Palce młotkowate to pojęcie, które oznacza bardzo częstą deformację w obrębie palców u stóp. Zazwyczaj zniekształcenie to stanowi problem natury estetycznej. Bywają jednak przypadki, kiedy palce młotkowate powodują dolegliwości bólowe i wywołują dyskomfort w trakcie poruszania się.
Młotkowate palce u nóg to przypadłość, która dotyka głównie kobiet oraz osób o charakterystycznej budowie stopy, gdzie drugi palec jest znacznie dłuższy od palucha. Z naszego artykułu dowiesz się, czym są palce młotkowate, jakie są objawy tej deformacji oraz jak do niej dochodzi. Wyjaśnimy Ci także, na czym polega i jak wygląda diagnostyka tego schorzenia. Podpowiemy również, jak wygląda leczenie palców młotkowatych.
W obrębie stopy bardzo często dochodzi do deformacji palców. Określane są one jako: palce młotkowate, palce młoteczkowate oraz palce szponiaste. Bywa, że pojęcia te stosowane są zamiennie, a to spory błąd, ponieważ stanowią one trzy różne zmiany. Zobacz, czym się różnią między sobą i na czym polegają.
Palce młotkowate to deformacja, która dotyka palców od II do V. Zniekształcenie to może dotknąć jednego palca, kilku bądź wszystkich palców stopy. Mówi się o palcach młotkowatych korektywnych, które można przywrócić do prawidłowego ustawienia oraz o młotkowatych palcach utrwalonych. Ten drugi typ zniekształcenia przybiera formę stałą.
Palce młotkowate to deformacja, która doprowadza do przykurczu zgięciowego w obrębie stawu międzypaliczkowego bliższego palca, a także do przeprostu w stawie śródstopno-paliczkowym.
Palec młotkowaty przybiera formę charakterystycznego zagięcia w kształcie litery V.
Palce młoteczkowate to deformacja polegająca na zagięciu stawów międzypaliczkowych dalszych. Zmiana ta obejmuje także przykurcz ścięgna mięśnia zginacza długiego palca, co z czasem uniemożliwia w ogóle wyprostowanie palca. Zniekształcenie, o jakim mowa dotyczy palca drugiego i pojawia się głównie u osób, u których jest to palec najdłuższy. Do tej zmiany doprowadzają: urazy w obrębie stopy, RZS, noszenie ciasnego obuwia oraz butów na wysokim obcasie z wąskim czubkiem.
Palce szponiaste jest to z kolei rodzaj deformacji, która dotyka palców II i V. W odróżnieniu od palca młotkowatego zgięcie grzbietowe dotyczy paliczka proksymalnego w stawie śródstopno-palcowym. Zmianie tej mogą towarzyszyć również zniekształcenia paznokci i oraz zawijanie palców pod stopę. Deformacja, o jakiej mowa wywołują głównie choroby reumatoidalne. Jest ona też efektem noszenia nieodpowiedniego obuwia.
Zmianie, o jakiej mowa mogą towarzyszyć następujące objawy:
Diagnozą palców młotkowatych zajmuje się ortopeda, który przeprowadza dwa rodzaje badań. Są to:
Powstawaniu tego zniekształcenia sprzyja głównie noszenie butów na wysokim obcasie, co powoduje nienaturalne ułożenie palców i duże obciążenie stawów śródstopno-palcowych. Dlatego najczęściej pojawia się ono u kobiet. Inne możliwe przyczyny powstawania palców młotkowatych to także:
Zmiana, o jakiej mowa może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Przede wszystkim u pacjentów mogą pojawić się zaburzenia chodu oraz koślawienie palucha. Deformacja ta może też doprowadzić do nieprawidłowego ustawienia stawów kolanowych i biodrowych, co może wywoływać dolegliwości bólowe, dyskomfort, ale także wady postawy. W zaawansowanej postaci schorzenie może też wywoływać silne bóle kręgosłupa.
Ponadto w przypadku palców młotkowatych w miarę rozwoju deformacji, mogą pojawić się:
W początkowej fazie rozwoju deformacji możliwe jest wdrożenie leczenia zachowawczego. Co to oznacza w praktyce? Leczenie zachowawcze palca młotkowatego obejmuje następujące metody:
Kiedy leczenie zachowawcze przestaje przynosić ulgę lub zmiana znajduje się w bardzo zaawansowanym stadium bądź zniekształcenie ma charakter utrwalony, wówczas niezbędny może okazać się zabieg chirurgiczny.
Do najczęstszych metod leczenia operacyjnego palców młotkowatych zaliczane są:
Osoby, które podejrzewają u siebie tę zmianę, mogą też podjąć się samodzielnej eliminacji problemu. Pomocne w tym celu są następujące działania:
Wymienione metody mogą przynieść jednak tylko chwilową poprawę czy ulgę.
Skuteczniejsze, a przede wszystkim długotrwałe działanie gwarantuje konsultacja z ortopedą bądź fizjoterapeutą. Specjalista może zlecić wykonanie indywidualnie dopasowanych pomocy korygujących palce młotkowate. Należą do nich ortezy, które mają głównie na celu likwidację drobnych deformacji oraz dolegliwości bólowych. Drugi typ pomocy zleconych przez eksperta to specjalistyczne wkładki stabilizujące. Możesz je wykonać na przykład w FootLab – Laboratorium Diagnostyki Stóp. Oferowane wkładki stabilizujące do butów gwarantują wszechstronne działanie:
Wkładki stabilizujące FootLab są dobierane również pod kątem twardości, grubości i sprężystości materiału, w taki sposób, by ułatwić prawidłowy rozkład ciężaru ciała na stopy.
Dopasowywane są na podstawie wywiadu oraz badania komputerowego. Wyjątkowa trwałość sprawia, że będą Ci służyły przez długi czas, a Twoje stopy poczują prawdziwą ulgę.
Zapraszamy!