Ikonka
Jak dobrać wkładki ortopedyczne do butów?

Jak dobrać wkładki ortopedyczne do butów?

Właściwie dopasowane wkładki ortopedyczne do butów spełniają ważne funkcje. Korygują oraz powstrzymują dalszy rozwój wad stóp, a także pomagają niwelować dolegliwości bólowe, które często im towarzyszą. Ponadto ułatwiają poruszanie i poprawiają jakość życia.

Czy wiesz, jak ważne jest dla Twoich dotkniętych wadami czy deformacjami stóp dobór odpowiednich profesjonalnych i indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych? To nieoceniona pomoc ortopedyczna, dzięki której szybko odczujesz ulgę w bólu i będziesz mógł wrócić do swoich ulubionych aktywności. Takie wkładki posiadają też zdolność korygowania powstałych wad oraz zatrzymują ich dalszy rozwój. Sprawdź, czy wiesz jak prawidłowo dobrać wkładki ortopedyczne oraz dowiedz się, na jakie wkładki lepiej się zdecydować – gotowe czy na zamówienie.

Rodzaje wkładek ortopedycznych

O tym, czy musisz nosić wkładki ortopedyczne, powinien zdecydować specjalista – ortopeda lub fizjoterapeuta. Na wstępie lekarz zleci Ci wykonanie kilku badań. Pierwsze z nich to wywiad, z którego specjalista dowie się od jak długiego czasu oraz jakie dolegliwości i problemy sprawiają Ci Twoje stopy. Kolejne badanie odbywa się przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu. Najlepsze efekty zapewnia komputerowe badanie stóp, które daje najdokładniejszy obraz Twojej stopy i zmian, jakie dzieją się w jej obrębie. Możesz je wykonać w naszym Laboratorium Diagnostyki Stóp.

Po otrzymaniu obrazu Twoich stóp lekarz specjalista dokonuje jego dokładnej analizy. Następnie stawia diagnozę oraz pomaga dobrać odpowiednie wkładki ortopedyczne. Mogą to być wkładki profilaktyczne bądź też wkładki korygujące wady stóp. Poznaj ich podstawowe rodzaje.

Wkładki ortopedyczne dla dorosłych

Wkładki ortopedyczne do obuwia dla osób dorosłych są pomocne w leczeniu rozmaitych schorzeń w obrębie stopy, ale i kończyn dolnych. Wśród nich można wymienić m.in.:

    • wkładki na haluksy – pomagają one w poprawnym ułożeniu koślawego palucha, a tym samym usuwają dolegliwości bólowe oraz przywracają komfort poruszania;

    1. wkładki supinujące – zapobiegają one kierowaniu pięty do zewnątrz;

    1. wkładki pronujące – mają one za zadanie wspierać piętę i korygować jej prawidłowe ustawienie;

    • wkładki przeciwbólowe – znajdują one zastosowanie w przypadku bólu w obrębie stóp; posiadają one odpowiednie wyprofilowanie odciążające miejsca bolesne oraz specjalne amortyzujące wstawki o różnych kształtach, które odpowiadają obszarom bólu na stopie.

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie

Są one dedykowane osobom, które cierpią na płaskostopie podłużne lub/oraz poprzeczne. Redukują one odczuwane dolegliwości bólowe, a także zapobiegają dalszemu rozwojowi deformacji stopy. Przywracają radość z uprawianych aktywności oraz zapewniają komfort w czasie pracy w pozycji stojącej.

Dzielą się one na dwie kategorie:

    • wkładki na płaskostopie podłużne – zapewniają wsparcie dla przyśrodkowego łuku stopy i zapobiegają jego dalszemu spłaszczaniu; są wyposażone w dodatkową stabilizację okolic pięty, co jeszcze bardziej ułatwia utrzymanie stopy we właściwej pozycji;

    • wkładki na płaskostopie poprzeczne – podtrzymują łuk poprzeczny stopy; zapobiegają również powstawaniu bolesnych modzeli i odcisków; ułatwiają odpowiednie rozłożenie ciężaru ciała, a tym samym zmniejszają nacisk na poszczególne części stopy.

Wkładki ortopedyczne dla diabetyków

Do czego służą wkładki ortopedyczne dla diabetyków? Przede wszystkim zapobiegają one powstawaniu bolesnych owrzodzeń czy trudno gojących ran, na jakie narażone są niezwykle delikatne i wrażliwe stopy osób cierpiących na cukrzycę.

