Pozytywne efekty nordic walkingu można zauważyć już po kilku tygodniach regularnego maszerowania. Warunkiem jest regularność treningów: ich częstotliwość nie powinna być mniejsza niż 3 treningi tygodniowo (po ok. 30-60 minut każdy). Ważne, aby stosować prawidłową technikę marszu, o której pisaliśmy w naszym poprzednim wpisie na blogu.
Zobacz: Nordic Walking jak zacząć?
Zwiększenie siły mięśni
W trakcie spaceru z kijami pracuje ok. 90% mięśni całego ciała. Dla kontrastu, jogging uruchamia 60% mięśni. Dzięki nordic walking wzmocnisz nogi, barki, ramiona, plecy i brzuch. Daje nam to możliwość proporcjonalnego rozwój całej sylwetki i uzyskanie sportowego wyglądu bez nadmiernie widocznej rzeźby mięśni. Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do aktywności. Nasi specjaliści wykonają dla Ciebie niezwykle istotną w kontekście całego ciała diagnostykę stóp, a jeśli okaże się to potrzebne, w naszych laboratoriach wykonamy dla Ciebie indywidualne wkładki do Nordic Walking, dzięki którym unikniesz kontuzji i poprawisz komfort swoich codziennych treningów.
Spadek masy ciała
Godzina treningu nordic walking to 400-800 kcal mniej (od 120 kcal więcej niż w przypadku zwykłego spaceru bez kijów). Regularne maszerowanie wraz z dobrze zbilansowaną dietą pomoże ci wysmuklić sylwetkę. W pierwszej kolejności zobaczysz jak tkanka tłuszczowa zacznie znikać z brzucha, talii i ud. Dodatkowo możesz pozbyć się cellulitu i ujędrnić skórę.
Poprawa kondycji
Jeśli codzienne czynności powoduje u ciebie zadyszkę, po miesiącu treningów nordic walking nie będziesz mieć z tym problemu! Sport ten należy do aktywności typu kardio. Dynamiczny spacer z kijami powoduje wzrost tętna o 7-15 uderzeń na minutę, mięsień sercowy pompuje więcej krwi, co przyczynia się do wydajniejszej pracy układu krążenia.
Dotlenienie organizmu
Przeprowadzono badania dowodzą, że podczas treningu nordic walking organizm potrzebuje o 20% więcej tlenu niż w czasie zwykłego spaceru. Lepsze dotlenienie oznacza lepszą pracę mózgu i więcej energii na co dzień.
Unormowanie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu
W wyniku energicznego wysiłku naczynia krwionośne rozszerzają się, co wspaniale sprzyja uregulowaniu ciśnienia i dotlenieniu serca. Dodatkowo możemy obniża poziom cholesterolu. Wystarczy trenować 3 razy w tygodniu przez ok. dwa miesiące, aby prawidłowo dostosować proporcje dobrego (HDL) i złego (LDL) cholesterolu.
Zmniejszenie bólu pleców
Nordic walking zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa i łagodzi napięcie mięśniowe w okolicy ramion, barków i karku. Nordic walking wspomoże nas też w korekcji wad postawy, ponieważ podczas marszu ciało przybiera najbardziej naturalną dla kręgosłupa pozycję. Wykorzystywane w treningach kijki pozwalają odciążają dolny odcinek pleców i zmniejszają bóle w lędźwiach.
Przyspieszenie metabolizmu i ułatwienie trawienia
Każdy rodzaj ćwiczeń ma pozytywny wpływ na przyspieszenie procesów przemiany materii w organizmie. Im więcej trenujesz, tym lepiej twój organizm radzi sobie z redukcją nadprogramowych kilogramów. Tak samo jest w przypadku nordic walking. Możesz spacerować z kijkami nawet po obfitym posiłku – ruch na świeżym powietrzu przyspiesza pracę jelit i pomaga szybciej spalić kalorie.
Uniknięcie żylaków
Jeśli więc twoja praca wymaga wielu godzin siedzenia, regularne spacery z kijami zapobiegają żylakom lub opóźniają ich występowanie.
Odciążenie stawów
Podczas maszerowania z kijkami nacisk na stawy jest o 5-10 kg mniejszy niż, gdy chodzimy bez nich. Z tego powodu nordic walking jest polecany osobom cierpiącym na reumatyzm jako bezpieczny sport, który łagodzi objawy bólu kości i stawów. Poleca się go osobom starszym, otyłym i mającym problemy z kolanami, u których szczególnie zaleca się indywidualne podejście do przygotowania i diagnostykę stóp.
Relaks i pozbycie się napięcia
Nordic walking pomaga obniżyć napięcie nagromadzonego w ciągu całego dnia. Stwarza perspektywy aktywnego spędzenia czasu z rodziną i znajomymi. Maszerowanie w większym towarzystwie, w pięknym otoczeniu przyrody to najlepsza forma relaksu po stresującym dniu.
Nordic walking to aktywność, która bez wątpienia pomoże utrzymać dobrą kondycję i zdrowie na dłużej. Warto jednak odpowiednio przygotować się do treningów, co pomoże uniknąć niechcianych kontuzji i niepożądanego bólu po aktywności. Dlatego wszystkich z Was, którzy zamierzają rozpocząć przygodę z tą dyscypliną zapraszamy na konsultację w laboratoriach diagnostyki stóp Footlab.