Jak trenować bieganie zimą?

Jak trenować bieganie zimą?

Co zrobić, aby utrzymać biegową kondycję przez cały rok, także w trakcie zimy? Z pewnością nie będzie dla Was nadzwyczajnym odkryciem informacja, że kluczem będzie tutaj unikanie przerw w treningach.

 

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić – szczególnie wtedy, kiedy pogoda za oknem nie zachęca.

 

Spokojnie, za moment odpowiemy na pytania jak zacząć biegać zimą i jak utrzymać ciężko wypracowaną w sezonie formę.

Jak biegać zimą?

Przede wszystkim powinieneś pielęgnować swoją rutynę. Jeśli kiedykolwiek regularnie biegałeś z pewnością znasz uczucie, kiedy omijasz jeden z zaplanowanych w Twoim planie treningów, po czym dręczą Cię wyrzuty sumienia. Nie ma wątpliwości, że braki w treningach działają niekorzystnie na sercowo-naczyniową wydajność, a miesięczna przerwa od treningów może zmniejszyć ją aż 3 krotnie!

 

Dla osób, które rozpoczęły swoją przygodę z bieganiem najważniejsze jest utrzymanie motywacji, która pozwoli na zachowanie treningowej rutyny. Moglibyśmy godzinami wymieniać zalety i korzyści płynące z regularnego biegania, jednak zimą, kiedy wszystkim brakuje słońca, a poziom odczuwanego stresu znacznie rośnie, doskonale sprawdza się bieganie. Czasem wystarczy kilka kilometrów nie tylko, aby nie stracić wypracowanej kondycji, ale także aby podwyższyć ilość produkowanych przez nasz organizm endorfin.

 

Pamiętaj także o tym, że nie zawsze musisz pokonywać 100% swoich letnich i wiosennych treningów. Krótszy dystans nie jest wcale zły, a nawet nieco łatwiejszy plan treningowy pomoże Ci utrzymać ciężko wypracowaną formę. Nie przejmuj się, że biegasz mniej i rzadziej niż latem – już 3 treningi tygodniowo pozwolą Ci zapobiec utracie kondycji.

 

Zimowy trening biegowy

Jak trenować bieganie zimą?

Jeśli przekonaliśmy Cię do 3 treningów tygodniowo, bardzo się cieszymy i spieszymy z kilkoma wskazówkami (oczywiście to kwestia bardzo indywidualna, a wszelkie nasze porady możesz dostosować lub zmienić tak, aby odpowiadały Twoim przyzwyczajeniom).

 

Podczas dwóch z trzech treningów skup się na podwyższeniu tętna. Celem tych biegów będzie przypomnienie układowi sercowo-naczyniowemu o intensywnym trybie pracy. Trzecie wybieganie w tygodniu przeznacz na utrzymanie wytrzymałości i staraj się utrzymywać co najmniej ½ dystansów Twoich letnich i wiosennych treningów.

Trening biegowy zimą, to nie tylko bieganie!

Z pewnością zdarzy się dzień, w którym pogoda będzie gorsza niż zwykle, a Ty nie będziesz miał nawet odrobiny ochoty, aby założyć buty i wyjść z domu. Niczym się nie przejmuj i poszukaj pobliskiego basenu. Pływanie charakteryzuje się doskonałym wpływem na ciało i organizm biegacza. Naczynia krwionośne pod wodą znajdują się pod silniejszym naporem, dlatego też do serca dopływa więcej krwi. Pod wodą zwiększa się także obciążenie mięśni, przy czym bez dodatkowego obciążenia stawów, w związku z czym nie musisz martwić się o niebezpieczne kontuzje.

Wzrost poziomu endorfin

Jeśli znasz uczucie, kiedy w okresie jesienno-zimowym spada Twój nastrój lub ciężko oderwać Ci się od obowiązków związanych z pracą lub domem, z pewnością zbawienne będę dla Ciebie nawet krótkie przebieżki, które z pewnością pozwolą Ci pożegnać zimową chandrę. Taka krótka chwila w ruchu nie tylko ma niezwykłe właściwości pozytywnie wpływające na nasz organizm, ale także na nasze samopoczucie.

Biegaj bezpiecznie

Na pewno niejednokrotnie spotkałeś się z przekonaniem, że bieganie nie jest najbezpieczniejsze dla stawów, a nawet całego organizmu. Oczywiście, jak w każdym sporcie, tak i tutaj zdarzają się kontuzje. Można jednak skutecznie im zapobiegać odpowiednio przygotowując się do treningów. Niezwykle pomocny jest tutaj z podologiem i komputerowa diagnostyka stóp, która pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości w obrębie stopy i zastosowanie działania, które pozwoli zachować zdrowie stóp i stawów nawet w trakcie wzmożonych treningów.

 

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej na temat tego w jaki sposób pomoże Ci diagnostyka stóp Footlab i jakie zastosowania dla biegaczy mają wytwarzane w naszym laboratorium indywidualne wkładki do biegania.

 

Przekonaj się sam i w tym tygodniu zaplanuj, którego poranka, lub w które popołudnie wyjdziesz biegać. Wyjmij z szafy buty i strój i ruszaj w drogę.