Wady stóp – jak sobie z nimi radzić?

Wady stóp – jak sobie z nimi radzić?

Wielu Polaków boryka się z wady i zniekształcenia stóp, ale niestety znakomita mniejszość z nich decyduje się na leczenie. Niektóre wady można skorygować wkładkami ortopedycznymi, część jedynie za pomocą obuwia ortopedycznego i zabiegów rehabilitacyjnych.

Zacznijmy od początku, czyli od naszych STÓP

Stopa człowieka jest zbudowana aż z 26 kości, 19 mięśni, 33 stawów i 100 więzadeł. A po co to wszystko?  Otóż stopa posiada zdolność zarówno utrzymania ciężaru ciała, jak i dostosowywania się do zmian podłoża, obciążenia i ruchów.

Przyczyny wad stóp

 

Wady stopy rozwijają się w przypadku dysproporcji pomiędzy wytrzymałością mięśni i aparatu więzadłowo-torebkowego, a ich obciążeniem. Dysproporcje te wynikają głównie z:

 • obniżenia napięcia i siły mięśni – spowodowanego np. chorobami mięśni,
 • otyłości i nadwagi,
 • zaburzeń krążenia krwi w obrębie kończyny dolnej (np. żylaki),
 • długotrwałych unieruchomień kończyn dolnych,
 • przeciążenia stóp długotrwałą pracą lub przebywaniem w pozycji stojącej.

Niekorzystny wpływ na stopy mają przede wszystkim:

 • zbyt częste noszenie twardego obuwia,
 • noszenie zbyt obcisłych skarpet, rajstop,
 • noszenie zbyt wysokich obcasów i butów z wąskimi czubkami,
 • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej,
 • zwiększenie ciężaru ciała lub stałe noszenie ciężarów,
 • przewlekłe choroby sprzyjają ogólnemu osłabieniu mięśni np. krzywica,
 • rozbieżności między szybkim tempem rozwoju kości, a wolnym wzrostem masy mięśniowej.

Jak zapobiegać wadom stóp?

Przedstawimy alternatywy, które umożliwiają skuteczną walkę z wadami i dyskomfortem w obrębie stóp.

Konsultacja ze specjalistą i badanie stóp

Pierwsze kroki warto skierować w stronę gabinetu fizjoterapeuty, ortopedy lub laboratorium diagnostyki stóp. Podczas badania nasi specjaliści sprawdzą, które mięśnie są przykurczone, a które zbyt osłabione. Zweryfikują także sposób ułożenia stopy od momentu dotknięcia aż do jej oderwania od podłoża, rozkładu wagi i nacisku na podłoże. Na podstawie uzyskanych w trakcie konsultacji wyników, a także komputerowego badania stóp, nasi specjaliści wskażą odpowiednią drogę działania.

Fizjoterapia

W ramach terapii specjaliści dobierają odpowiednie zestawy ćwiczeń dopasowany do możliwości pacjenta oraz wady stóp. Zazwyczaj ćwiczenia mają na celu wzmocnienie lub rozluźnienie, przywrócenie prawidłowej długości i elastyczności mięśni stóp i nóg oraz zniwelowanie wady. Mogą to być takie ćwiczenia jak: rozszerzanie „rozczapierzanie” palców stóp czy rozciąganie tylnej części łydki.

Indywidualne wkładki do butów

Czasem konieczne okazuje się stworzenie indywidualnych wkładek lub klapek ortopedycznych. Nasze wkładki ortopedyczne są wykonywane na podstawie indywidualnych, komputerowych pomiarów Państwa stóp z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Stosujemy wyłącznie certyfikowane i jakościowo sprawdzone materiały o różnych twardościach i w różnych połączeniach. Dla każdego schorzenia i zastosowania dobieramy odpowiedni materiał.

 

Należy pamiętać, aby dbać o nasze stopy i zdrowie, nie tylko w kryzysowych sytuacjach, ale codziennie – w pracy, podczas aktywności fizycznej, czy w trakcie odpoczynku. Jeśli chcesz znaleźć odpowiedź na pytanie jak pozbyć się dolegliwości w obrębie stóp lub całej postawy, skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszelkie pytania i pomożemy rozwiać wszystkie wątpliwości.