Ikonka
Dlaczego warto chodzić pieszo?

Dlaczego warto chodzić pieszo?

W dzisiejszych czasach większość z nas nawet krótkie odcinki drogi do pracy, szkoły czy sklepu przemierza samochodem, zasłaniając się wymówką, że tak jest wygodniej i znacznie szybciej. Dlaczego tak wiele osób nie lubi chodzić piechotą? No właśnie najczęściej dlatego, że stare przyzwyczajenia do wygody biorą górę, a zazwyczaj los nie sprzyja do zaplanowania pieszej podróży. Dodatkowo wiele osób uważa, że chodzenie piechotą nie daje zbyt wiele w kontekście poprawy kondycji fizycznej organizmu i lepszego samopoczucia. Często zasłaniamy się także tym, że podróż do pracy samochodem pomoże nam zaoszczędzić cenny czas, który możemy przeznaczyć na zajęcie na siłowni, które przyniosą znacznie więcej korzyści. Nic bardziej mylnego!

Oto lista korzyści, które powinny przekonać wszystkich, którzy każdego dnia wahają się między wyborem podróży samochodem a spacerem do pracy, szkoły czy sklepu.

Regularne spacery to zdrowe serce

Chodzenie piechotą znacznie zmniejsza ryzyko chorób serca i niepożądane czynniki takie jak wysoki poziom złego cholesterolu, wysokie ciśnienie, otyłość, stany zapalne czy stres. Dodatkowo mało kto wie, że regularne spacery przyczyniają się także do obniżenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu II aż o 60%!

Obniżenie poziomu stresu

Spacery, podobnie jak jakiekolwiek aktywności fizyczne, podwyższają poziom endorfin, a co za tym idzie skutecznie poprawiają nastrój i chronią przed depresją. Śmiało można powiedzieć, że redukują napięcie mięśni, co w połączeniu z naturalnym i malowniczym otoczeniem wpływa na znacznie lepsze samopoczucie kolejnego dnia i bardziej pozytywne podejście do życia!

Poprawa metabolizmu – utrzymanie stałej wagi

Dla osób, które na co dzień właściwie w ogóle się nie ruszają, wybór spaceru zamiast jazdy samochodem będzie ogromną zmianą, która pozytywnie wpłynie na kondycję i widoczną poprawę metabolizmu. W dodatku, kiedy pozbędziecie się już zbędnych kilogramów, regularnie chodząc możecie pozytywnie wpłynąć na utrzymanie stałej wagi!

Poprawa odporności organizmy

Lepsza kondycja organizmu, to więcej sił do walki z ewentualnymi bakteriami i wirusami. W dodatku znacznie lepiej jesienią czy zimą unikać zbiorowej komunikacji wtedy, kiedy tylko jest to możliwe, ponieważ takie miejsca są skupiskiem licznych wirusów i bakterii. Wystarczy tylko odpowiednio się ubrać i ruszać w drogę na piechotę!

Zdrowy spacer, to zdrowe stopy

Wielokrotnie wspominaliśmy już jak istotne w kontekście aktywności fizycznej są zdrowe stopy. Niezależnie czy trenujesz tenisa, przygotowujesz się do półmaratonu czy po prostu spacerujesz codziennie w drodze z domu do pracy czy sklepu, bez wątpienia warto zadbać o zdrowie swoich stóp. Jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort w obrębie stóp lub całej postawy ciała, który nasila się w trakcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej, nawet spaceru, to niewątpliwy powód do konsultacji z ortopedą lub podologiem. Szybka interwencja pozwoli zapobiec rozwojowi problemu i podwyższy Twój komfort funkcjonowania.

Zobacz też: Dlaczego warto chodzić boso?

Jeśli którykolwiek z problemów jest Ci znajomy, skontaktuj się z nami, umów się na komputerową diagnostykę stóp lub konsultację ze specjalistą. Pomożemy Ci zdiagnozować problem i znaleźć skuteczną ścieżkę działania, która pomoże Ci w powrocie do codzienności i czerpania przyjemności z codziennych aktywności fizycznych.