Ikonka
Jak wybrać idealne obuwie dla dzieci?

Jak wybrać idealne obuwie dla dzieci?

Zastanawiając się nad zakupem obuwia dla dziecka pamiętaj, że kupujesz je nie dla siebie, a dla swojej pociechy. Dlatego warto zabrać dziecko ze sobą na zakupy, aby buty były nie tylko ładne, ale wygodne; zmierzenie wkładki lub przysłowiowy “patyczek” nie wystarczą. 90% dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami, ale tylko 20% dorosłych nie odczuwa dolegliwości stóp. Dlatego miej to na uwadze!

Spora część rodziców zapewne zastanawia się, kiedy kupić dziecku pierwsze obuwie, pośpiech w tej sprawie nie pomaga, a wręcz przeciwnie może zaszkodzić. Za pierwszym obuwiem należy rozglądać się, gdy dziecko zaczyna stawiać kroki. Oczywiście w domu należy pozwolić mu na troszkę luzu, aby dreptało boso lub w skarpetkach antypoślizgowych, z kolei kiedy wychodzimy z dzieckiem na zewnątrz, wtedy należy pomyśleć o bucikach.

Jakie kryteria powinny spełniać idealne buty dla dziecka:

  • zapiętek – powinien być delikatnie usztywniony, aby zapewnić właściwą stabilizację pięty. Od wewnątrz musi być pokryty gładkim materiałem chroniącym piętę przed otarciem.  Pamiętaj by sprawdzić, czy nie ma na nim nierówności lub szwów, które mogą otrzeć stópkę.
  • nosek buta – najlepszy jest szeroki i odpowiednio wysoki, żeby dziecko mogło swobodnie poruszać paluszkami – podkurczać je i rozprostowywać. Taki bucik nie będzie uwierać stopy.Czubki zwłaszcza przy pierwszych butach powinny być zaokrąglone, aby dziecko nie potykało się o własne nogi, ani o otaczające je przedmioty.
  • podeszwa – musi być elastyczna, antypoślizgowa i dość gruba, ale na tyle miękka, by dała się zgiąć w 1/3 długości na linii zgięcia palców, tylko wtedy dziecko będzie mogło chodzić w sposób naturalny i zdrowy.
  • materiał wierzchni –  przede wszystkim powinien być dostosowany do warunków, w których buty będą używane. Musi być przewiewny, żeby gwarantować stopie wentylację. Dobrze sprawdzają się buty z naturalnych materiałów, np. ze skóry. Są droższe niż te z syntetyków, ale o wiele zdrowsze dla dziecka. Dobrym wyborem są także buty z goreteksu lub nubuku. W butach ze sztucznego tworzywa nóżki mogą się pocić i odparzać.
  • zapięcie – musi dobrze trzymać but na nóżce i być łatwe w obsłudze. Najlepsze są rzepy, które dziecko może samodzielnie rozpiąć. Sznurówki też są dobrym rozwiązaniem. Unikaj za to sprzączek i paseczków – są niewygodne, mogą uciskać nóżkę, a ponadto nie zapewniają właściwej ochrony całej stopy.
  • rozmiar – odpowiednia długość buta to połowa sukcesu. Stópka dziecka szybko rośnie, ale nie należy kupowanie butów na wyrost – żeby wystarczyły na dłużej. Jeśli jest zbyt duży luz, dziecko może mieć problem z prawidłowym chodzeniem.  Paluszki nie mogą dotykać ściany buta, między dużym palcem a końcem buta powinno być ok. 8 mm-1 cm.
    Pamiętaj również, aby przynajmniej raz na 3 miesiące sprawdzać rozmiar stopy, dziecko rozwija się szybko, a wraz z nim jego stopy, dlatego dbajmy o jego komfort chodzenia.
  • wyściółka – powinna być dobrze wyprofilowana i mieć anatomiczny, dostosowujący się do stopy kształt. To zapewnia większą wygodę. Miej na uwadzę, czy bucik jest wyłożony miękkim, przyjemnym w dotyku materiałem – naturalnym, nigdy sztucznym!
  • szerokość –  tak samo ważna jak długość. Buty dla dziecka nie mogą być za wąskie, bo obetrą małe stopy, ani za szerokie, bo nóżka będzie się w nich przesuwać i ślizgać. Szerokość buta trzeba dostosować do kształtu stóp dziecka.

Kiedy warto skonsultować się ze specjalistą?

Często dzieje się, że nawet mimo wyboru odpowiedniego wyboru obuwia ortopedycznego, rodzice mają wątpliwości czy ich pociecha uczy się odpowiednich nawyków jeśli chodzi o stawianie kroków. Często zdarza się, że rodzice zauważają pewne nieprawidłowości jeśli chodzi o poruszanie się ich pociech już na bardzo wczesnym etapie rozwoju.

Często zdarza się, że są one bezpodstawne, i w rzeczywistości nie ma się czym martwić, jednak w takich sytuacjach warto skonsultować się ze specjalistą. FOOTLAB od zawsze szedł z pomocą również najmłodszym pacjentom, dlatego jeśli zastanawiasz się czy rozwój ruchowy Twojego dziecka przebiega prawidłowo, umów się na wizytę ze specjalistą w naszym laboratorium.