Ikonka
Najpopularniejsze kontuzje sportowe stóp: leczenie  i zapobieganie

Najpopularniejsze kontuzje sportowe stóp: leczenie i zapobieganie

Zgodnie z dewizą, jaką niesie za sobą popularne hasło “sport to zdrowie”, uprawiamy jego różne dyscypliny, nie tylko w trosce o dobrą kondycję, ale także w ramach rozrywki, czy chwili odprężenia.

Aktualna baza dyscyplin sportowych, wyróżnia ich aż 170, co pozwala nam na pełną dowolność w wyborze, odpowiadającej naszym oczekiwaniom formy aktywności fizycznej.

Regularne uprawianie sportu związane jest jednak nie tylko z powstałym w trakcie tego procesu wyraźnym zarysem mięśni, ale także z ryzykiem wystąpienia urazów, czy kontuzji. Wbrew przekonaniom większości osób nie zajmujących się sportem profesjonalnie, problemy te dotyczą zarówno zawodowych sportowców, jak i jedynie ich entuzjastów. 

 

Każda osoba, decydująca się na rozpoczęcie treningów w wybranej formie aktywności, powinna być świadoma ewentualnych zagrożeń z niej wynikających. Kontuzje uniemożliwiające prawidłowe funkcjonowanie człowieka to nie tylko te, związane z widocznym złamaniem nogi, czy wybiciem palca – za równie groźne uznajemy te często bagatelizowane w opinii publicznej, czyli kontuzje sportowe stóp.

 

Indywidualne wkładki sportowe, zaprojektowane specjalnie pod Twoją stopę, to jeden z pierwszych kroków aby zapobiec kontuzjom sportowym stóp.

 

Jakie są kontuzje stopy?

 

Choć stopa nie należy do grona największych powierzchniowo części ciała, to uraz w jej okolicach może doprowadzić do poważnych ograniczeń w zakresie lokomocji.

Organ ten nie tylko umożliwia nam poruszanie się, lecz stanowi podporę dla całego szkieletu i ciała człowieka. Właśnie dlatego nawet najdrobniejsze urazy stopy, znacznie wpływają na zmniejszenie możliwości ruchu oraz często obarczone są uciążliwym, przeszywającym bólem. 

 

Osoby, które sportem zajmują się zawodowo, bardzo dobrze wiedzą, jak ważnym czynnikiem w osiąganiu przez nich zamierzonych celów, jest utrzymywanie stóp w odpowiedniej kondycji. W końcu to właśnie one codziennie narażone są na ogromny nacisk, często równy nawet kilkukrotnej masie ciała człowieka. Kontuzje stopy mogą wywodzić się
z kilku źródeł. Do jednych z najpopularniejszych, należą urazy mechaniczne, obejmujące skręcenia i zerwania ścięgien

 

Przedstawione rodzaje urazów ze względu na swoją powagę, mogą na dłuższą chwilę wykluczyć nas z możliwości uprawiania jakichkolwiek sportów.

Do najczęściej spotykanych kontuzji sportowych stóp należą:


– tak zwana “noga tenisisty”, stanowiąca częsty uraz, przy gwałtownych ruchach w kierunku bocznym. Kontuzja ta polega na naderwaniu połączenia  brzuśćcowo-ścięgnistego głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki.
zerwanie ścięgna Achillesa, które jest następstwem wcześniejszych mikrourazów na jakie narażone zostało ścięgno piętowe;

skręcenie stopy oraz skręcenie stawu skokowego, które grozi uszkodzeniem torebki stawowej i więzadeł, prowadzących do wytworzenia się stanu zapalnego i obrzęku.

 

Do kolejnej kategorii kontuzji sportowych stóp należą wszelkiego rodzaju złamania. Złamanie może nastąpić w obrębie kości skokowej, piętowej, śródstopia oraz goleni. Rodzaj oraz miejsce złamania zależy od sposobu wytworzenia się urazu oraz wcześniejszej kondycji stopy danej jednostki. Kontuzje w obrębie stopy możemy podzielić na te, powstałe w wyniku jednego działania oraz te, które spowodowane zostały narastającą ilością bagatelizowanych przez nas mikrourazów.

