Nerwiak Mortona to rodzaj schorzenia stóp. Jego główny objaw stanowią dolegliwości bólowe w przedniej części stopy, które mogą pojawić się i nasilać w trakcie długiego stania, biegania, czy chodzenia, a także noszenia obuwia na wysokim obcasie. Ważnym elementem leczenia Neuralgii jest noszenie indywidualnie dopasowanych wkładek stabilizujących.
Neuralgia Mortona to przypadłość, która dotyka najczęściej kobiet po 50 r. ż., a także osób z płaskostopiem poprzecznym i cierpiących na otyłość. Nerwiak Mortona występuje też nierzadko u biegaczy. Z naszego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest ta choroba stóp oraz jak do niej dochodzi. Poznasz także główne objawy Nerwiaka Mortona, metody diagnozowania oraz sposoby leczenia.
Przede wszystkim należy podkreślić, że pierwszy człon nazwy „nerwiak” nie do końca jest zgodny z terminologią, ponieważ w medycynie stosuje się to pojęcie na określenie nowotworu, podczas gdy ta jednostka nie z tym rodzajem schorzeń nic wspólnego. Dlatego też lepiej stosować zamienne nazewnictwo jak : choroba Mortona, zespół Mortona, Neuralgia Mortona lub Metatarsalgia Mortona.
Zgodnie z przyjętą definicją Neuralgia Mortona to zespół dolegliwości bólowych w obrębie kości śródstopia wywoływanych przez podrażnienie, przeciążenie i ucisk nerwu podeszwowego. W efekcie dochodzi do stanu zapalnego, a następnie do powstawania zmian zwyrodnieniowych okolicy kości śródstopia.
Choroba, o jakiej mowa dotyczy ok. 9% osób, które uskarżają się silne i dokuczliwe bóle stóp.
Wśród osób, u których stwierdzono Neuralgię Mortona, wiele przypadków wymaga leczenia operacyjnego. Zanim do tego dojdzie, zazwyczaj stosowane jest leczenie zachowawcze w formie: rehabilitacji i farmakoterapii. Zalecane jest też noszenie specjalistycznych wkładek ortopedycznych – stabilizujących i wygodnego obuwia.
Wczesne wykrycie choroby oraz zgłaszanie jej objawów – o czym powiemy później – może sprawić, że unikniesz wielu przykrych konsekwencji jak: zaburzenia prawidłowego funkcjonowania pozostałych stawów eliminacji czy bólu bioder, kolan, kręgosłupa, szyi, a niekiedy także głowy.
Co ważne, gdy objawy będą przez Ciebie zbyt długo bagatelizowane, może dojść do powstania przerośniętego guzka w okolicy podrażnionego nerwu, co w medycynie opisywane jest jako rzeczywisty lub prawdziwy nerwiak Mortona.
Główną przyczyną Metatarsalgii Morton jest przeciążenie stopy, do którego może dojść wskutek:
Wymienione czynności doprowadzają do ucisku lub nadmiernego rozciągnięcia więzadła poprzecznego. Mogą one też wywołać charakterystyczne dla Metatarsalgii Mortona wrzecionowate rozdęcie nerwu podeszwowego.
Za wystąpienie Nerwiaka Mortona mogą też być odpowiedzialne wszelkiego rodzaju urazy w obrębie stopy jak np. mikrozłamania lub też przeciążenia kostno-mięśniowe śródstopia (określane też jako stopa piechura).
Ponadto wśród przyczyn Neuralgii Mortona często wymieniane są też takie czynniki jak:
Metatarsalgia może też pojawić się u regularnych biegaczy. Sprzyja temu duża liczba powtarzalnych ruchów lądowania na przedstopiu, co również drażni głowy kości śródstopia.
Najczęstszym objawem Nerwiaka Mortona jest ból w obrębie przedniej części stopy o nasilonym charakterze, który daje o sobie znać w trakcie chodzenia. Ponadto częstym symptomem, który może świadczyć, że to Nerwiak Mortona jest mrowienie i drętwienie stopy. Pacjenci często uskarżają się też na palący ból w obrębie stopy. Inny objaw wskazujący na Neuralgię Mortona to ciągłe uczucie obecności kamienia lub piasku w bucie, co drażni i powoduje wyraźny dyskomfort poruszania.
Podstawę prawidłowego rozpoznania choroby Mortona stanowi wizyta u ortopedy bądź podologa. Specjalista wykona podstawowe badanie stopy posługując się m.in. Testem Muldera. Pacjent przyjmuje pozycję siedzącą z wyprostowanymi nogami. Lekarz chwyta za bolącą stopę tam, gdzie palce przechodzą w śródstopie i ściska tak, aby paliczki zbliżyły się do siebie. Jeśli wtedy pacjent poczuje ból, lekarz może być niemal pewny, że ma do czynienia z chorobą Mortona.
Następnie, aby wykluczyć, że zgłaszane objawy nie dotyczą innych schorzeń, jak RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) specjalista wykonuje badanie USG stopy oraz w razie konieczności zleca wykonanie rezonansu magnetycznego stopy, co pozwala jednocześnie wykluczyć obecność zmian cukrzycowych bądź niedokrwiennych, które także dają podobne symptomy. Rezonans pomoże też ocenić strukturę tkanek, które w wyniku stanu zapalnego rozrastają się i uciskają na nerw podeszwowy.
Podstawę leczenia neuralgii mortona stanowi leczenie zachowawcze, czyli leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Ponadto należy zmienić noszone obuwie na wygodniejsze. Muszą to być buty na płaskim obcasie, miękkie, elastyczne, a także tak skrojone, by nie uciskały stopy.
Nerwiak międzypalcowy może być również leczony zachowawczo przy pomocy zabiegów fizjoterapeutycznych oraz ćwiczeń rozciągających, które mają na celu poprawienie biomechaniki stopy.
W przypadku braku poprawy lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego.
Ważny element terapii to także noszenie na co dzień specjalnych wkładek ortopedycznych. Są to wkładki stabilizujące do butów na indywidualne zamówienie. FOOTLAB to miejsce, w którym dobierzesz je perfekcyjnie.
Wkładki stabilizujące FOOTLAB wyróżniają się wyjątkową wygodą, ponieważ wykorzystano do ich wykonania doskonałej jakości piankę Pedsoft 2 z antybakteryjną i oddychającą wyściółką. Ponadto dzięki indywidualnemu dopasowaniu nie tylko usuwają ból i przywracają komfort poruszania. Pełnią one również funkcję profilaktyczną, gdyż utrzymują stopę we właściwej pozycji oraz zapewniają idealne podparcie.