Ikonka
Wady stóp – profilaktyka i leczenie

Wady stóp – profilaktyka i leczenie

Wielu Polaków boryka się z wady i zniekształcenia stóp, ale niestety znakomita mniejszość z nich decyduje się na leczenie. Niektóre wady można skorygować wkładkami ortopedycznymi, część jedynie za pomocą obuwia ortopedycznego i zabiegów rehabilitacyjnych.

Zacznijmy od początku, czyli jak zbudowana jest nasza stopa?

Stopa człowieka jest zbudowana aż z 26 kości, 19 mięśni, 33 stawów i 100 więzadeł. A po co to wszystko? Otóż stopa posiada zdolność zarówno utrzymania ciężaru ciała, jak i dostosowywania się do zmian podłoża, obciążenia i ruchów.

To jasne, że obecny kształt ludzkiej stopy rozwijał się przez tysiące lat. Jednak pewnie nie wszyscy wiedzą, że pierwotna budowa naszej stopy pojawiła się u płazów, które zaczęły toczyć lądowy tryb życia. Co nie zmienia faktu, że stopa jest organem występującym wyłącznie u naczelnych. Na co dzień w ogóle się nad tym nie zastanawiamy jednak stopy pełnią niezwykle istotną rolę w naszym organizmie i funkcjonowaniu. Są fundamentem całej ludzkiej postawy i to właśnie one zapewniają nam kontakt z gruntem, po którym poruszamy się w różny sposób. Budowa stopy

Anatomiczna budowa stopy

Co tak naprawdę wchodzi w skład stopy? Anatomicznie rzecz biorąc jest to dolna część kończyny, która znajduje się pod kostką. Jej podstawą są kości które łączą się w stawach wzmocnionych więzadłami, a porusza się dzięki działaniu mięśni. Powierzchnia stopy pokryta jest czułymi nerwami, gruczołami potowymi i skórą. Znajdujące się na niej paznokcie pełnią niezwykle istotną funkcję, chroniąc końcówki palców przed groźnymi okaleczeniami.

Każda z naszych stóp składa się z 26 kości, które otaczają mięśnie, żyły, tętnice i nerwy o całkowitej długości 1,6 km. Co więcej 52 kości, które znajdują się razem w obydwu stopach stanowią 25% kości w całym ciele!

Wiesz, że stopa anatomicznie dzieli się na trzy części?

Stopa zbudowana jest z trzech zasadniczych części:

  1. śródstopie, czyli giętka część stopy, która amortyzuje wstrząsy podczas chodzenia i składa się z pięciu kości takich jak: kostka, podeszwa, śródstopie, pięta, palce, które zapewniają stabilność stopy, przy czym duży palec odgrywa znaczącą rolę podczas chodzenia i biegania;
  2. palce składają się z czternastu paliczków: duży palec ma dwa paliczki, pozostałe palce po trzy;
  3. stęp, czyli część nogi, która jest mało ruchliwa i sztywna, a jej zadaniem jest przenoszenie ciężaru ciała, stęp składa się z siedmiu kości.

Wady stóp przyczyny

Przyczyny powstawania wad stóp u dzieci i dorosłych

Wady stopy rozwijają się w przypadku dysproporcji pomiędzy wytrzymałością mięśni i aparatu więzadłowo-torebkowego, a ich obciążeniem. Dysproporcje te wynikają głównie z:

  • obniżenia napięcia i siły mięśni – spowodowanego np. chorobami mięśni,
  • otyłości i nadwagi,
  • zaburzeń krążenia krwi w obrębie kończyny dolnej (np. żylaki),
  • długotrwałych unieruchomień kończyn dolnych,
  • przeciążenia stóp długotrwałą pracą lub przebywaniem w pozycji stojącej.

Niekorzystny wpływ na stopy mają przede wszystkim:

  • zbyt częste noszenie twardego obuwia,
  • noszenie zbyt obcisłych skarpet, rajstop,
  • noszenie zbyt wysokich obcasów i butów z wąskimi czubkami,
  • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej,
  • zwiększenie ciężaru ciała lub stałe noszenie ciężarów,
  • przewlekłe choroby sprzyjają ogólnemu osłabieniu mięśni np. krzywica,
  • rozbieżności między szybkim tempem rozwoju kości, a wolnym wzrostem masy mięśniowej.

Profilaktyka i leczenie wad stóp

Przedstawimy alternatywy, które umożliwiają skuteczną walkę z wadami i dyskomfortem w obrębie stóp.

Konsultacja ze specjalistą i badanie stóp

Pierwsze kroki warto skierować w stronę gabinetu fizjoterapeuty, ortopedy lub zapisać się na komputerowe badanie stóp do gabinetu Footlab. Podczas badania nasi specjaliści sprawdzą, które mięśnie są przykurczone, a które zbyt osłabione. Zweryfikują także sposób ułożenia stopy od momentu dotknięcia aż do jej oderwania od podłoża, rozkładu wagi i nacisku na podłoże. Na podstawie uzyskanych w trakcie konsultacji wyników, a także komputerowego badania stóp, nasi specjaliści wskażą odpowiednią drogę działania.

