Ikonka
Jak poprawić krążenie w stopach?

Jak poprawić krążenie w stopach?

Zimne stopy, uczucie drętwienia i bólu, nieestetyczne pajączki na nogach? To najczęściej odnotowywane objawy problemów z krążeniem w stopach! Należy je potraktować jako sygnał ostrzegawczy naszego organizmu – skontrolować stan zdrowia w badaniach diagnostycznych oraz wprowadzić niezbędne zmiany w stylu życia. Dla poprawy krążenia w stopach kluczowe znaczenie ma aktywność fizyczna oraz właściwie skonstruowana i odpowiednio zbilansowana dieta. Co jeszcze możemy zrobić, żeby poprawić krążenie w stopach?

Zaburzenia krążenia w stopach – przyczyny i objawy

Wszelkie zaburzenia krążenia w stopach, złe krążenie i słabe krążenie, mogą być spowodowane przez ogólne kłopoty z układem krwionośnym i krążeniem, niewydolnością serca lub całego układu, bądź być efektem niekorzystnych zmian w stylu życia. Mamy wówczas do czynienia z częściową, przewlekłą lub czasową, utratą zdolności układu krwionośnego do prawidłowego i pełnowartościowego zaopatrywania poszczególnych narządów oraz kończyn (w tym przypadku: kończyn dolnych) – w tlen i substancje odżywcze.

Przyczyny słabego krążenia w stopach

Najczęstsze przyczyny, które mogą prowadzić do niewydolności krążenia w stopach, to:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • miażdżyca,
  • cukrzyca,
  • choroby i wady serca (wrodzone i nabyte),
  • choroby nerek,
  • astma i inne, przewlekłe, choroby układu oddechowego,
  • nadczynność i niedoczynność tarczycy,
  • stosowanie niektórych leków,
  • stosowanie używek,
  • nadwaga i otyłość,
  • anemia,
  • nieodpowiednia dieta,
  • zbyt mała ilość ruchu,
  • praca siedząca.

Objawy zaburzeń krążenia w stopach

Zaburzenia krążenia w stopach mogą objawiać się w następujący sposób:

  • zimne stopy,
  • uczucie drętwienia stóp,
  • ból (najczęściej odczuwany jako przeszywający, kłujący),
  • zmieniony koloryt skóry (skóra na stopach ma szarawy odcień),
  • nieestetyczne pajączki pojawiające się na łydkach (rzadziej na stopach).

Jak pobudzić krążenie w stopach?

Do rozwiązywania problemów z krążeniem w stopach należy podejść metodycznie, w pierwszej kolejności sprawdzając i wykluczając istnienie poważnych chorób. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie niezbędnych zmian w stylu życia – opracowania optymalnej diety i zwiększenia ilości ruchu.

Dieta i aktywność fizyczna na dobry początek

Opracowane odpowiednio zbilansowanej i dopasowanej do indywidualnych potrzeb diety najlepiej powierzyć profesjonalnemu dietetykowi. Osoby, które wcześniej nie uprawiały żadnych sportów – podnoszenie aktywności fizycznej powinny zacząć od spacerów, które można stopniowo wydłużać i zwiększać ich intensywność. Z kolei najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla osób borykających się z nadwagą lub otyłością, będzie rozpoczęcie treningów pod okiem doświadczonego trenera i/lub fizjoterapeuty, którzy zadbają dobranie bezpiecznych ćwiczeń.

Domowa hydroterapia

Dobrym, domowym sposobem na pobudzenie krążenia jest naprzemienne polewanie się gorącą i zimną wodą. Hydroterapię można stosować podczas codziennych czynności higienicznych pod prysznicem (na całe ciało) lub skoncentrować się na nogach i stopach, np. siadając na brzegu wanny i polewając ciepłą / zimną wodą wyłącznie nogi (od kolan w dół). Takie zabiegi to świetny „trening” dla żył, które muszą się intensywnie rozszerzać i zwężać.

Krążenie w stopach masaż

Masaże stóp

Krążenie krwi w stopach można poprawić dzięki masażom. W większości przypadków wystarczające są domowe urządzenia do masażu – na sucho (podkładki z rolkami) lub w wodzie (stopy wkładamy do specjalnego naczynia, wyglądem przypominającego miskę, w którym znajdują się dodatkowe, masujące elementy). W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania urządzenia – możemy samodzielnie decydować o intensywności masażu. Relaksujący masaż i drenaż limfatyczny stóp można również zlecić profesjonaliście, korzystając z usług masażysty lub fizjoterapeuty.

Proste ćwiczenia na poprawę krążenia w stopach

Krążenie w organizmie (czyli również krążenie w stopach) poprawia aktywność fizyczna. Najczęściej wystarczy wdrożyć regularne spacerowanie, by w niedługim czasie zauważyć poprawę w kontekście jakości i wydajności krążenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dodatkowo ćwiczyć same stopy. W tym celu można, np. podczas oglądania ulubionego serialu, wykonywać szereg prostych ruchów: krążenia stóp, naprzemienne zginanie stóp (góra – dół), rozciąganie stóp. Do ćwiczeń na zdrowe stopy możemy również użyć niewielkich rekwizytów, np. gumowej piłki z bolcami lub woreczka wypełnionego grochem lub ryżem.

Wkładki ortopedyczne

Wkładki ortopedyczne – najlepiej do każdych butów

Wkładki ortopedyczne robione na zamówienie i na wymiar, najlepiej na podstawie dokładnych, komputerowych pomiarów stóp wspartych konsultacją lekarską, pozwalają na optymalne dopasowania obuwia do naszej stopy. Dzięki temu wspomagają utrzymanie prawidłowej postawy ciała i korygują ewentualne nieprawidłowości w budowie stóp, co z kolei przekłada się pozytywnie na krążenie w stopach. Ponadto wkładki ortopedyczne zapobiegają zmęczeniu i nadwyrężeniu stóp (również podczas aktywności fizycznej) oraz gwarantują maksymalny komfort podczas chodzenia.