Z pewnością wielu z Was doskonale zna uczucie zmęczonych, obolałych nóg, które nierzadko puchną po całym dniu w pracy. Zazwyczaj w takich sytuacjach jesteśmy pewni, że to tylko zmęczenie, a sytuacja wróci do normy nazajutrz o poranku, nierzadko jednak sytuacja powtarza się już następnego dnia. W naszej świadomości stopy zajmują znacznie mniej miejsca niż inne części ciała. Nie myślimy o nich tak często jak np. o brzuchu czy dłoniach. Czy możemy je tak bagatelizować? Nie do końca, ponieważ są niemniej ważne!
Wielokrotnie podkreślaliśmy, że stopy stanowią fundament naszego ciała. Okazuje się, że stopy, a właściwie ich wygląd, mogą wskazywać na wiele dolegliwości całego organizmu. Jeśli Twoje stopy często bolą, puchną, drętwieją lub są zimne, nie powinieneś tego ignorować.
Powodów takiego stanu może być wiele. Jednym z nich jest zapalenie powięzi podeszwowej, które pojawia się na skutek uszkodzenia włókien pomiędzy piętą a śródstopiem. Objawy najczęściej pojawiają się rano, kiedy stawiamy pierwsze kroki po wstaniu z łóżka. Ból nie ustępuje i zazwyczaj nasila się w dalszej części dnia. Co jest przyczyną takiego stanu? Między innymi noszenie starego, zużytego obuwia, częstego poruszania się w japonkach czy nieprawidłowego stawiania kroków podczas biegania i innych treningów. Jeśli ból nie mija samoistnie należy skontaktować się z lekarzem. Z pomocą przyjdą tutaj środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomocne będą także diagnostyka komputerowa stóp i indywidualne wkładki ortopedyczne.
Twarda skóra stóp i rogowacenie naskórka mogą być spowodowane noszeniem niedopasowanego obuwia. Sposobem na jej usunięcie będzie np. peeling, który wykonywany systematycznie pozwoli na pozbycie się nieestetycznego naskórka i poprawnie kondycji skóry. O tym jaki peeling wybrać i jak go wykonać dowiesz się z artykułu: Domowe spa dla stóp
Osoby, u których występuje napadowy skurcz tętnic spowodowany niską temperaturą lub silnymi emocjami często obserwują zasinienia palców u stóp. Z kolei spuchnięty i zaczerwieniony palec u stopy może być spowodowany przez nagromadzenie zbyt dużej ilości kwasu moczowego we krwi. Substancja ta zbiera się w okolicach stawów, powodując bolesny stan zapalny dużego palca. Co więcej, stwardniała skóra w jego górnej części może oznaczać i zwiastować częste i silne bóle migrenowe, a z kolei miękka i wrażliwa – skłonność do częstych chorób płuc i astmy.
Na ten problem najczęściej skarżą się kobiety. Powodem mogą być tutaj problemy z tarczycą, która reguluje metabolizm i temperaturę ciała. Zimne stopy mogą być także symptomem nieprawidłowego krążenia. Poza kontaktem z lekarzem i zbadaniem tarczycy, dobrze jest zapewnić stopom ciepło. Najlepiej sprawdzą się tutaj zakryte buty i ciepłe skarpety.
Odkształcenie płytki paznokci to częsty objaw niedokrwistości. Jej powodem jest niewystarczająca ilość hemoglobiny transportującej krew. Jak dokonać rozpoznania? Należy wykonać morfologię i rozpocząć leczenie, polegające na uzupełnieniu niedoborów witaminy C i żelaza.
Jeśli odczuwasz ból lub dyskomfort w obszarze swoich stóp lub Twój niepokój budzi ich wygląd, skontaktuj się z nami i umów na konsultację. Komputerowa diagnostyka stóp pomoże w zidentyfikowaniu problemu i wyborze prawidłowej drogi leczenia. Na naszym blogu znajdziecie także wiele wskazówek jak dbać o dobrą kondycję stóp.