Fizjoterapia stóp

Fizjoterapia w walce o zdrowe stopy

W ramach terapii specjaliści dobierają odpowiednie zestawy ćwiczeń dopasowany do możliwości pacjenta oraz rodzaju wady stóp. Zazwyczaj ćwiczenia mają na celu wzmocnienie lub rozluźnienie, przywrócenie prawidłowej długości i elastyczności mięśni stóp i nóg oraz zniwelowanie wady. Mogą to być takie ćwiczenia jak: rozszerzanie „rozczapierzanie” palców stóp czy rozciąganie tylnej części łydki.

Indywidualnie dobrane wkładki do butów

Czasem konieczne okazuje się stworzenie indywidualnych wkładek lub klapek ortopedycznych. Nasze wkładki ortopedyczne są wykonywane na podstawie indywidualnych, komputerowych pomiarów Państwa stóp z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Stosujemy wyłącznie certyfikowane i jakościowo sprawdzone materiały o różnych twardościach i w różnych połączeniach. Dla każdego schorzenia i zastosowania dobieramy odpowiedni materiał.

Należy pamiętać, aby dbać o nasze stopy i zdrowie, nie tylko w kryzysowych sytuacjach, ale codziennie – w pracy, podczas aktywności fizycznej, czy w trakcie odpoczynku. Jeśli chcesz znaleźć odpowiedź na pytanie jak pozbyć się dolegliwości w obrębie stóp lub całej postawy, skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszelkie pytania i pomożemy rozwiać wszystkie wątpliwości.

Wybór odpowiedniego obuwia

Idealne obuwie to takie, którego projekt bierze pod uwagę anatomiczne i fizjologiczne właściwości stóp. Podobnie jest w przypadku wkładek ortopedycznych. Sporo wkładek, które w sklepach i przez ich dystrybutorów nazywane są wyrobami medycznymi w istocie nimi nie są lub w pełni nie spełniają swoich zadań.

Idealne wkładki ortopedyczne to takie, które zostały zaprojektowane na podstawie danych pomiarowych i szerokiego wywiadu specjalisty. Wkładki ortopedyczne, które powstają w naszym laboratorium projektowane są na podstawie wyników komputerowej diagnostyki stóp, wnikliwego badania i wywiadu naszych specjalistów. To właśnie dzięki temu wkładki, które powstają w naszych laboratoriach odpowiadają na indywidualne potrzeby każdego z pacjentów.

Choroby stóp

Wygląd stóp świadczy o kondycji całego ciała

W wielu naszych poprzednich wpisach na blogu podkreślaliśmy, że stopy stanowią fundament całego ciała. To oczywiste. Jednak mniej oczywisty wydaje się fakt, że ich kondycja, wygląd, a nawet zauważalne na pierwszy rzut oka zmiany mogą świadczyć o chorobach całego organizmu. To niezwykle ważne, aby od czasu do czasu poświęcić chwilę, aby dokładnie je obejrzeć. Kiedy coś będzie budziło choć najmniejszą wątpliwość warto skontaktować się z lekarzem.

Symptomy jakich chorób możemy zauważyć na naszych stopach?

Tak naprawdę każda choroba może ujawnić się na stopach. Bardzo często są to choroby takie jak Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń czy alergie. Co więcej nawet osoby, u których zdiagnozowano choroby związane z niedoborem odporności często na swoich stopach zauważają brodawki i nieestetyczne znamiona. Wielu osobom, stopy w kontekście chorób z nimi związanych, najlepiej kojarzą cukrzycę, a mało kto wie, że ich zmieniony wygląd może być spowodowany dolegliwościami na tle kardiologicznym. Podczas diagnostyki stóp podolog poprzez badanie czucia może zidentyfikować problem wyżej wspomnianej stopy cukrzycowej. Z kolei dzięki sprawnej diagnostyce możliwe jest wykrycie i zniwelowanie problemu, który w dalszej perspektywie mógłby doprowadzić do powstawania ran. Choroby stóp

Zmieniony wygląd stóp – o czym może świadczyć

Wiele osób skarży się na wieczne zimne lub blade stopy. Ich niepokojący wygląd może świadczyć o niedoczynności tarczycy lub problemach z krążeniem krwi. Z kolei sinienie palców może być spowodowane kurczącymi się tętnicami, które powodują z kolei silne emocje lub niska temperatura ciała.

Spuchnięty i delikatnie zaczerwieniony duży palec wskazuje na dnę moczanową, czyli formę zapalenia stawów, która wynika z nagromadzenia zbyt dużej ilości kwasu moczowego we krwi. Jej zbieranie się w obrębie stawów powoduje bolesny stan zapalny dużego palca.

 

Jeśli chodzi o paznokcie to i one mogą stanowić źródło wiedzy na temat stanu naszego zdrowia. Paznokcie, które stały się grubsze niż wcześniej, pożółkły i straciły swój pierwotny kształt mogą świadczyć o tym, że najprawdopodobniej cierpisz na grzybicę stóp.

