Ikonka
Recepta na zdrowy spacer

Recepta na zdrowy spacer

Chodzenie to nie tylko jeden z najdłużej znanych i najbardziej naturalnych sposobów na przemieszczanie się. Co więcej, wciąż dla ponad 145 000 000 osób, stanowi jedyną lub najczęściej praktykowaną aktywności fizyczną, co stanowi kluczowy element ich aktywnego stylu życia.

 

Zastanawiałeś się kiedyś czy każdy z pokonywanych przez nas kroków jest wykonywany poprawnie? Niestety nie do końca.

 

Twoja postawa ma znaczenie

 

Nieprawidłowa postawa nie oznacza, że jesteś leniwy; w rzeczywistości przyczyną, która powoduje nieprawidłową sylwetkę może być niski stopień rozwinięcia mięśni, które są tutaj kluczowe. Z kolei według Harvard Medical School, zła postawa może być także oznaką nadmiernie napiętych mięśni lub wysoce obciążonego kręgosłupa. Jak pracować nad tym problemem? Możesz koncentrować się na utrzymywaniu prawidłowej postawy podczas poruszania się, dzięki czemu będziesz wzmacniać słabe mięśnie, co w efekcie przełoży się na lepszą jakość Twojego poruszania się.

 

„Nawet kiedy przemierzasz pieszo daleki dystanse, Twoja forma i ogólny stan zdrowia nie ulegnie poprawie, kiedy Twoja postawa ciała będzie nieprawidłowa”, wyjaśnia dr Michael Gleiber, dyplomowany chirurg ortopeda. „Nie tylko chodzenie jest korzystne z punktu widzenia układu sercowo-naczyniowego,  ma również duże znaczenie dla naszego układu ruchowego.”

 

Naukowcy z American Posture Institute zauważają, że nieprawidłowa postawa stanowi dodatkowe obciążenie organizmu, prowadząc do problemów, takich jak zwyrodnienie kręgosłupa i ból. Twoja postawa ma znaczący wpływ nie tylko na prawidłową technikę chodzenia, ale także na ogólny stan zdrowia i dobrego samopoczucia.

 

Zobacz też: 10 000 kroków dziennie jako klucz do zdrowia

 

Rozluźnij kręgosłup

 

Utrzymanie właściwej postawy nie polega na stałym napięciu mięśni i utrzymywaniu prostej sylwetki. Specjaliści podkreślają, że osiągnięcie odpowiedniej postawy i mechaniki ciała jest możliwe tylko wtedy, kiedy podczas poruszania się jesteśmy zrelaksowani i nie przeciążamy naszego kręgosłupa. 

 

Jak to osiągnąć? Głowę i szyję należu utrzymać w odpowiednim położeniu tak, że głowa jest wyśrodkowana w stosunku do tułowia, a oczy zwrócone są w stronę horyzontu. 

 

Nasze ciało podąża za głową. Jeśli głowa jest przesunięta do przodu, reszta ciała będzie za nią podążać, jeśli głowa jest z kolei wyśrodkowana w stosunku do tułowia, reszta ciała pozostaje w odpowiednim położeniu.

 

Ogromna część amerykańskiego, ale także każdego z wysoko rozwiniętych społeczeństw, w których większość obywateli prowadzi siedzący tryb życia, skarży się chroniczny lub nawracający ból pleców. Liczne badania wykazują jednak, że w większości przypadków ból ten nie jest spowodowany przez jedną zasadniczą przyczynę. Tego typu rezultaty nasuwają wniosek, że nasza postawa jest ważniejsza niż możemy sobie to wyobrazić, dlatego warto odpowiednio o nią zadbać.

 

Spersonalizowane wkładki FOOTLAB

 

Podczas walki o prawidłową postawę należy skupić się nie tylko na prawidłowym położeniu głowy, w stosunku do reszty ciała, ale także zwracaniu uwagi na ruch naszych rąk i nóg, a przede wszystkim na prawidłowe położenie stóp, w którego utrzymaniu mogą pomóc spersonalizowane wkładki FOOTLAB.  

 

W utrzymaniu prawidłowej postawy i wysokiego komfortu poruszania się pomogą ortopedyczne wkładki zaprojektowane na podstawie szerokiego wywiadu lekarskiego popartego komputerową analizą i diagnostyką stóp, które wspólnie umożliwiają stworzenie projektu będącego odpowiedzią na wszelkie wymagania pacjenta. 

 

Wspomniane wcześniej dolegliwości w obszarze kręgosłupa mogą mieć źródło nie tylko w siedzącym trybie życia, ale także w nieprawidłowym obuwiu. Rozwiązaniem na te problemy mogą być nasze wkładki, które są niemal niezauważalne w obuwiu, przez co mogą być noszone także w eleganckich butach każdego dnia. A jeśli jesteś aktywny fizycznie, regularnie trenujesz i obok codziennej aktywności na pieszo, kilka razy w tygodniu chodzisz na treningi, również możesz poprawić komfort swojego ruchu i polepszyć wyniki.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wkładkach FOOTLAB lub poprawić swój komfort codziennego poruszania się, skontaktuj się z nami, nasi specjaliści pomogą Ci w osiągnięciu prawidłowej postawy i utrzymaniu zdrowia.