Prawidłowe funkcjonowanie organizmu każdego człowieka, uzależnione jest od dobrego stanu technicznego poszczególnych jego części. Żyjąc w ciągłym biegu, często zapominamy, iż oprócz samochodu, przeglądom kontrolnym powinno podlegać także ludzkie ciało.
Regularne badania diagnostyczne pomogą ustrzec się nie tylko przed widocznymi na pierwszy rzut oka problemami (takimi jak np. haluksy), ale także ukrytymi wadami, których istnienie mogło stanowić tajemnicę. Choć pełniące niezwykle ważne funkcje takie jak lokomocyjna, czy podporowa, to nierzadko ignorowane i pomijane w procesie kontroli stanu zdrowia. Mowa o stopach, których nawet najmniejszy uraz może wpłynąć na komfort życia i działanie pozostałych organów człowieka.
Do ukrytych wad stóp należy płaskostopie, które niezdiagnozowane i nieleczone może doprowadzić do znacznego utrudnienia codziennych czynności życiowych.
Czym jednak jest to schorzenie i jaka jest jego specyfika?
Zdrowa stopa dorosłego człowieka podczas wykonywanego ruchu nie dotyka podłoża całą swoją powierzchnią. Kości tej części ciała ułożone są w łuk. W ten sposób stanowią rozwiązanie, które zapewnia dobrą amortyzację ciała podczas poruszania się, nie przeciąża stawów i uelastycznia chód.
Prawidłowo rozwinięta stopa opiera się o podłoże trzema kluczowymi punktami: piętą, głową pierwszej kości śródstopia oraz głową piątej kości śródstopia. Pomiędzy nimi przechodzą trzy główne łuki stopy: podłużny przyśrodkowy, podłużny boczny i poprzeczny przedni. Powyższe łuki trzymane są razem, dzięki obecności mięśni.
W sytuacji ich osłabienia lub niewydolności, poszczególne łuki zaczynają się obniżać, co nazywamy płaskostopiem. Rodzaje tego schorzenia podzielone są na:
Stopa cierpiąca na tę deformację, nie stanowi dobrej amortyzacji dla wstrząsów, powstających podczas chodzenia. Powoduje ona, iż poruszanie się jest bardziej ociężałe, przyspiesza proces zmęczenia, a także wpływa na pogłębienie bólu kończyn dolnych. W najpoważniejszych przypadkach może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych kości stóp i modyfikacji naczyniowych. Sama nazwa płaskostopia z łaciny pes planus, jest dość intuicyjna i oznacza po prostu płaską stopę. Jest to powszechnie spotykana deformacja, która może pojawić się na każdym etapie życia. Jednak stosunkowo rzadko występuje jako samodzielna wada. W większości przypadków towarzyszy jej koślawość stawu skokowego.
Stopa jako narząd ruchu zbudowana jest z kości, mięśni i więzadeł. Jej rozwój rozpoczyna się już w okresie płodowym, kiedy organizm wykonuje małe ruchy, takie jak kopanie wewnątrz brzucha matki.
Od chwili narodzin dziecko bada swoimi stopami świat, który go otacza. Wierci się, przekręca, odpycha, przez co nieustannie zapewnia im ruch, będący koniecznym czynnikiem do prawidłowego rozwoju. Stopy małego dziecka są naturalnie płaskie ze względu na ich fizjologiczną budowę.
Do 4-go roku życia zagłębienie na spodzie stóp jest wypełnione przez poduszeczkę tłuszczową. Zanika ona wraz ze wzrostem dziecka. Świadoma ocena nieprawidłowości stopy lub tendencji do płaskostopia u malucha może pojawić się dopiero po ukończeniu piątego roku życia. Do tego czasu rodzice powinni zadbać o odpowiedni dobór obuwia oraz na bieżąco obserwować rozwój stóp swoich pociech.
Sprawdź też: Obuwie dla dziecka – jak wybrać?
W badaniach nad tym schorzeniem można wyróżnić specyficzne wskaźniki, które klasyfikują narażonych. Płaskostopie najczęściej jednak dotyka dzieci oraz dorosłych z nadwagą, lub otyłością. Osłabiona wydolność mięśniowa i wiązadłowa może należeć do przyczyn powstawania tej wady. U kobiet w ciąży także występuje wzmożone ryzyko jej rozwoju. Jest to zależne od zdecydowanie większego obciążenia, które stopy przyjmują wtedy podczas chodzenia. Odpowiednia profilaktyka i dostosowanie stylu życia, mogą skutecznie zapobiec rozwojowi płaskostopia, nawet u osób szczególnie na ten problem narażonych.
