Ikonka
Diagnostyka stóp – na czym polega i jak może mi pomóc?

Diagnostyka stóp – na czym polega i jak może mi pomóc?

Zazwyczaj, kiedy myślimy o zaburzeniach postawy i dolegliwościach bólowych związanych z wadami postawy nie bierzemy pod uwagę tego jak ogromny wpływ mają na nie nasze stopy. Mimo, że z problemami w obrębie stóp boryka się ponad połowa naszego społeczeństwa, tylko nieliczni decydują się na profesjonalną diagnostykę i leczenie.

 

Czym jest diagnostyka stóp?

 

Podologia to nauka, która zajmuje się diagnostyką zaburzeń w obrębie stopy. Bardzo wielu pacjentów, do momentu wizyty u podologa nie wie, że dolegliwości bólowe stawów i mięśni mogą mieć swoje źródło, lub znacznie szybciej rozwijać się, kiedy dana osoba cierpi na choroby stóp. Badania dowodzą, że dużą część wad można skorygować za pomocą wkładek ortopedycznych, jednak niezwykle istotne jest, aby nie były to przypadkowo wybrane wkładki, a takie, które zostaną wykonane specjalnie dla pacjenta i będą dla niego spersonalizowane.

Umów się na komputerowe badanie stóp (gabinety we Wrocławiu i Lubinie)

 

 

Indywidualne wkładki ortopedyczne

 

Dlaczego tak ważny jest wybór indywidualnych wkładek ortopedycznych, ponad tymi, które są łatwo dostępne w sklepach medycznych? Każda stopa jest inna, dlatego stosowanie uniwersalnych wkładek ortopedycznych nigdy w pełni nie przyniesie zamierzonych efektów i kompletnej ulgi w bólu czy poprawy w zmianach chorobowych.

Kluczem do osiągnięcia sukcesu w walce z bólem, nie tylko tym w obrębie stóp, ale także całej postawy, niezwykle często jest prawidłowy dobór wkładek obuwniczych. Tego typu wkładki przywracają odpowiedni rozkład nacisków na stopy, mając przy tym bezpośredni i zbawienny wpływ niemalże na całą sylwetkę poprzez kolana, biodra i kręgosłup.

 

 

Wkładki ortopedyczne – jak działają?

 

Wkładki ortopedyczne tworzą podporę dla biernych struktur anatomicznych, dzięki czemu zapobiegają tzw. urazom zmęczeniowym, czyli takim, które nie są związane z nagłym urazem, a dochodzi do nich stopniowo, przez dłuższy okres czasu. Spersonalizowane wkładki do obuwia zmniejszają obciążenie i zmęczenie nóg, wspomagając mięśnie stabilizujące stopę, równocześnie pomagają uniknąć kontuzji, przyspieszają regenerację tkanek po operacjach, a także poprawiają ergonomię ruchu.

 

Zalety stosowania indywidualnych wkładek ortopedycznych

 

Poprawa łatwości i podwyższenia komfortu poruszania się. Wkładki zmniejszają obciążenie, a także zmęczenie nóg, dodatkowo redukując zmęczenie kręgosłupa i eliminując ból.

 

Wyższy komfort dla osób aktywnych fizycznie. W związku z tym, że wkładki pozytywnie wpływają na ergonomię ruchu, zmniejszają przeciążenia i amortyzują wzmożone naciski podczas aktywności fizycznej, pomagają uniknąć kontuzji, a także osiągnąć lepsze wyniki podczas treningów.

 

Korygowanie ustawienia stóp u dzieci i młodzieży. Bardzo wiele dzieci charakteryzuje się nieprawidłową postawą, która wpływa na obciążenie całej sylwetki i nieprawidłową postawę kolan, bioder i kręgosłupa. Dzięki spersonalizowanym wkładkom dziecięcym możliwa jest korekta nieprawidłowego chodu. Kiedy najlepiej rozpocząć pracę nad korygowaniem nieprawidłowych nawyków ruchowych u dziecka? Jak najszybciej! Nawet wtedy, kiedy dziecko nauczy się chodzić bez pieluszki.

 

Zapobieganie wadom stóp u dorosłych. Odpowiednio stworzone wkładki pozwalają uniknąć nieprawidłowych nawyków ruchowych, a co za tym idzie zapobiec dalszym problemom z układem ruchowym.

 

Zapobieganie lub korygowanie dolegliwości takich jak: płaskostopie, stopa cukrzycowa, paluchy koślawe, stopa wydrążona, paluchy koślawe, koślawość tyłostopia, nierówna długość kończyn czy ostroga piętowa.

 

Szybsza regeneracja tkanek po zabiegach operacyjnych w obrębie kończyn dolnych.

 

Wkładki, które powstają w FootLabie wykonywane są ze starannie wyselekcjonowanych materiałów, które skutecznie amortyzują wstrząsy. To, co odróżnia indywidualne wkładki ortopedyczne od tych uniwersalnych, dostępnych w sklepach medycznych, to fakt, że w przypadku tych pierwszych materiał, z którego są one wykonywane dostosowywany jest oddzielnie do każdego fragmentu stopy, jak i rodzaju używanego obuwia.

 

W FootLab oferujemy wkładki do butów sportowych, przygotowane dla osób cierpiących na dolegliwości bólowe związane z wadami postawy i tych, którzy pragną poprawić swój komfort funkcjonowania.