Stopy – większość skupia na nich uwagę głównie latem, a na jesień, kiedy potrzebują większej pielęgnacji, często są pomijane i to jest wielki błąd! Stopy jesienią zmieniają się, a mało kto wie, że w naszym ciele termoreceptorów wrażliwych na zimno jest ok. 250 tysięcy, na ciepło tylko ok. 30 tysięcy. Najbardziej czułe na zmiany temperatury są opuszki palców, klatka piersiowa, nos, ręce i stopy. Przy temperaturze powietrza +10°C utrata ciepła przez stopy jest 4 RAZY WIĘKSZA niż przez całe ciało.
Ważne aby buty były odpowiednie na daną porę roku i dopasowane do kształtu naszej stopy. Dobrze sprawdzają się buty ze skóry naturalnej, która jest odporna na przemoczenia i uszkodzenia, a co ważniejsze zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza przez co stopa może oddychać, co dodatkowo pozwala wyeliminować problem nadmiernej potliwości.
Mówi się również, że warto wybierać nieco większe obuwie, bo takie nie utrudniają przepływu krwi, na grubej podeszwie izolującej stopy od podłoża, dodatkowo można ją zwiększyć, nosząc filcowe wkładki. Należy również pamiętać, by nie wkładać przemoczonych butów.
Gdy siedzimy długo w pracy w ciepłych butach, stopy nadmiernie się pocą. Najlepszym rozwiązaniem jest zmiana obuwia, a kiedy to tylko realne, nosić klapki lub chodzić boso. Nasze stopy są bowiem zbyt często obudowane, co utrudnia oddychanie skóry i sprzyja nadmiernemu wydzielaniu potu. Co robić, aby uniknąć nadmiernego pocenia się stóp?
Przy lekkim wyziębieniu stóp dobre są kąpiele naprzemienne, raz w chłodnej, raz w gorącej wodzie z boraksem.
Aby polepszyć ukrwienie skóry stóp, które zmarzły, masujemy każdy palec stopy ruchami okrężnymi, a na końcu pociągamy kilkakrotnie duży palec do siebie. Podeszwę masujemy pięścią od pięty ku palcom lub punktowo kciukiem. W przypadku nadmiernej potliwości, przy problemach z wysuszonym naskórkiem i pękającą skórą na piętach dobre efekty daje masaż z użyciem olejków.
Regularne usuwanie martwego naskórka to podstawa. Peeling wykonuj po wcześniejszym wymoczeniu stóp, najlepiej po kąpieli, gdy skóra jest naturalnie zmiękczona. Regularny peeling to klucz do gładkich i delikatnych stóp. Zrogowaciałego naskórka najlepiej pozbyć się używając tarki do pedicure’u. Ten sposób najskuteczniej i najszybciej pozwoli usunąć zgrubiały naskórek na podeszwach stóp, bokach oraz piętach. Następnie dobrze jest wygładzić całe stopy peelingiem.
Narażając stopy na przebywanie w warunkach o podwyższonej temperaturze, musimy się liczyć z faktem, że ich skóra szybko ulegnie przesuszeniu. Specjaliści polecają stosowanie kremów nawilżających, które odżywiają i ujędrniają naskórek. Pomaga również moczenie stóp w papce ze zmielonego siemienia lnianego.
Cały rytuał ratowania stóp dobrze wykonywać wieczorem, nawet przed snem. Po zabiegach pielęgnacyjnych stopy potrzebują odpoczynku. Połóż się do łóżka lub na kanapie i włóż pod stopy poduszkę, aby usprawnić krążenie i zmniejszyć obrzęk stóp.
Pamiętaj o swoich stopach jesienią, a jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort, ból w obrębie stóp lub dostrzegasz symptom, który jest dla Ciebie niepokojący, skontaktuj się z nami lub umów się na konsultację z jednym z naszych specjalistów.