Niektóre objawy płaskostopii możemy zaobserwować sami podczas codziennych czynności. Pierwszym krokiem będzie kontrola stóp pod kątem wizualnym, w celu zaobserwowania charakterystycznego dla tego schorzenia łuku. Należy pamiętać, że do postawienia profesjonalnej diagnozy, konieczna będzie konsultacja z lekarzem specjalistą. Osoby cierpiące na płaskostopie, często odczuwają ból podczas długiego marszu, a ich stopy szybciej się męczą. Zrogowacenia i odciski zaczynają występować w nietypowych miejscach, głównie na powierzchni podeszwowej śródstopia.
Płaskostopie może przyczynić się do niekomfortowego uczucia wzmożonej potliwości stóp. Cierpiący na to schorzenie równie często skarżą się na nawracające grzybice, łuszczenie naskórka, czy występowanie obrzęków. Rodzice, którzy chcą sprawdzić, czy ich pociecha posiada skłonności do płaskostopia, powinni zwrócić uwagę na buciki dziecięce.
Sygnałem alarmowym w tym przypadku będzie starcie podeszwy po wewnętrznej jej stronie. Obserwacja odcisków gołych stóp dziecka na twardym podłożu, również może okazać się przydatna w zdiagnozowaniu problemu. Jeżeli odbił się cały kontur stopy, lub większa jego część, można podejrzewać skłonność do tego schorzenia. Sama rozmowa z maluchem może pomóc w otrzymaniu dodatkowych informacji. Dziecko cierpiące na płaskostopie, nie lubi długich spacerów, często skarży się na bóle stóp i łydek, a nawet może potykać się na prostym podłożu.
Problemy związane ze stopami, połączone są ze stałym, pogłębianiem się uszczerbku na zdrowiu człowieka. Utrudniony chód może wywoływać stany przeciążeniowe kończyn oraz zapalenie stawów i więzadeł stopy. Występuje również ryzyko powstawania innych deformacji, takich jak: paluch koślawy czy palce młotkowate. Nieleczone płaskostopie w kolejnych stadiach zaawansowania może utrudniać dobór wygodnego obuwia.
Leczenie płaskostopia wymaga pomocy profesjonalisty. Dobranie odpowiedniej kuracji jest kluczem do sukcesu w pozbyciu się tego problemu. Pierwszym krokiem w leczeniu płaskostopia jest diagnoza lekarza specjalisty. W profilaktyce, ale także rekonwalescencji niezwykle ważna jest jakość noszonego przez nas obuwia. Odpowiednio wyprofilowane podłoże butów bezpośrednio oddziałuje na stan zdrowia naszych stóp. Na podstawie komputerowej diagnostyki stóp oraz dodatkowych badań wykonywanych przez lekarza specjalistę, eksperci Footlab są gotowi, aby z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii frezowania 3D stworzyć idealną wkładkę dla Twoich stóp.
Wykonywane pomiary są zawsze skrupulatne, dzięki czemu pobrane indywidualnie dane stanowią najlepszą bazę do wykonania wkładki. Dzięki wkładkom ortopedycznym Footlab, Twoje stopy będą bezpieczne w dowolnie wybranym obuwiu. Stanowią one skuteczny sposób na pozbycie się uciążliwego bólu stóp i pomoc w codziennym funkcjonowaniu. Zapobiegają również rozwojowi konsekwencji nieleczonego płaskostopia oraz pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy
Badając płaskostopie profesjonaliści, skupieni byli na znalezieniu konkretnych działań, które mogłyby zapobiec temu schorzeniu. Najmłodszym dzieciom rodzice powinni zapewnić swobodę w dziecięcej eksploracji. Stanowczo odradza się krępowania stóp, poprzez zakładanie ciasnych skarpet czy rajstop, lecz zachęca do wprowadzenia do życia dziecka dodatkowych aktywności, które mają na celu jeszcze bardziej pobudzić rozwój tego narządu ruchu.
U dorosłych zapobieganie powstawaniu płaskostopia, łączy się z wyborem odpowiedniego obuwia, unikaniem nie dobranych pod kątem rozmiaru, niewygodnych butów, a także ogólną pielęgnacją stóp.