Po drugie pełnią one funkcję odciążającą i korygującą. Mają one za zadanie odciążać i zabezpieczać chore miejsca na stopach przed otarciami, które mogą prowadzić do pojawienia się bolesnych i trudnych do wygojenia ran.

Dzięki zastosowaniu wkładek do butów dla diabetyków ich stopy zachowują swoją podporową funkcję, a jednocześnie są doskonale chronione przed uszkodzeniami.

Wkładki ortopedyczne dla biegaczy

Stopy osób trenujących sport, a w szczególności biegaczy narażone są na spore obciążenia i kontuzje. Dlatego, aby osoby te mogły w komfortowych warunkach i bezpiecznie uprawiać swoją ulubioną dyscyplinę powstały specjalnie zaprojektowane wkładki ortopedyczne przeznaczone dla biegaczy. Jakie jest ich zastosowanie? Ten typ wkładek ortopedycznych dla sportowców:

    • zwiększa wygodę w trakcie biegu – co może przełożyć się na osiągane wyniki oraz przyjemność z uprawiania tego sportu;

    • minimalizuje uczucie zmęczenia stóp;

    • zapobiega: przepoceniu oraz otarciom i odparzeniom;

    • redukuje ryzyko powstawania kontuzji – wkładki zostały tak skonstruowane, aby zapewnić odpowiednie prowadzenie i stabilizację przedniej części stopy i optymalną kontrolę nacisku palucha na podłoże.

Jak dobrać wkładki ortopedyczne do wady stóp?

W przypadku wad stóp decyzję o zakupie wkładek należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem ortopedą (bądź fizjoterapeutą), który po wykonaniu odpowiednich badań i na podstawie wyników z nich pozyskanych, ustali, jaki rodzaj wkładek będzie dla Ciebie najlepszy. Pamiętaj, że niewłaściwie dobrane wkładki mogą na przykład spotęgować ból stóp, ale również doprowadzić do dalszego rozwoju wady, czy deformacji. Natomiast odpowiednio dobrane do wady stóp wkładki ortopedyczne pomagają w leczeniu wielu schorzeń stóp jak: ostroga piętowa, paluch koślawy, płaskostopie, dna moczanowa, czy stopa cukrzycowa.

Przykładem takich badań może być komputerowe badanie stóp, czyli badanie podometryczne oraz badanie stóp w ruchu na specjalnie zaprojektowanej do tego celu platformie, uzupełnione specjalistycznym badaniem lekarskim. Możesz je wykonać w naszym Centrum Diagnostyki stóp Footlab.

Wkładki ortopedyczne – gotowe czy na zamówienie?

Na rynku możesz bez trudu znaleźć całkiem spory arsenał wkładek ortopedycznych. Są to wkładki profilaktyczne i ortopedyczne. Jeśli jednak chcesz wyraźnie poprawić komfort chodzenia i na dobre pozbyć się bólu, który towarzyszy zmian w obrębie Twoich stóp, lepszym wyborem będą indywidualne wkładki ortopedyczne. Dlaczego? Posiadają one szereg zalet. Wkładki do butów na indywidualne zamówienie:

    • powstają z wysokiej jakości bardzo zróżnicowanych materiałów o wyjątkowych właściwościach – stanowi to gwarancję wygody, bezpieczeństwa i komfortu;

    • są dopasowane dokładnie do Twoich potrzeb, jak i indywidualnych cech Twojej stopy – do jej kształtu oraz fazy zaawansowania wady; ponadto wykazują działanie profilaktyczne i terapeutyczne – oznacza to, że wkładki ortopedyczne pomagają zmniejszyć ból w obrębie stóp, powstrzymują rozwój wady, a także wpływają korzystnie na stan Twoich: bioder, stawów i kręgosłupa oraz zapewniają utrzymanie prawidłowej postawy;

    • są wyprofilowane – dzięki czemu wkładki ortopedyczne korygujące stopę, ale również odciążają stawy, zapewniają prawidłowe ustawienie stopy oraz zapobiegają powstawaniu zmian deformacyjnych w jej obrębie. Tylko wkładki indywidualne posiadają wyprofilowanie dokładnie dopasowane do kształtu stóp!

Przeczytaj również:

Jakie wkładki na płaskostopie podłużne i poprzeczne?

Jakie buty do wkładek ortopedycznych dla dorosłych?

Ortopedyczne wkładki do butów – rodzaje i zastosowanie