W naszym ostatnim wpisie na blogu podkreślaliśmy jak ważne dla naszego organizmu jest w obecnej sytuacji utrzymanie aktywności fizycznej. Ćwiczenia w domowym zaciszu mogą być równie skuteczne jak te wykonywane na siłowni czy hali sportowej. Kolejną kwestią w dbaniu o dobre samopoczucie, zdrowie i kondycję jest odpowiednie odżywianie – przestrzeganie zbilansowana diety i dbanie o swoje zdrowe nawyki żywieniowe z przeszłości. W ostatnich tygodniach niewiele ruszaliśmy się z domu i nasz tryb życia uległ niemałym zmianom. Dlatego też niezbędne dla nas jest pilnowanie zdrowych nawyków i wyjątkowe zatroszczenie się dobrą kondycję naszego organizmu.
Często narzekamy, że rutyna nudzi nas w codziennym życiu i nierzadko z łatwością przychodzi nam mówienie jak bardzo mamy jej dość. Jednak warto pamiętać, że w kryzysowych momentach, niezależnie czy chodzi o złe samopoczucie czy tak jak teraz, wyjątkową sytuację związaną z koronawirusem, zdrowe nawyki i przyzwyczajenia mogą pomóc wytrwać nam ten trudny czas w zdrowiu.
Najlepsze co możemy zrobić, to zachować stały porządek dnia. Oznacza to regularne chodzenie spać i wstawanie, a także planowanie swoich posiłków. W związku z tym, że obecnie mamy nieco więcej czasu, ponieważ spora część z nas zmieniła swój tryb pracy na zdalną – mamy dodatkową chwilę na przygotowanie chociażby pysznego, pożywnego i zdrowego śniadania. Wielu specjalistów podkreśla, że to najważniejszy posiłek dnia, ponieważ pobudza nasz układ trawienny oraz cały organizm do funkcjonowania. Oczywiście nie można zapomnieć o pozostałych posiłkach, aby uniknąć podjadania. Ustal regularne pory, w których będziesz jeść obiad, podwieczorek, kolację i spróbuj trzymać się swoich postanowień.
Staraj się nie zarywać nocy. Nawet w weekendy, kiedy z pewnością masz nieco mniej obowiązków warto pozostać przy swoich rutynach, które pozwolą Ci z nową siłą i energią wkroczyć w nadchodzący tydzień.
Nie pozwól na to, aby brak zajęć na siłowni, spotkań ze znajomymi czy nadmiernych kontaktów z rodziną spowodował spadki nastrojów i nudę. Jednak jeśli poczujesz wewnętrzny niepokój i bezsilność, zastanów się jakie emocje spowodowały Twój nastrój i spróbuj je rozwiązać, zaspokoić. Pamiętaj jednak, że jedzenie nie jest tutaj rozwiązaniem i jako gratyfikacja zadziała tylko na moment i wyłącznie na chwilę zaspokoi Twój lęk. Zadzwoń do kogoś znajomego, wymyśl jakieś zdanie, wykonaj je samodzielnie lub wspólnie z innymi domownikami. W takich sytuacjach serdecznie zacęcamy także do aktywności fizycznej i wykonywania ćwiczeń przygotowanych przez ekspertów.
Od dawna podkreślamy, że ruch ma zbawienne właściwości dla naszego organizmu, a w obecnej sytaucji wyjątkowo dla kręgosłupa i stóp, które stanowią fundament naszego ciała. Dlatego każdego dnia spróbuj znaleźć 30 min na domowy trening na macie lub przy użyciu najprostszych sprzętów lub przedmiotów codziennego użytku. Więcej o tym jak wykorzystać domowe przedmioty w codziennych treningach w naszym kolejnym wpisie na blogu!
Oczywiście doskonale rozumiemy, że całkowite zrezygnowanie z przekąsek nie jest możliwe, a w dalszej perspektywie może przynieść skutki odwrotne od zamierzanych. Jeśli jesteś przyzwyczajony do podjadania słodyczy lub słonych paluszków np. w trakcie oglądania filmu lub w weekendowe wieczory – spróbuj ograniczyć ich ilość lub zastąpić je owocami i warzywami.
Pamiętaj, aby podczas zakupów, na które udajesz się raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie kupić odpowiednią ilość owoców i sięgać po nie wtedy, kiedy przyjdzie ochota np. na słodycze. Owoce mają znacznie mniej kalorii niż słodycze, a jeśli mimo obniżonej aktywności fizycznej w ciągu dwóch tygodni codziennie będziesz zjadać 4 kostki czekolady, doprowadzisz do nadwyżki kalorycznej, która w trakcie tych 14 dni spędzonych w domu zamieni się w nadprogramowe 0,5 kg Twojej wagi.
Sytuacja, z którą przyszło nam się zmierzyć nie jest czymś na co każdy z nas był przygotowany. Pamiętajmy jednak, aby przede wszystkim dbać o swoje zdrowie, rutyny i prawidłowe nawyki, które odpowiednio pielęgnowane pozwolą zachować dobre samopoczucie i doskonałą kondycję.