Ikonka
Jak poprawnie stawiać stopę podczas chodzenia?

Jak poprawnie stawiać stopę podczas chodzenia?

Dlatego podczas kolejnego spaceru zwróć uwagę na to, jak stawiasz swoje stopy. Jeśli robisz to w sposób niewłaściwy, musisz popracować nad swoim sposobem chodzenia!

Prawidłowy sposób stawiania stopy

Jeden krok to bardzo złożony proces, który można podzielić na fazy.

  1. Faza podwójnego podparcia, czyli obie stopy ułożone są na podłożu.
  2. Faza rozkroku — stopa wykonuje ruch zwany pronacją. Jej spłaszczona część przylega do podłoża, ponieważ następuje wygięcie na zewnątrz, odwiedzenie i ugięcie grzbietowe stopy.
  3. Faza wykroku — stopa styka się z podłożem, pojawia się supinacja. Wysklepienie unosi się nad podłożem, ponieważ stopa została wygięta do wewnątrz, przywiedziona i zgięta.

Kiedy zakres pracy stopy utrzymuje się w przedziale do 10 stopni, ruchy są prawidłowe. Zarówno pronacja, jak i supinacja zmniejszają wstrząsy i sprawiają, że stopy są elastyczne i oddziałują na inne partie ciała odpowiedzialne za poruszanie się. Dzięki supinacji i pronacji powięzi podeszwowe napinają się, a mięśnie pracują prawidłowo.

Jeśli stopy nie supinują, ale cały czas znajdują się w pozycji pronacji, czyli kierują się palcami na zewnątrz, powięzi podeszwowe stają się luźne. Stawy tracą stabilność, przez co stopa nie amortyzuje ciała w odpowiednim stopniu. Z kolei nadmierna supinacja sprawia, że kość piszczelowa obraca się na zewnątrz. To z kolei powoduje problemy między innymi z pracą stawu kolanowego i biodrowego.

Zwróć więc baczną uwagę na to, czy podczas chodzenia nie pojawia się u Ciebie koślawienie stóp i kolan. Noś też prawidłowo dobrane, lekkie, przewiewne obuwie. Unikaj ciasnych rajstop, skarpetek oraz butów na wysokim obcasie. Jeśli chodzisz mało, zacznij zwiększać dystans, jaki pokonujesz w ciągu całego dnia, by przyzwyczaić stopy do wytężonego wysiłku. Jeśli jesteś rodzicem, pamiętaj, że nauka prawidłowego chodzenia u dziecka jest ważna dla jego przyszłego zdrowia!

Zobacz też: Wady stóp: jak sobie z nimi radzić?

Stopa podczas chodzenia

Konsekwencje niepoprawnego chodu

Ponieważ coraz więcej osób dorosłych i dzieci w ciągu dnia przebywa w pozycji siedzącej, lekarze zalecają, by codziennie zrobić minimum 10000 kroków, czyli pokonać dystans około 8 kilometrów. Chodzenie w ciągu dnia zajmuje od 25 do nawet 57 procent czasu, dlatego nie tylko liczba kroków jest ważna, ale także jakość spacerów.

Nieodpowiednie ustawianie stóp oraz wady, takie jak płaskostopie podłużne i poprzeczne, mogą przyczynić się do wielu dolegliwości zdrowotnych, które utrudnią codzienne funkcjonowanie.

  • Bóle kręgosłupa — ból kręgosłupa może mieć silny związek z niepoprawnym chodzeniem. Złe stawianie stóp obciąża całe ciało i może prowadzić do nadwyrężenia nie tylko odcinka lędźwiowego, ale także wyższych części kręgosłupa. Nieprawidłowe stawianie stóp może prowadzić do trwałych, zwyrodnieniowych zmian w kręgosłupie.
  • Zwichnięcia stawu skokowego — jest skutkiem obciążenia po niewłaściwym ułożeniu stopy w trakcie chodzenia, biegu czy skoku.
  • Skrócenie ścięgna Achillesa — może pojawić się w wyniku długotrwałego chodzenia na palcach. Jeśli Twoje dziecko chodzi jak baletnica, warto sprawdzić, czy nie wynika to ze skrócenia ścięgna Achillesa. W takiej sytuacji to ono jest przyczyną problemów z chodzeniem.
  • Zmniejszenie mobilności — jeśli w trakcie i po chodzeniu odczuwasz ból stóp, zaczniesz unikać spacerów, przestaniesz pokonywać większe dystanse, częściej będziesz korzystać z samochodu lub autobusu. Zrezygnujesz z aktywności, które lubisz.

Wady stóp

Jak pozbyć się wad stóp?

Jeśli źle chodzisz, bo wynika to z wad wrodzonych, nabytych, ze zwyrodnienia stawów lub odczuwasz ból z powodu halluksów, nie unikaj spacerów, a zacznij zapobiegać bólom!

Odwiedź specjalistę, fizjoterapeutę lub ortopedę, który zdiagnozuje problem, zaproponuje sposób leczenia, na przykład odpowiednie ćwiczenia korekcyjne, oraz zachęci do skorzystania z butów ortopedycznych lub wkładek do obuwia.

Pamiętaj jednak, że zarówno ćwiczenia, jak i buty albo wkładki, muszą być dopasowane do indywidualnej budowy stóp. Oznacza to, że zakup ortopedycznych butów lub wkładek ortopedycznych powinien być poprzedzony kompleksowym badaniem stóp.