Ikonka
Jak długo nosić wkładki ortopedyczne?

Jak długo nosić wkładki ortopedyczne?

Noszenie wkładek ortopedycznych to ważny element terapii wielu schorzeń stóp. Wkładki dostosowane do wymogów pacjenta znacznie podnoszą komfort chodzenia. Jednak, żeby osiągnąć optymalne rezultaty, ważna jest regularna wymiana wkładek na nowe. 

Sprawdź, jak długo trzeba nosić wkładki ortopedyczne, dlaczego nie są wieczne i czemu poprawisz swoje samopoczucie, jeśli będziesz je regularnie wymieniać.

Kiedy warto stosować wkładki ortopedyczne?

Głównym zadaniem wkładek jest wsparcie naturalnych łuków stopy i lepsze rozłożenia obciążenia na powierzchni stóp podczas chodzenia lub stania. Za sprawą wkładek stopy mniej się męczą, a ryzyko powstawania urazów maleje.

Jednym z najważniejszych powodów, dla których stosuje się wkładki ortopedyczne, jest korekcja niewłaściwej postawy. Po zmianie ustawienia stóp na fizjologiczne można nie tylko odczuć ulgę w stopach, ale także w kręgosłupie, kolanach czy biodrach.

Wkładki ortopedyczne, dzięki indywidualnemu dopasowaniu do kształtu stopy, zapewniają lepsze wsparcie i zwiększają amortyzację. W ten sposób zmniejszają nacisk na wrażliwe obszary i minimalizują dyskomfort. Dobrze dobrane wkładki ortopedyczne wpływają na biomechanikę ruchu, czyli korygują sposób stawiania stopy i przenoszenia ciężaru ciała. To przyczynia się do zwiększenia stabilności oraz zmniejszenia ryzyka upadków. Jest to funkcja szczególnie ważna w przypadku starszych osób.

Warto również zauważyć, że wkładki ortopedyczne często używane są profilaktycznie przez osoby prowadzące aktywny tryb życia lub pracujące w zawodach wymagających długiego stania lub chodzenia.

Na jakie schorzenia należy nosić wkładki ortopedyczne?

Najważniejsze schorzenia, w których stosuje się wkładki ortopedyczne to:

  • Haluksy — deformacja stopy polegająca na skrzywieniu dużego palca w kierunku pozostałych i pojawienia się zgrubienia na krawędzi stopy. Wkładki na haluksy redukują ból poprzez odpowiednie rozłożenie obciążenia na stopie, zapobiegają dalszemu pogłębianiu się deformacji oraz korygują ustawienie palca, co spowalnia postęp schorzenia.
  • Płaskostopie — schorzenie charakteryzujące się obniżeniem łuku podłużnego lub poprzecznego stopy. Wkładki na płaskostopie wspierają naturalne łuki stopy, co poprawia biomechanikę chodu, redukują ból i zmęczenie stóp poprzez lepsze rozłożenie ciężaru ciała oraz zapobiegają dalszym deformacjom i problemom związanym z niewłaściwym ustawieniem stóp.
  • Ostroga piętowa — kostny wyrostek na pięcie, który powoduje ból podczas chodzenia. W tym przypadku wkładki ortopedyczne amortyzują wstrząsy i zmniejszają nacisk na piętę, rozkładają równomiernie obciążenie i zwiększają komfort chodzenia poprzez łagodzenie niedogodności w okolicy pięty.
  • Zapalenie rozcięgna podeszwowego, czyli stan zapalny włóknistego pasma biegnącego wzdłuż spodu stopy. Wkładki ortopedyczne przy tym bolesnym schorzeniu zmniejszają nacisk na rozcięgno, stabilizują stopę i zapobiegają nawrotom bólu poprzez odpowiednie wsparcie łuku stopy.
  • Neuroma (nerwiak) Mortona to bolesne zgrubienie tkanki nerwowej między trzecim a czwartym palcem stopy. Wkładki ortopedyczne są stosowane, aby zmniejszyć nacisk na nerw, poprawić rozkład ciężaru na stopie i zapewnić lepsze podparcie stopy, co może zapobiec nawrotom objawów.
  • Pronacja i supinacja. Pronacja to nadmierne wyginanie stopy do wewnątrz, a supinacja to wyginanie na zewnątrz. Wkładki supinujące pomagają stabilizować stopę i poprawiają jej ustawienie podczas chodu, zmniejszają ból i przeciążenia, poprawiają efektywność ruchu.

Jak długo nosić wkładki ortopedyczne?

Noszenie wkładek ortopedycznych zawsze powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Przyjęło się jednak, że na początku, kiedy pacjent zaczyna się nosić wkładki ortopedyczne, najlepiej jest, gdy robi to przez 2 godziny dziennie, by stopniowo przyzwyczaić się do ich noszenia. Czas ten należy stopniowo wydłużać, aż do noszenia codziennie bez żadnych przerw. W ten sposób uzyska się najlepsze rezultaty leczenia. Wkładki warto nosić zarówno w pracy, jak i podczas innych, codziennych aktywności, np. podczas uprawiania sportu, spacerów itp.

W przypadku leczenia konkretnych schorzeń, takich jak haluksy, płaskostopie czy zapalenie rozcięgna podeszwowego wkładki nosi się przez cały okres leczenia, ale także po jego zakończeniu, aby zapobiegać nawrotom dolegliwości.

Cały czas jednak należy kontrolować ich stan. W miarę upływu czasu wkładki mogą się zużywać i tracić swoje właściwości. I właśnie dlatego trzeba je regularnie wymieniać, w zależności od intensywności użytkowania.

Kiedy należy wymieniać wkładki do butów?

Pomimo tego, że wkładki ortopedyczne oferowane przez Footlab wykonywane są z najwyższej jakości materiałów, z czasem mogą ulegać zużyciu. Regularna wymiana wkładek sprawia, że są one faktycznie skuteczne, wygodne oraz świeże.

  • Wkładki ortopedyczne z biegiem czasu mogą tracić swoje właściwości amortyzacyjne i stabilizacyjne z powodu zmniejszenia się ich elastyczności i sprężystości. Jeśli zauważysz powyższe objawy, po prostu zamów nową parę wkładek.
  • Jeśli noszenie wkładek przestaje przynosić ulgę i komfort w porównaniu z tym, jak nosiło się je na początku, może to oznaczać, że straciły swoje prozdrowotne właściwości. W takim przypadku trzeba wymienić wkładki, by znowu odczuć ich korzystny wpływ na samopoczucie.
  • Warto także pamiętać, że wkładki wchłaniają pot, dlatego ich wymiana jest konieczna także ze względów higienicznych. Ważne jest także regularne czyszczenie wkładek, np. ciepłą wodą z dodatkiem mydła, jednak z czasem, kiedy ten zabieg jest niewystarczający, najlepiej wymienić wkładki na nowe, świeże i czyste.
  • Zarówno postęp schorzenia, jak i poprawa w stanie zdrowia stóp mogą wymagać wymiany wkładek ortopedycznych na model zmodyfikowany, dostosowany do aktualnych potrzeb. Dlatego też warto co 12-18 miesięcy odwiedzić gabinet, w którym przygotowywane są indywidualnie dopasowane wkładki ortopedyczne. Specjalista oceni stan wkładek i powie, czy nadszedł czas na ich wymianę.

Przeczytaj również:

Jak dobrać wkładki ortopedyczne do butów?

Jakie wkładki na płaskostopie podłużne i poprzeczne?

Jakie buty do wkładek ortopedycznych dla dorosłych?