Ikonka
Korzystanie z basenu a pielęgnacja stóp

Korzystanie z basenu a pielęgnacja stóp

Jeśli wybierasz się na basen, musisz zabrać ze sobą kilka niezbędnych przedmiotów. Do torby czy plecaka, oprócz kostiumu kąpielowego, wrzuć klapki, czyste ręczniki oraz krem, który nawilży, odświeży oraz zdezynfekuje skórę stóp.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ często występujące choroby skóry z basenu są bardzo uciążliwe i trudne do wyleczenia, a możesz się nimi zarazić, pływając, chodząc po posadzkach oraz biorąc prysznic.

Dlaczego higiena na basenie jest tak ważna?

Z basenu i basenowych pryszniców korzystają zarówno osoby zdrowe, jak i takie, które są nosicielami wirusów, bakterii czy grzybów. Wiele z nich nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że są nosicielami chorób.

Chociaż woda w większości basenów jest silnie chlorowana, co neutralizuje szkodliwe drobnoustroje, to już pod prysznicem i wokół niecki bardzo łatwo można zarazić się chorobami, które atakują skórę i paznokcie stóp. Przyjemna zabawa na basenie może więc skończyć się grzybicą albo kurzajkami.

Na basenie trzeba zawsze używać klapek, mieć własny, wyprany wcześniej w minimum 60 stopniach ręcznik oraz pielęgnować stopy nie tylko bezpośrednio po wyjściu z basenu, ale także w domu.

Jeśli często korzystasz z pływalni, zwracaj uwagę na wygląd Twoich stóp oraz paznokci. Nawet niewielkie zmiany w postaci zgrubień, łuszczącej się skóry i swędzenia mogą zwiastować problemy ze zdrowiem. Jeśli w porę je zauważysz i udasz się do lekarza, walka z nimi będzie krótsza i łatwiejsza.

Przeczytaj wpis na temat zdrowych stóp: https://footlab.pl/zdrowe-stopy-znaczenie/

Grzybica stóp

Grzybica stóp to bardzo uciążliwa, przewlekła choroba. Za jej powstawanie odpowiadają grzyby dermatofitowe (dermatofity), które doskonale rozwijają się w środowisku, w którym jest ciepło i bardzo wilgotno. To dlatego zarazić się nimi można na basenie, podczas wizyty w saunie, w klubie fitness i w publicznych umywalniach. Ponieważ lubi nawracać, walcząc z grzybicą stóp, trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Objawy grzybicy stóp

Objawem grzybicy stóp będzie zaczerwieniona, swędząca skóra, zwłaszcza między czwartym a piątym palcem u stopy. Z czasem mogą pojawić się pęcherzyki, pęknięcia, skóra będzie się łuszczyć, a stopy będą miały bardzo nieprzyjemny zapach. Choroba szybko się rozprzestrzenia i może zainfekować także płytkę paznokci.

Profilaktyka grzybicy stóp

Grzybica zaraża bardzo szybko i może rozwinąć się u każdej osoby, także tej, która zdrowo się odżywia i dba o higienę. Przede wszystkim jednak narażone na nią osoby starsze, z cukrzycą, z potliwością stóp oraz z obniżoną odpornością.

Jeśli obawiasz się grzybicy, musisz przestrzegać zasad higieny: myć stopy codziennie i suszyć je czystym ręcznikiem. Należy być także ostrożnym podczas robienia pedicure, by nie zranić się i nie sprawić, że drobnoustroje łatwiej dostaną się do organizmu.

Jeśli chcesz korzystać z basenu, używaj własnych klapek, także pod prysznicem. Nie korzystaj z cudzych przyborów higienicznych.

Brodawki stóp

Brodawki, zwane także kurzajkami basenowymi, to małe grudki, które pojawiają się na podeszwie stóp. Za ich rozwój odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego i można się nim zarazić dokładnie tak samo, jak grzybicą, czyli korzystając z basenu, prysznica, sauny.

Wirus human papillomavirus – HPV – wywołuje kilka odmian brodawek, między innymi zwykłe, płaskie czy mozaikowe.

Objawy zakażenia brodawczakiem

Wirus brodawczaka ludzkiego może wywoływać różnorodne choroby w obrębie skóry i błon śluzowych. Atakuje jamę ustną, narządy płciowe, a także właśnie stopy, na których pojawiają się tzw. kurzajki.

Na początku są one prawie niewidoczne, a mimo to można zarazić się nimi przez dotyk. Kiedy się rozrosną, mają nawet 2-3 cm średnicy. Zaawansowana choroba może także wywoływać ból, zwłaszcza po założeniu obuwia. Brodawki basenowe mogą samoistnie zniknąć, ale częściej należy usunąć je przy pomocy lasera, zamrażając je płynnym azotem czy łyżeczkując.

Dowiedz się dlaczego: Stopy są odzwierciedleniem stanu Twojego zdrowia

Grzybica stóp i brodawki — profilaktyka

  1. Nie chodź na basen, jeśli masz rany na stopach. Gdy Twoje stopy są zranione, mają otarcia, odciski, wrasta Ci paznokieć, unikaj chodzenia na pływalnię. Przez drobne ranki łatwiej wnikają grzyby, wirusy, bakterie.
  2. Po basenie i prysznicu dokładnie susz stopy. Ręcznik należy po każdej wizycie na basenie wyprać w min. 60 stopniach.
  3. Nie tylko zakładaj klapki, ale po każdej wizycie na pływalni dokładnie je myj w wysokiej temperaturze.
  4. Noś przewiewne, bawełniane skarpetki oraz obuwie wykonane z oddychających materiałów.
  5. Używaj kremów z naturalnymi substancjami dezynfekującymi i odświeżającymi, czyli z eukaliptusem, miętą, olejkiem z drzewa herbacianego albo lawendowym.

Sucha skóra stóp

Sucha skóra na stopach nie musi zawsze oznaczać problemów zdrowotnych, ale jeśli jest nadmiernie wysuszona, będzie się łuszczyć i swędzieć. Chlor i długie przebywanie w wodzie pozbawiają skórę ochrony lipidowej, czyli naturalnego płaszcza ochronnego. Tym samym skóra traci elastyczność i miękkość, jest szorstka i bardziej podatna na urazy.

Po wyjściu z basenu należy dokładnie umyć stopy, wysuszyć je i nakremować. Najlepsze kremy do wysuszonej skóry stóp to te z olejkami roślinnymi (np. migdałowym) oraz z mocznikiem.