Jakie buty wybrać do nordic walking?

Jakie buty wybrać do nordic walking?

Oczywistym jest, że dobór odpowiednich butów do każdej dyscypliny sportu jest niezwykle istotny. Jeśli zastanawiasz się jakie obuwie wybrać i jak przygotować się do rozpoczęcia przygody z tym sportem, to dobrze trafiłeś!

Dość częstym problemem, który dotyka wielu początkujących sportowców są kontuzje spowodowane nieprawidłowym doborem obuwia. Nierzadko zdarza się, że kiedy decydujemy się na rozpoczęcie aktywności fizycznej bierzemy pierwsze buty sportowe, które posiadamy i ruszamy na trening. W takich sytuacjach możemy narazić swoje stopy na nie lada cierpienie, a poza tym na nieprawidłowo wykonany trening. W nordic walkingu buty i całe środowisko, w którym przebywa stopa są niezwykle istotne – przy tej dyscyplinie sportu niezwykle istotne jest, aby zadbać o wygodne buty i odpowiednio wyprofilowaną wkładkę. 

Najlepiej taką przygotowaną dla nas indywidualnie. Rozpoczynając przygodę z nordic walking należy pamiętać, że nasze stopy mają ogromny wpływ na postawę całego ciała, dlatego do tematu wyboru butów i wkładek ortopedycznych zalecamy podejść bardzo poważnie.

Sprawdź też: Nordic Walking jak zacząć?

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze butów treningowych?

 

Obuwie do nordic walking powinno charakteryzować się kilkoma cechami:

 

Lekkość – zarówno przy bieganiu jak i nordic walkingu waga buta ma ogromne znaczenie. W lżejszym obuwiu znacznie mniej męczą się nasze stopy, a sama aktywność staje się bardziej przyjemna

 

Brak usztywnionej kostki – usztywnienie kostki podczas nordic walkingu powoduje ograniczenie ruchów w stawie skokowym

 

Wzmocnione czubki – są niezwykle istotne, ponieważ chronią palce

 

Amortyzacja pięty – gwarantuje należyte odbicie od podłoża oraz amortyzację podczas chodzenia

 

Elastyczna podeszwa – jest elementem, który wspomaga śródstopie podczas chodzenia. Gdyby była sztywna mogłaby spowodować zbyt małą giętkość stopy. (Odpowiednio giętka podeszwa wygina się w łuk po złapaniu za oba końce buta.)

 

Indywidualnie dobrana wkładka ortopedyczna – każda stopa jest inna, a dostępne w sklepach sportowych obuwie, o ile są standardowo przygotowane dla osób uprawiających nordic walking, niekoniecznie odpowiadają na indywidualne potrzeby i problemy sportowców. Tutaj z pomocą przychodzi Footlab. W naszych laboratoriach możesz liczyć na wykonanie dogłębnej diagnostyki stóp, na której podstawie powstają indywidualne wkładki do Nordic Walking, przystosowane odpowiednio dla osób, które decydują się zacząć przygodę z nordic walking.

 

 

Wszystkich z Was, którzy decydują się rozpocząć przygodę z wyjątkową aktywnością jaką jest nordic walking zachęcamy do odpowiedniego przygotowania się już przed pierwszym treningiem. To niezwykle istotne jeśli chcecie uniknąć kontuzji i podwyższyć komfort podczas treningów.

 

 

Jeśli chcesz jeszcze dokładniej dowiedzieć się jak przygotować się do aktywności, na co zwrócić uwagę w kontekście swojej, indywidualnej budowy stóp, skontaktuj się z nami i omów sie na konsultację. Nasi specjaliści wykonają diagnostykę stóp, która nie tylko pomoże w stworzeniu indywidualnych wkładek do Nordic Walking, ale także pozwoli wykluczyć jakiekolwiek przeciwwskazania do aktywności, co może pomóc w uniknięciu niepożądanej kontuzji.