 

Ignorowanie sygnałów wysyłanych przez nasze stopy może doprowadzić do zaburzenia ich biomechaniki oraz grozi brakiem możliwości powrotu do pierwotnego stanu zdrowia. Do jednych z najgroźniejszych kontuzji stopy należy zapalanie ścięgna Achillesa, objawiające się silnym, narastającym bólem w okolicy łydki. 

Najczęstsze przyczyny urazów sportowych 


Uprawianie sportów z roku na rok zyskuje na coraz większej popularności. Tendencja ta wynika z wzrastającej świadomości społeczeństwa, odnośnie tego jak ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia oraz dbanie o dobry stan naszej kondycji. 

Niestety często ślepe podążanie za trendem “bycia fit” objawia się,  rozpoczęciem uprawiania sportów bez odpowiedniego przygotowania. Przykładem mogą być liczne wycieczki górskie, których uczestnicy, zdobywając kilkutysięczne szczyty, zaopatrzeni są jedynie
w trampki oraz butelkę wody. 

Wiele kontuzji sportowych spowodowanych jest także brakiem odpowiedniej rozgrzewki, przed przystąpieniem do ćwiczeń lub nieprawidłowe ich wykonywanie. Pamiętajmy, że rozpoczęcie naszej sportowej przygody, powinno wiązać się także
z odpowiednim researchem na jej temat. Działanie to ustrzeże nas nie tylko przed niepotrzebnymi urazami, ale również pozwoli wykorzystać zakupiony sprzęt sportowy, więcej niż jeden raz. 

 

Jak rozpoznać i leczyć kontuzje sportowe stóp?

 

Najważniejszym elementem rozpoznania i leczenia każdego urazu stóp jest zasięgnięcie opinii profesjonalisty. 

Najczęstszym błędem, popełnianym zarówno przez amatorów, jak i zawodowców jest bagatelizowanie problemu. Pamiętajmy, że odczuwany przez nas lekki ból dziś, jutro może zamienić się w cierpienie, którego nie będziemy w stanie dłużej znieść. W trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo, decydując się na regularne uprawianie sportu, powinniśmy także mieć na uwadze cykliczne wizyty
u fizjoterapeuty, czy podologa. 

Kontuzje sportowe stóp w zależności od rodzaju, wymagają innej formy leczenia. Do najpopularniejszych zaliczamy rehabilitację, czy regularne ćwiczenia, mające na celu powrót do formy. Poważne kontuzje często wiążą się z wykonaniem zabiegu operacyjnego, użytkowaniem stabilizatorów oraz czasowym i nierzadko stałym wstrzymaniem dalszej możliwości uprawiania sportu. 

 

Zobacz też: Rola podologa w sporcie – jak dbać o stopy, kiedy uprawiamy sport?

Jak zapobiegać kontuzjom stopy?

 

Pamiętajmy, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, dlatego przed przystąpieniem do uprawiania sportu, powinniśmy zaopatrzyć się
w odpowiedni dla danej dyscypliny ekwipunek. Stopy to niezwykle ważna część ciała, która ulegając kontuzji, powoduje znaczne zaburzenia
sprawnego funkcjonowania całego organizmu.

Niezawodnym wsparciem w zapobieganiu kontuzjom każdego sportowca będą  wkładki sportowe Footlab, które dostosowane są do stopy, wymagającej szczególnej troski.

Profesjonalne komputerowe badanie stóp, przeprowadzone przez ekspertów Footlab, pozwoli poznać anatomię stopy klienta oraz zaproponować optymalne rozwiązanie, dopasowane zarówno do jego potrzeb, jak i specyfiki uprawianej dyscypliny. Wkładki amortyzujące to pewne wsparcie dla stóp w butach do siatkówki, biegania po różnych podłożach, podczas gry w tenisa, a nawet w butach narciarskich. Odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne to nie tylko gwarancja komfortu dla sportowca, ale także bezpieczeństwa
w trakcie uprawiania jego ulubionego sportu.