Ikonka
Poznaj najlepsze sposoby na opuchnięte stopy

Poznaj najlepsze sposoby na opuchnięte stopy

Do jednych z najważniejszych, choć w rankingach często pomijanych organów człowieka, należą stopy. To właśnie one bowiem odpowiadają za funkcję podporowo-nośną oraz lokomocyjną w naszym organiźmie. Rozwijający się do 15 roku życia organ, wymaga szczególnej uwagi oraz regularnej pielęgnacji. 

Odpowiednia stabilizacja kończyn dolnych, pomoże zapobiec powstawaniu schorzeń oraz deformacji stopy, takich jak płaskostopie czy koślawy paluch. Niezwykle istotna jest umiejętność rozpoznawania oraz odpowiedniego reagowania na wysyłane przez nasze ciało sygnały. 

Do jednych z biologicznych ostrzeżeń należy opuchlizna, pojawiająca się w okolicy kończyn dolnych. Czego jest ona jednak symptomem i jakie są najlepsze sposoby na opuchnięte stopy

 

Opuchnięta stopa – dlaczego?

 

Obrzęk jest zjawiskiem, polegającym na gromadzeniu się płynów poza naczyniami krwionośnymi oraz w przestrzeni pozakomórkowej. Pomijając opuchliznę, wywołaną urazami sportowymi bądź spowodowaną intensywną aktywnością fizyczną, najczęstszą przyczyną obrzęków kończyn dolnych są nieprawidłowości, zachodzące w układzie krążenia. 

Do innych chorób wywołujących obrzęki stóp, należy zakrzepica żył głębokich. Schorzenie to spowodowane jest, powstałym w żyle zakrzepem, utrudniającym przepływ krwi w naczyniu. Zlekceważenie tej dolegliwości może doprowadzić do groźnych powikłań, takich jak zatory w tętnicy płucnej, spowodowane oderwaniem kawałka skrzepliny naczyń kończyn dolnych.

W celu zdiagnozowania przyczyny puchnięcia stóp, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Wówczas lekarz powinien zlecić wykonanie następujących badań:

 

  • morfologia krwi wraz z ogólnym badaniem moczu, która między innymi pozwoli wykluczyć niewydolność nerek; 
  • EKG i echo serca – umożliwi wyeliminować zaburzenia krążenia oraz niewydolność serca; 
  • USG doppler – pomoże w ocenie drożności żył i tętnic.

Opuchnięte kostki przy stopach 


Opuchlizna kostek może być spowodowana ciężkim treningiem, długą podróżą bądź symptomami towarzyszącymi chorobom nerek

Obrzęk kostek jest ważnym sygnałem ostrzegawczym, wysyłanym przez nasz organizm. Pojawia się on w momencie, gdy zachodzą w nim niepokojące zmiany, których nie należy bagatelizować. Niewydolność nerek wpływa na zmniejszenie ciśnienia onkotycznego osocza oraz stężenia białek we krwi, które jest bezpośrednią przyczyną powstawania uporczywego obrzęku wokół kostek. 

Ogromnym zagrożeniem dla zdrowia jest także niewydolność serca, powodująca nadmierne gromadzenie się krwi w żyłach kończyn dolnych. Na jej skutek dochodzi wówczas do wzrostu ciśnienia hydrostatycznego, odpowiedzialnego za pojawienie się obrzęku. 

Oprócz wyżej wspomnianych chorób, opuchlizna kostki przy stopie może mieć związek także z:

  • problemami reumatoidalnymi, 
  • schorzeniami endokrynologicznymi (zaburzenia pracy gruczołu tarczycy), 
  • patologiami układu limfatycznego.

 

Opuchnięte stopy w ciąży

 

Opuchnięte stopy w ciąży to dolegliwość, z którą mierzy się niemalże każda przyszła mama. Schorzenie to jest charakterystyczne dla trzeciego trymestru, w którym płód, najszybciej przybiera na wadze. Wówczas na skutek ciężaru, zwiększeniu ulega nacisk na dolną żyłę główną, utrudniając tym samym odpływ krwi ze stóp. 

Do objawów towarzyszących temu zaburzeniu należą także opuchnięte palce u nóg. 

Jak pozbyć się opuchlizny na stopach w ciąży? Przede wszystkim warto postawić na odpoczynek w pozycji umożliwiającej uniesienie kończyć ku górze. Ten sposób ułatwi przepływ krwi z powrotem do serca. Innym, przynoszącym ulgę rozwiązaniem jest masaż stóp, który pozytywnie wpływa na krążenie krwi w naczyniach. 

Domowe sposoby na opuchniętą  stopę

 

Masz dość opuchniętych stóp, jednak nie wiesz jak sobie z nimi poradzić? Przedstawiamy cztery sposoby na pozbycie się obrzęku. 

W celu zniwelowania opuchlizny na stopach bardzo ważne jest zadbanie o nasze odpowiednie nawodnienie. Dorosły człowiek powinien pić od dwóch do dwóch i pół litra wody dziennie. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na występowanie soli w diecie. Minerał ten bogaty jest bowiem w odpowiedzialny za zatrzymywanie wody w organizmie sód. Stosowanie zimnych okładów  na opuchniętą stopę, okaże się niemałym wsparciem w walce z obrzękiem i towarzyszącym mu bólem. 

Swoją rolę spełnią też okłady z kapusty ściągające opuchliznę. 

Wystarczy delikatnie rozbić liść i przyłożyć w miejsce występowania  obrzęku. Kolejnym przykładem na radzenie sobie z opuchniętymi stopami jest zwiększenie aktywności fizycznej. Może być to wyjście na spacer bądź wykonanie kilku prostych ćwiczeń. Ten sposób pobudzi do działania układ krwionośny, przyspieszając tym samym przepływ krwi do serca. 

Buty profilaktyczne – rozwiązanie idealne dla wrażliwych stóp

 

Opuchnięte stopy to schorzenie, wywołujące u człowieka dyskomfort zarówno
w sytuacjach życia codziennego, jak i w przypadku uprawiania sportu. Oprócz sposobów umożliwiających walkę z powstałą już opuchlizną, warto zastanowić się jednak nad odpowiednią profilaktyką zdrowia tego organu

Na ratunek przychodzą nam buty zdrowotne, wyprofilowane idealnie pod kształt stopy ich użytkownika.

Specjaliści Footlab, dzięki wykorzystaniu metody komputerowych pomiarów stopy są w stanie uzyskać najdokładniejsze odwzorowanie jej kształtu, zarówno w fazie spoczynku, jak i ruchu. Indywidualnie dopasowane wkładki nie tylko łagodzą dolegliwości bólowe użytkownika, ale także zmniejszają dyskomfort, pojawiający się przy poruszaniu. Buty komfortowe to idealne rozwiązanie dla wszystkich wrażliwych i poszukujących chwili wytchnienia stóp.