Poradnik jak zadbać o swoje stopy

Poradnik jak zadbać o swoje stopy

Mało kto wie, że stopy mogą być “lustrzanym odbiciem” zdrowia i wskazywać na wiele poważniejszych dolegliwości, niż ci się wydaje! Według założeń medycyny chińskiej stan stóp może odzwierciedlać wydolność naszego ciała i umysłu. U stóp jest wiele zakończeń nerwowych, które odpowiadają określonym narządom wewnętrznym. Uciskanie konkretnych miejsc na stopie może wpłynąć korzystnie na poszczególne funkcje organizmu.  Poznaj podstawowe kroki pielęgnacyjne i ciesz się zadbanymi i zdrowymi stopami!

O czym należy pamiętać dbając o stopy?

Ćwiczenia na zdrowe stopy

Jeśli nie masz chili na aktywność fizyczną, która pobudza także stopy, spróbuj kilku ćwiczeń specjalnie dla stóp. Wykonuje się je na siedząco:

  • relaks dla stóp: rozluźnij mięśnie i stawy stóp za pomocą potrząsania nimi, tak jakbyś rozluźniał np. stawy i mięśnie dłoni, na koniec pomachaj palcami u jednej stopy, później u drugiej;
  • uciskanie jednej stopy drugą: zdejmij buty, połóż jedną stopę na drugiej i górną naciskaj w dół, a dolną w górę;
  • alfabet: zdejmij buty i za pomocą palców u stóp wyrysuj na podłodze alfabet;
  • ćwiczenie „chwytności”: zdejmij buty i spróbuj palcami u stóp podnieść długopis z podłogi.

Skutecznym ćwiczeniem dla stóp jest również zwykłe chodzenie, także w wolnym czasie SPACERUJ!

Higiena stóp -> przygotuj dla nich kąpiel

Do miski z ciepłą wodą dodaj garść soli kosmetycznej. Najlepsze są składy oparte na soli z Morza Martwego, wyjątkowo bogatej w składniki mineralne, ale może też być zwykła sól kuchenna. Słona kąpiel działa odświeżająco, pomaga w walce z obrzękami, ujędrnia skórę.

Usuwanie zrogowaciałego naskórka

Największym problemem naszych stóp jest zrogowaciały naskórek i twarde, nieraz pękające pięty. Nadmierna suchość skóry na stopach spowodowana jest stosunkowo niewielką liczbą gruczołów tłuszczowych.

Aby mieć miękkie i gładkie stopy warto stosować kąpiele, maski czy peelingi.  Dobrze jest wybierać preparaty zawierające drobinki pumeksu lub kryształy soli i aromatyczne olejki. Przydatne są również specjalne akcesoria (np. drobnoziarnista tarka), które pomogą usunąć martwy naskórek.

Nawilżanie skóry stóp

Przesuszona skóra stóp ma tendencje do szybkiego rogowacenia, więc żeby temu zapobiec, dbaj o jej dobre nawilżenie. Rano użyj kremu natłuszczającego, który odbuduje płaszcz hydrolipidowy skóry i zapobiega jej wysuszaniu. Natomiast wieczorem na umyte stopy nałóż odżywczą maskę, poczekaj, aż się wchłonie, i załóż bawełniane skarpety. Pod wpływem ciepła, krem łatwiej wnikną w skórę. Kiedy rano je zdejmiesz, przekonasz się, że skóra jest gładka, miękka i nawilżona.

Dbaj o paznokcie

Najlepszym sposobem, by skrócić  długość paznokci będzie używanie pilniczka – a nie obcążek. Paznokcie można piłować raz na tydzień lub – jeśli sytuacja tego wymaga – częściej. Odpowiedni kształt paznokcia można mu nadawać, używając odpowiednich pilniczków.

Masaż stóp

Aby odciążyć stopy i zapewnić im odrobinę relaksu warto od czasu do czasu je wymasować. Masaż stóp jest zalecany również w celach leczniczych osobom z problemami, reumatologicznymi czy zwyrodnieniowymi. Stymuluje receptory znajdujące się na stopach, pobudza krążenie, obniża też napięcie mięśniowe, co ułatwia odprężenie zmęczonym stopom.

Stopy w górę ↑ 

Najskuteczniejszym sposobem na to, by w miarę szybko poczuć ulgę, to pół godziny relaksu ze stopami wyżej głowy – na przykład na poduszce ułożonej na oparciu kanapy. Zalegające w dolnych partiach ciała krew i limfa zaczną wtedy z powrotem prawidłowo krążyć.

Aby zapewnić zdrowie swojemu ciału, musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i dbałości o nasze stopy. Jeśli zastanawiasz się co zrobić, aby poprawić kondycję fundamentu Twojego ciała, skontaktuj się z nami lub umów się na konsultacje z naszym specjalistą.