Ikonka
Wkładki supinujące dla dzieci jak dobrać?

Wkładki supinujące dla dzieci jak dobrać?

Jeżeli Twoje dziecko zacznie uskarżać się na ból stóp, czy ogólnie nóg lub bioder, kręgosłupa, kolan, albo stawów, to pierwszy sygnał do tego, że być może będą mu potrzebne specjalne wkładki ortopedyczne, czyli tak zwane wkładki supinujące. Mają one za zadanie skorygować ustawienie stóp, a tym samym ułatwić przyjmowanie prawidłowej postawy ciała.

Doborem wkładek supinujących dla dzieci powinien zająć się lekarz ortopeda, który wcześniej zleci wykonanie odpowiednich badań. Możesz je przeprowadzić w Laboratorium Diagnostyki Stóp Footlab. Badania są całkowicie bezbolesne, a wykonujemy je w przyjaznej atmosferze przy wykorzystaniu bardzo dokładnego nowoczesnego sprzętu komputerowego. Na ich podstawie lekarz zdiagnozuje problem dziecka, oceni jego chód, jak i deformacje w obrębie stóp oraz układu ruchu. Następnie dopasuje wkładki indywidualnie do kształtu stopy dziecka, jak i pod kątem zgłaszanych przez nie dolegliwości bólowych.

Dowiedz się, jakie są rodzaje wkładek supinujących dla dzieci. Poznaj ich właściwości i sprawdź, w jaki sposób wybierane są te najbardziej odpowiednie dla Twojej pociechy.

Rodzaje wkładek supinujących

Wkładki supinujące dla dzieci stanowią ważne wsparcie w procesie rehabilitacji wad postawy oraz koślawości stóp lub kolan najmłodszych. Po czym rozpoznać, że Twoja pociecha w ogóle wymaga takiego wsparcia? Gdy zauważysz, że:

  • w trakcie stania, biegania czy chodzenia kostki dziecka kierują się do wewnątrz;
  • pociecha skarży się na ból stóp, kolan, bioder bez wyraźnej przyczyny typu wypadek, przewrócenie się;
  • wewnętrzne krawędzie obuwia dziecka bardzo szybko ulegają widocznemu zniszczeniu lub uszkodzeniu.

Oznacza to, że u dziecka wystąpiła tzw. nadmierna pronacja, co wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem ortopedą dziecięcym. Specjalista na podstawie obserwacji oraz przeprowadzonych badań potwierdzi diagnozę. Może też zalecić odpowiednie ćwiczenia korekcyjne, a także pomoże w doborze odpowiedniego rodzaju wkładek supinujących. Ich zadaniem będzie zapobieganie pogłębiania się wady. Ponadto wkładki będą korygować powstałe nieprawidłowości oraz zniwelują odczuwalny ból.

Wkładki supinujące pięty

Ten typ wkładek ortopedycznych dla dzieci znajduje swoje zastosowanie w przypadku stwierdzenia u dziecka: koślawości kolan i pięt oraz płaskostopia podłużnego.

Jak działają tego typu wkładki?

Przede wszystkim stabilizują one pięty, a także wymuszają prawidłowe ułożenie stóp w trakcie poruszania.

Profilują i aktywizują tyłostopie i śródstopie, co oznacza, że podtrzymują łuk stopy oraz redukują jego obciążenie w trakcie poruszania.

Działają one również ochronnie na stopy i zabezpieczają je przed otarciami.

Odciążają stopy, przez co dziecko nie odczuwa dyskomfortu w trakcie biegania, chodzenia, czy zabawy.

Aktywizują również staw skokowy do przybrania neutralnej pozycji, co zapobiega przeciążeniom ścięgien Achillesa

Przynoszą także ulgę w dolegliwościach bólowych w miejscach zgłaszanych przez dziecko.

Wkładki te wymagają też zastosowania butów wyposażonych w sztywne zapiętki. Jest to ważne, ponieważ odpowiednia konstrukcja buta wspomaga supinujące działanie wkładek.

Jeżeli wkładki zostaną odpowiednio wyprofilowane i indywidualnie dobrane, Twoja pociecha znacznie chętniej będzie brała udział w zajęciach fizycznych. Tego typu wkładki mają też wpływ na prawidłowy rozwój stóp pociechy.

Wkładki supinujące stęp

Ten rodzaj wkładek ma swoje zastosowanie przy stopach płasko – koślawych i przy koślawości kolan. Jak działają tego typu wkładki?

Podpierają i wypełniają podłużne sklepienie stopy w całości jego przebiegu bądź w określonym fragmencie stopy.

Stabilizują piętę, ułatwiając jej prawidłowe ustawienie.

Działają one również stymulująco na samą stopę.

Chronią też stopy przed odparzeniami i otarciami.

Wkładki supinujące dla dzieci jak wybrać odpowiednie?

Tego rodzaju wkładki ortopedyczne dla dzieci powinny być zawsze wykonywane indywidualnie. W gabinecie Footlab lekarz wykona komputerowe badanie stóp, a ponadto sprawdzi chód dziecka, postawę oraz określi ewentualne miejsca bolesne. Dane komputerowe uzupełnione o diagnozę lekarską są podstawą do zaprojektowania indywidualnych wkładek supinujących, które zostaną następnie wykonane w technologii frezowania 3D. Dlaczego to właśnie personalizowane wkładki supinujące dla dzieci są najbardziej odpowiednie?

Przede wszystkim są one zaprojektowane z uwzględnieniem anatomii i indywidualnych potrzeb stóp dziecięcych na podstawie szerokiego zestawu danych diagnostycznych.

Ten rodzaj wkładek wykonywany jest z materiałów o specjalnych właściwościach. Są to materiały oddychające i zapewniające zarówno maluchom, jak i starszakom maksymalne: wygodę, bezpieczeństwo i stabilność. Materiały te wyróżniają też odpowiednio dopasowane współczynniki amortyzacji, sprężystości i twardości.

Są to wkładki o zmniejszonej grubości. Dzięki czemu z łatwością zmieszczą się w każdym rodzaju dziecięcych bucików, a dzieci chętnie będą je nosiły.

Wkładki supinujące na indywidualne zamówienie posiadają zdolność do równomiernego podpierania łuków oraz odpowiedniej stabilizacji pięty. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w widocznie zauważalnej poprawie jakości chodu dziecka.

Indywidualnie wykonane nowoczesne wkładki supinujące dla dzieci to również sprawdzony sposób na idealne ustawienie stopy dziecka, zapobieganie dalszemu rozwojowi stwierdzonych wad stóp, ale i wad postawy w obszarze: kolan, bioder i kręgosłupa.

Personalizowane wkładki supinujące dziecięce to najlepsza inwestycja w zdrowie stóp Twojego dziecka. Nie wahaj się dłużej i już dziś zapisz pociechę na komputerowe badanie stóp, a wykonanie najlepszych wkładek supinujących zostaw naszemu zespołowi specjalistów z Laboratorium Diagnostyki Stóp Footlab.

Zapraszamy!

Przeczytaj również:

Jak zadbać o stopy dziecka w szkole?

Stopa pronująca i supinująca czym się różnią?

Jak poprawnie stawiać stopę podczas chodzenia?