 

Grzybica nie musi powodować dolegliwości bólowych jednak nieleczona może mieć ogromny negatywny wpływ na ich atrakcyjność i ładny wygląd. Warto wiedzieć, że grzybica w pierwszej kolejności atakuje obszary pomiędzy palcami, ale z czasem może przenieść się na inne części ciała. Dlatego dobrze skontaktować się z podologiem lub dermatologiem w momencie, w którym zauważysz pierwsze symptomy grzybicy.

 

Wklęsłe paznokcie mogą być z kolei objawem anemii. W momencie, który obok nich występują dodatkowo takie objawy jak zawroty głowy lub osłabienie, warto zrobić badania krwi, a jeśli diagnoza się potwierdzi wzbogacić swoją dietę o żelazo oraz witaminy z grupy B. Jeśli wygląd Twoich stóp budzi Twój niepokój skontaktuj się z lekarzem i umów się na ich diagnostykę.

Jakie choroby stóp wyróżniamy?

Zmiany w budowie stóp mogą powodować problemy z poruszaniem się, bolesność stawów, a nawet bóle kręgosłupa czy głowy. Są również sygnałem, że w organizmie zachodzą niepokojące procesy chorobowe. Dolegliwości w obrębie stóp wymagają konsultacji ze specjalistą i nierzadko wymagają noszenia odpowiednich butów lub wkładek zmniejszających ból i korygujących zniekształcenia stóp.

Płaskostopie

Płaskostopie to anomalia w budowie stóp. U dzieci do 3-4 roku życia jest zjawiskiem fizjologicznym, które powinno samoczynnie ustąpić. Jeśli jednak kształt stóp wciąż charakteryzuje się obniżonym sklepieniem lub brakiem sklepienia, wymaga konsultacji lekarskiej. Wyróżnić można dwa rodzaje płaskostopia:

  • płaskostopie podłużne z obniżonym łukiem przyśrodkowym stopy,
  • płaskostopie poprzeczne z obniżonym sklepieniem poprzecznym stopy.

Głównymi przyczynami płaskostopia są niewłaściwie dobrane obuwie, chodzenie w butach na wysokim obcasie, co przeciąża stopy, nadwaga, osłabienie lub uszkodzenie więzadeł, stawów i mięśni oraz wrodzona wiotkość więzadeł stopy.

Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa jest jednym z powikłań cukrzycy. Rozwija się w wyniku stałego wysokiego poziomu cukru we krwi. Na początku pojawiają się u chorych zaburzenia odczuwania dotyku, bólu, temperatury. Ponieważ pacjenci stają się niewrażliwi na ciepło, zimno i ucisk, często noszą nieprawidłowo dobrane buty, nie zwracają uwagi na otarcia i odciski. To z kolei powoduje kolejne problemy związane z zespołem stopy cukrzycowej – otwarte rany na skórze i owrzodzenia. U osób z cukrzycą mogą pojawić się silne dolegliwości bólowe w trakcie chodzenia i odpoczynku, drętwienie i/lub zniekształcenie stóp. Chory może chodzić w charakterystyczny sposób.

Ostroga piętowa

To dolegliwość o charakterze zwyrodnieniowym, która wiąże się z odczuwaniem silnego bólu stopy. Ostroga piętowa towarzyszy zapaleniu rozcięgna podeszwowego, ogranicza ruchomość, a nawet może uniemożliwić chodzenie. Dolegliwości bólowe odczuwane są w obrębie pięty. Na początku po wysiłku, na przykład po długim spacerze, biegu lub wielogodzinnym staniu, zwłaszcza po uniesieniu palców stopy ku górze.

Haluksy

Kolejną chorobą zwyrodnieniową są haluksy (hallux, halluks, paluch koślawy). Na tę dolegliwość najczęściej skarżą się kobiety, zwłaszcza te, które mają nadwagę, prowadzą stojący tryb życia, często noszą buty na obcasie, a także mają płaskostopie. Duży palec u nogi w wyniku zmian chorobowych stawu nieprawidłowo się ustawia, a u podstawy pojawia się charakterystyczne zgrubienie widoczne od zewnętrznej strony stopy. Ta deformacja powoduje ból podczas noszenia dopasowanego obuwia, sprawia, że zakup wygodnych butów jest utrudniony, a ciągły nacisk obuwia na zniekształcenie może doprowadzić do stanu zapalnego.

Zwyrodnienia stawów stopy

Zwyrodnienie stawów stopy na początku dotyczy chrząstki stawowej, która w wyniku ubytków proteoglikanów oraz kolagenu zmienia swoją budowę lub zanika. Z czasem modyfikacji może ulec także warstwa podchrzęstna kości, torebka stawowa oraz więzadła. Mogą pojawiać się także osteofity, czyli wyrośla kostne. Zaniedbane, zmiany te powodują stałe ograniczenia ruchomości stawu, ponieważ najczęściej dotyczą stawu śródstopno-palcowego oraz stawu skokowego. Stawy stopy stają się sztywne i bolesne, co utrudnia prawidłowe poruszanie się. Przyczyną zwyrodnienia stawów stóp zwykle są wcześniejsze urazy mechaniczne.