Obecna sytuacja niczym nie przypomina naszej rzeczywistości sprzed miesiąca, a nawet dwóch tygodni. Wszyscy ci, którzy nie mają takiej potrzeby, nie ruszają się z domu. Od dłuższego czasu zamknięte są już siłownie i inne obiekty sportowe. Co zatem robić, jak dbać o dobrą kondycję i dobre samopoczucie kiedy nie mamy możliwości kontynuowania swoich dotychczasowych treningów na świeżym powietrzu?
Wielu z Was pewnie zastanawia się jak domowy trening może zastąpić wizytę na siłowni, spotkanie z trenerem personalnym lub trening biegowy przygotowujący do półmaratonu. Oczywiście nie będzie to dokładnie to samo, jednak należy pamiętać, że ćwiczenia w domu mogą być równie efektywne co wizyta na siłowni.
W czasie, w którym nasze wychodzenie z domu jest bardzo ograniczone, a my sami ruszamy się znacznie mniej niż zwykle to niezwykle istotne, aby utrzymać lub rozpocząć regularną aktywność fizyczną. I nie chodzi tutaj wyłącznie o wygląd naszej sylwetki, ale także komfort i dobrą kondycję naszego kręgosłupa, na który wyjątkowo źle wpływa brak ruchu. W tych dniach, może nawet bardziej niż zwykle powinniśmy zadbać także o komfort i dobrą kondycję naszych stóp, ponieważ to one stanowią fundament naszej postawy.
Dzięki systematyczności i prawidłowemu rozplanowaniu treningu czas spędzony na treningu domu pozwoli Wam na poprawę lub utrzymanie dobrej kondycji i wymarzonej sylwetki. Od czego zacząć? Sugerujemy, aby na samym początku rozpocząć od wyznaczenia sobie celu, który pomoże utrzymać się przy postanowieniach. Na tym etapie niezwykle istotne jest, aby tworzyć krótkoterminowe plany, a główny cel podzielić na kilka mniejszych, sukcesywnie zwiększając ich poziom trudności. Pamiętaj, że jeśli nie ćwiczyłeś nigdy wcześniej zacznij spokojnie, uniknij zakwasów i nie przeciążaj swoich stóp!
Na jakie pytania powinieneś odpowiedzieć sobie przy doborze domowego treningu?
Odpowiedz na pytania i racjonalnie podejdź do oceny swoich możliwości i kondycji. Weź pod uwagę, że jeśli zaczniesz zbyt intensywnie i postawisz przed sobą zbyt duże cele, najprawdopodobniej zrezygnujesz po tygodniu i na zawsze zapomnisz o swoim sportowym stroju i sprzęcie.
Mówiąc o sprzęcie do domowych ćwiczeń należy podkreślić, że wcale nie będziesz potrzebować wymyślnych hantli czy specjalistycznego obuwia (oczywiście hantle pozwolą Ci urozmaicić trening, jednak pamiętaj, że możesz zastąpić je np. butelką wody). Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z aktywnością fizyczną, najważniejsze będą tutaj Twoje zaangażowanie i wewnętrzna motywacja. Na początek przyda Ci się wygodny sportowy strój i obuwie – choć i tutaj polecamy jeden z artykułów, który wskazuje na wyjątkowe właściwości treningów na boso.
Zobacz też: Ćwiczenia z domowymi przedmiotami
Jak wcześniej wspominaliśmy to, co na samym początku będzie nam niezbędne to plan treningowy, który można np. skonsultować z trenerem personalnym lub wybrać samodzielnie posiłkując się wiedzą przedstawianą w krótkich filmikach autorstwa fizjoterapeutów zaprzyjaźnionej z Footlabem Villa Medica.
Przy tworzeniu planu treningowego nie mniej ważna jest motywacja i wyeliminowanie elementów, które mogą rozpraszać nas w domu.
Dowolność jeśli chodzi o czas treningów to jedna z wielu zalet trenowania domu. Abstrahując od nieznanej nam, nowej codzienności spowodowanej rozprzestrzenianiem się koronawirusa, domowe treningi mogą być doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią trenować w towarzystwie innych na zatłoczonych siłowniach lub tych, którzy nie chcą wydawać zbyt dużo pieniędzy na sprzęt lub całoroczne karnety i bilety wstępu na sportowe hale. Należy jednak pamiętać o tym, aby do domowego treningu odpowiednio się przygotować dbając o zdrowie naszego organizmu. Skontaktuj się z naszymi specjalistami i dowiedz się jak zadbać o stopy!