowo-żuchwowymi oraz ból całego ciała.
  • „Wystający” brzuch pojawia się w wyniku przodopochylenia miednicy i w wyniku osłabienia mięśni brzucha. Może destabilizować kręgosłup, powodując skoliozę, kifozę oraz ból dolnej i środkowej części pleców. U kobiet może powodować problemy z menstruacją i trudności z zajściem w ciążę.
  • Przesunięcie głowy do przodu (protrakcja głowy) może powodować napięcie mięśni szyi, bóle głowy i problemy z połykaniem. To z kolei może prowadzić do niedotlenienia mózgu, co objawia się mgłą umysłową, utratą pamięci, omdleniami i innymi problemami neurologicznymi.

Dla wielu pacjentów zaskakującym jest fakt, że noszenie źle dobranych wkładek ortopedycznych może powodować także otępienie, bóle głowy, zaburzenia wzroku i słuchu, rwę kulszową, problemy z brzuchem, ból nerek, nietrzymanie moczu, zaburzenia gryzienia, a także bóle w stawach skroniowo-żuchwowych.

Jakie wkładki ortopedyczne wybrać?

Właściwie dobrane wkładki mogą znacząco poprawić komfort chodzenia, zredukować ból i zapobiegają poważniejszym problemom zdrowotnym. Aby wybrać najlepsze wkładki ortopedyczne, warto skonsultować się ze specjalistą, który oceni stan stóp, postawę ciała oraz przeanalizuje dolegliwości bólowe. Podczas wizyty specjalista wykona szczegółowe badanie manualne i komputerowe pozwalające na zaprojektowanie i wykonanie najbardziej odpowiednich wkładek. Wśród nich są wkładki przeznaczone do korekcji płaskostopia (podłużnego lub poprzecznego), wsparcia stóp przy bieganiu i innych aktywnościach sportowych, korekcji wad postawy u dzieci. Warto pamiętać, że tylko indywidualnie zaprojektowane i wykonane wkładki ortopedyczne umożliwiają korektę kilku wad jednocześnie, np. podeprą łuk podłużny stopy i złagodzą ból spowodowany ostrogą piętową.

Takie wkładki są tworzone na zamówienie, na podstawie szczegółowych badań stóp, przeprowadzanych przez specjalistę przy użyciu nowoczesnego sprzętu komputerowego.

Indywidualne wkładki ortopedyczne

Nasze stopy każdego dnia są narażone na spory wysiłek, dlatego dbanie o nie powinno być sprawą nadrzędną. Tymczasem obuwie dostępne na rynku oraz wkładki uniwersalne są produkowane według uśrednionych standardów. To oznacza, że nie zawsze spełniają specyficzne wymagania stóp u osób, np. z ostrogą piętową, płaskostopiem, haluksem, deformacjami spowodowanymi wiekiem czy chorobami.

Wkładki pomagają korygować wady stóp, wspierają utrzymanie prawidłowej postawy ciała i zapobiegają urazom wynikającym z przeciążenia stóp, szczególnie u osób aktywnych fizycznie.

Proces tworzenia indywidualnych wkładek ortopedycznych zaczyna się od szczegółowych konsultacji, podczas których specjalista ocenia stan stóp pacjenta, aby zdiagnozować potrzeby pacjenta i dolegliwości, z którymi się on zmaga.

Podczas indywidualnej konsultacji przeprowadzane są szczegółowe badania i pomiary. Każda stopa jest inna, dlatego zbierane są dokładne dane dotyczące lewej i prawej stopy. Dane zebrane podczas badań są używane do projektowania wkładek. Proces ten wspierają najnowsze technologie komputerowe, a same wkładki są produkowane z certyfikowanych materiałów przy użyciu komputerowo sterowanych frezarek CNC. Taki proces gwarantuje najwyższą precyzję wykonania i trwałość wkładek.

Gotowe wkładki są przekazywane pacjentowi w gabinecie. Pacjent otrzymuje indywidualnie dopasowane wkładki, które może przymierzyć na miejscu i ewentualnie zgłosić jakieś poprawki.