Ikonka
Ortopedyczne wkładki do butów — rodzaje i zastosowanie

Ortopedyczne wkładki do butów — rodzaje i zastosowanie

Jeśli Twoje stopy bolą podczas chodzenia i w czasie spoczynku, skarżysz się też na ból kolan, bioder i kręgosłupa, sprawdź, czy problemem nie jest deformacja stóp. Przy pomocy zaawansowanego sprzętu komputerowego w Laboratorium Diagnostyki Stóp specjalista nie tylko rozpozna problem, ale także dobierze indywidualne wkładki do butów.

Wkładki do butów, zarówno te dla dorosłych, jak i dla dzieci, działają profilaktycznie i terapeutycznie na bardzo różne problemy ze stopami. Jeśli są dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, nie tylko zmniejszają ból w obrębie stóp, ale także korzystnie oddziałują na stan kręgosłupa, bioder, zapewniają prawidłową postawę. Sprawdź, do czego służą i jak można je zamówić.

Zastosowanie wkładek ortopedycznych do butów

Wkładki ortopedyczne są produktami medycznymi dobieranymi do potrzeb pacjentów z dolegliwościami bólowymi oraz wadami w budowie stóp. Zdeformowane albo obciążone stopy podczas chodzenia oddziałują negatywnie także na biodra, kręgosłup czy kolana.

Chodzenie w sytuacji, kiedy stopy nie podpierają właściwie ciała, powoduje nie tylko ból samych stóp, ale często także kolan, bioder i kręgosłupa. Wkładki ortopedyczne korygują te dysfunkcje, chód staje się poprawny, a dolegliwości mogą całkowicie ustąpić.

Podczas chodzenia z odpowiednio dobranymi wkładki ortopedycznymi łatwiej także uniknąć kontuzji. Wkładki ortopedyczne działają również profilaktycznie, zapobiegając pogłębianiu się deformacji. Poprawiają też amortyzację podczas chodzenia i wspomagają równomierne rozłożenie ciężaru ciała na stopach. Chronią także wrażliwe na ucisk i ocieranie obszary stóp, np. przy haluksach czy ostrogach piętowych. Wkładki umożliwiają również wyrównanie skrótu kończyny, zarówno wrodzonego, jak i powstałego w wyniku urazu lub zabiegu operacyjnego.

Wkładki takie stosowane mogą być w butach dziecięcych i noszone przez dorosłych, zarówno przez sportowców, jak i osoby, które używają na co dzień eleganckich pantofli. Są wielorazowe i można przekładać je z jednej pary butów do kolejnej.

Dowiedz się więcej na temat materiałów z jakich zrobione są indywidualne wkładki do butów

Wkładki na płaskostopie

Wkładki na płaskostopie dobierane są do wady w budowie stóp. Wada ta może objawiać się podłużnym lub poprzecznym obniżeniem łuków wysklepiających stopy.

Płaskostopie podłużne jest naturalnym zjawiskiem, które u większości dzieci zanika do 7-10 roku życia. U dorosłych częściej natomiast pojawia się płaskostopie poprzeczne.

Objawem płaskostopia jest zapadnięcie podłużnego łuku stopy, koślawość pięty, nieprawidłowe układanie przodostopia oraz przykurcz ścięgna Achillesa.

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie zapewniają podparcie stopie i stabilizują stawy, co zapewnia ochronę przed dalszą deformacją stopy. Żeby cofnąć zmianę w stopach, należy poza stosowaniem wkładek do butów korzystać z rehabilitacji i wykonywać zapisane przez lekarza ćwiczenia.

Wkładki dla dzieci

Jak już wspominaliśmy, u większości dzieci płaskostopie zanika wraz z rozwojem stóp. Jednak maluchy nie są wolne od problemów zdrowotnych i czasami także muszą korzystać z wkładek ortopedycznych.

Przede wszystkim stosowane są u nich wkładki supinujące, które korygują koślawość stóp i kolan, zmniejszają przeciążenia w obrębie ścięgien podeszwowych i Achillesa. Podpierają łuk podłużny stóp i ułatwiają dziecku równe przenoszenie obciążeń. Zapobiegają tym samym bólom podczas chodzenia i spoczynku.

Jeśli dziecko chodzi już do szkoły, a wciąż ma widoczną deformację stóp w postaci płaskostopia, pomocne mogą być właśnie wkładki ortopedyczne, które zapobiegają utrwalaniu się wady. Podpierają łuki i stabilizują piętę, dzięki czemu chód staje się prawidłowy.

Istnieją także wkładki profilaktyczne wspomagające prawidłową budowę stóp i fizjologiczne poruszanie się oraz stanie. Wzmacniają układ mięśniowy, co zapobiega powstawaniu wad. Mogą być stosowane na przykład wtedy, kiedy rodzice dziecka mieli problem z płaskostopiem i istnieje ryzyko, że także maluch będzie wymagać leczenia w tym obszarze.

Wkładki do butów sportowych

Możemy wyróżnić dwa typu wkładek do butów sportowych.

  • Wkładka dla biegaczy zapewnia stabilizację stopy i optymalną kontrolę nacisku oraz właściwe prowadzenie stopy podczas biegu. Jest zrobiona z materiałów, które zapewniają odpowiednią sprężystość, a jednocześnie bardzo dobrze amortyzują w obszarach najbardziej narażonych na przeciążenia, co jest niezwykle ważne zwłaszcza dla biegających po asfalcie i innych twardych powierzchniach. Jednak także osoby biegające po szutrze albo w terenie z pewnością odczują większy komfort w trakcie treningu za sprawą wkładek zwiększających stabilność stopy i zmniejszających obciążenia.
  • Wkładki do butów sportowych można dopasować także do innych dyscyplin sportowych i oczywiście do budowy i potrzeb danej stopy. Można z powodzeniem zamówić wkładki do gry w siatkówkę, nordic walking lub biegania po różnorodnych podłożach, do tenisa albo do butów narciarskich. Korzystają z nich nie tylko sportowcy zawodowi, ale także amatorzy, którzy chcą zmniejszyć ryzyko pojawienia się bólu i kontuzji. Wkładki do butów sportowych dobrze podpierają stopę i zapewniają lepszą amortyzację niż same buty przeznaczone do konkretnej dyscypliny.

 

Indywidualne wkładki ortopedyczne

Indywidualne wkładki do butów dla dzieci i dorosłych nie są dostępne w bezpośredniej sprzedaży, ale należy je zamówić po badaniu w gabinecie przy pomocy nowoczesnego sprzętu komputerowego.

W gabinetach Footlab wykonywane jest nieinwazyjne badanie stóp, które diagnozuje problem, ocenia kształt stóp i rozkład ciężaru ciała, zarówno podczas chodzenia, jak i stania. Pomiary komputerowe są uzupełniane wywiadem z pacjentem oraz konsultacją lekarską, aby jeszcze lepiej dopasować wkładki do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.

Dzięki tym danym, przy pomocy komputerowo sterowanych frezarek CNC, wycinane są wkładki. Do produkcji używa się certyfikowanych materiałów, które zapewniają doskonałą amortyzację i podparcie punktów, które tego wymagają.

Po wyprodukowaniu wkładek pacjent mierzy je i dopiero po sprawdzeniu, czy są wygodne i idealnie dopasowane, odbiera je z gabinetu.