Ikonka
Jak zadbać o stopy dziecka w szkole?

Jak zadbać o stopy dziecka w szkole?

Nie tak dawno skończyły się wakacje, a dzieci poszły do szkół, lecz czy jesteśmy pewni, że odpowiednio zadbaliśmy o dobro ich stóp? 

W okresie rozwoju liczą na nas szczególnie. Czas nauki jest bardzo wymagający, przed przedszkolakami i uczniami stawiane są coraz to nowe wyzwania, nie możemy pozwolić by coś hamowało ich kroki w nowy świat. 

Powrót do szkół wiąże się z nowymi inwestycjami. Przestudiujmy drogę jaką przez następny rok muszą pokonać małe nogi: od letnich sandałków do zimowych śniegowców, przez jesienne kalosze w deszczowy dzień, nie zapominając o szkolnych butach na zmianę, kapciach czy sportowym obuwiu na lekcje wf-u. Poprzez te wszystkie kroki dzieci muszą czuć się w pełni komfortowo, a rodzice powinni być spokojni o ich prawidłowy rozwój. 

Gdzie kupić buty dla dziecka?

 

W wyborze konkretnego sklepu, w którym rodzice zdecydują się kupić buty dla swojej pociechy, ważne jest sprawdzenie oferty pod względem pewnych czynników, które omówimy w następnym akapicie. Należy pamiętać, że tworzenie i szukanie butów dla dorosłych zdecydowanie różni się od tych dla dzieci, a obecna moda nie jest jedynym wyznacznikiem selekcji. Bezpieczną opcją, którą szczerze polecamy, jest zaufanie lekarzom specjalistom z dziedziny podologii i fizjoterapii, którzy dzięki wieloletniemu doświadczeniu są w stanie stworzyć obuwie idealnie dopasowane do wymagającej stopy dziecka. 

Na co zwrócić uwagę, kupując obuwie dziecięce?

 

Najważniejsze jest to, aby pociecha była obecna przy wyborze obuwia.

Po pierwsze, oczywiście będzie mogła według własnych preferencji wybrać swój ulubiony kolor i na bieżąco reagować na wszelkiego rodzaju niewygodę. Ponadto damy specjaliście możliwość idealnego doboru buta pod względem anatomii małych stóp. Zmierzenie wkładki czy patyczki do określania rozmiarów, nie są najlepszymi wyznacznikami w tej kwestii. Jednak są pewne ogólne wartości, które rodzice powinni znać dobierając obuwie dziecięce np.:

  • aby umożliwić dziecku naturalny chód podeszwa powinna móc się zgiąć w ⅓ długości (linia zgięcia palców),
  • gdy czubek buta będzie zaokrąglony bardziej swobodne będzie poruszanie i zginanie palców
  • właściwa stabilizacja pięty jest równie ważna, dlatego uwagę należy skupić na zapiętku.
  • jeżeli planujemy wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych, wybieramy obuwie, z którego możemy wyjąć wyłożenie fabryczne 

Po szczegółowy opis specyfiki wyboru butów dziecięcych zapraszamy do naszego poprzedniego wpisu.

Następnym aspektem tego, jak dobrze nabyć małe buciki jest ich przeznaczenie. Warto na początku przygody zadać sobie pytania: w jakim celu kupuję te buty? Gdzie będą używane? Pozwoli to na bardziej precyzyjny dobór. Powszechnie wiadomo, że zmienne buciki do szkoły powinny różnić się od tych, w których dzieci wyszłyby na dwór czy ćwiczyły na zajęciach sportowych. Jednak w każdej z tych sytuacji wygoda i bezpieczeństwo są bardzo ważne. Niezdrowe nawyki spowodowane nieodpowiednim obuwiem mogą w przyszłości przełożyć się na poważne konsekwencje zdrowotne.


Buty dzie
cięce – jakie zapięcie będzie najwygodniejsze?

 

Głównym zadaniem zapięcia buta jest dobre trzymanie nóżki, ochrania ją w ten sposób przed wewnętrznym ślizganiem się i przesuwaniem. Dzieci w szkole często zmieniają swoje obuwie. Zapięcia nie powinny ich zatrzymywać ani stwarzać im niepotrzebnych problemów. 

 

Jedną z najlepszych możliwości są rzepy. Charakteryzują się wybitną łatwością w obsłudze, dzięki czemu pozwolą małemu dziecku na szybkie samodzielne ubieranie i ściąganie bucików. 

 

Kolejnymi z wartych uwagi są sznurówki. Wymagają jednak od ucznia większej uważności i zdolności manualnych. Mogą stanowić rodzaj kolejnego wyzwania, któremu należy sprostać, ale zastanówmy się czy nie lepiej wyćwiczyć te umiejętności w domowym, bezpiecznym środowisku. Pomimo już większego zaawansowania w obsłudze sznurówki dobrze stabilizują i chronią przed przesuwaniem. Wszystko tak naprawdę zależy od Twojego dziecka i jego możliwości. Nie doradzamy natomiast rozwiązań z paseczkami lub ze sprzączkami, być może ładnych i oryginalnych, ale dających ryzyko obtarć. Mogą one także uciskać nóżkę, a przede wszystkim nie zapewniać kompleksowej ochrony całej stopy.

Dlaczego wybór obuwia dla dziecka jest tak ważny?

 

Bezpieczny i zdrowy rozwój dziecka stanowi kluczową rolę w jego dorosłym życiu, a szkoła jest miejscem codziennych małych odkryć. Od tego jak ochronimy nóżki będzie zależało w późniejszych okresach jak daleko poniosą młodego człowieka. Co ciekawe większość wad stóp jest nabywana i często można do niej nie dopuścić, jeśli chcesz dowiedzieć się o tym więcej zapraszamy do jednego z poprzednich wpisów. W zapobieganiu tym schorzeniom kluczową rolę pełni profilaktyka. W tym celu zapraszamy na konsultację z naszymi specjalistami, którzy fachowo rozwieją wszelkie wątpliwości oraz pokażą na czym zależy się skupić. W naszym sklepie wkładki wykonujemy na zamówienie z wykorzystaniem najnowszych technologii frezowania 3D na podstawie indywidualnych, komputerowych pomiarów stóp dziecka i konsultacji lekarskiej. Odpowiednio dobrane wkładki mogą dać świetne rezultaty w zapobieganiu i korekcji schorzeń stóp.