Ikonka
Jak dobrać właściwy rozmiar i tęgość buta?

Jak dobrać właściwy rozmiar i tęgość buta?

Chcąc dobrze przygotować się do zakupów, warto dokładnie poznać rozmiar swojej stopy oraz tęgość obuwia. Przy pomocy prostych przyrządów, takich jak kartka, długopis i miarka, można sprawdzić, jaka szerokość i długość buta będzie odpowiednia.

Jak zmierzyć rozmiar buta?

Zmierzenie rozmiaru buta nie jest trudne. Oto co musisz zrobić.

  • Weź kartkę i postaw na niej stopę. Następnie obrysuj stopę dookoła. To samo zrób z drugą stopą.
  • Wyznacz dwa najbardziej odsunięte końce na obu rysunkach i zmierz odległości między nimi.
  • Chcąc dobrać idealny rozmiar obuwia, do wyniku pomiaru dodaj od 0,5 do 1,5 cm. To zależy od osobistych preferencji.
  • Jeśli jedna stopa jest krótsza od drugiej, zawsze dobieraj buty do dłuższej stopy.
  • Zapamiętaj swój wynik, a kupując buty w salonie lub Internecie, porównaj go z tabelą rozmiarów producenta. Znajdziesz ją w opisie produktu.

Warto pamiętać, że jeśli raz kupisz buty w określonym rozmiarze, to nie oznacza, że kolejne pary będą pasować idealnie. Rozmiarówki producentów różnią się od siebie, a i stopa może zmieniać swój kształt, na przykład pod wpływem zwiększającej się masy ciała albo pojawiających się deformacji.

Jeśli już wiesz, jak mierzyć buty na długość, dowiedz się teraz, co to jest tęgość obuwia i jak sprawdzić, których butów musisz szukać w sklepach.

Tęgość buta

Czym jest tęgość buta?

Prawdopodobnie robiąc zakupy w typowym sklepie obuwniczym, nikt Cię nie pytał o tęgość obuwia, a jedynie o rozmiar butów. Tymczasem jest to drugi najważniejszy wskaźnik, według którego powinno się dobierać buty.

Nie myl tęgości obuwia z szerokością stopy. Ta oznaczona jest literami: D, G, H, F lub M. Żeby buty idealnie pasowały do stopy, ważne jest, by znać nie tylko ich długość, ale także tęgość. Zależy ona między innymi od szerokości stopy i wysokości podbicia, a także od szerokości pięty.

Szybko zauważysz, że odpowiednio dobrane buty są wygodniejsze, lepiej leżą na stopie, a nawet atrakcyjniej wyglądają. Dopasowane do tęgości stopy buty nie będą obcierać czy uciskać.

Tęgość obuwia – podział najczęściej stosowany przez producentów

Producenci obuwia mogą stosować różne kryteria podziału, więc poniższe informacje nie dadzą Ci stuprocentowej pewności, że dane buty oznaczone tęgością F, G czy M będą na Ciebie idealne. Przybliżymy jedynie ogólne informacje i kryteria najczęściej stosowane przez firmy obuwnicze.

Tęgość buta F

Tęgość F określa obuwie dla osób z wąskimi i szczupłymi stopami.

Jeśli buty, które przymierzasz, zwykle zsuwają się lub odstają po bokach i przez to musisz je mocno sznurować, być może powinieneś szukać oznaczenia „tęgość F” na kupowanym obuwiu.

Tęgość buta D i tęgość buta G — co oznaczają?

Jeśli w opisie butów nie widzisz informacji o tęgości, to prawdopodobnie buty mają tęgość G lub D, czyli średnią. Są one przeznaczone dla osób, które nie mają wąskiej i długiej stopy, jak również nie posiadają szerokiej stopy z wysokim podbiciem.

Tęgość buta H

Tęgość H odpowiada szerszym i tęższym stopom albo stopom z deformacjami, takimi jak haluksy i przykostki.

Tęgość buta K

Buty o tęgości K są przeznaczone dla osób z szerokimi stopami oraz z problemami ortopedycznymi.

Tęgość buta M

Tęgość M odpowiada specjalistycznym butom ortopedycznym lub butom z ortopedycznymi wkładkami. Takie buty powinien zalecać ortopeda albo fizjoterapeuta. Zwykle noszą je osoby z poważną deformacją stóp i płaskostopiem.

Jak mierzy się tęgość butów?

Jeśli chcesz samodzielnie określić tęgość butów na swoją stopę, musisz pobrać cztery wymiary:

  • obwód stopy tuż za palcami,
  • obwód stopy na podbiciu,
  • szerokość przedstopia,
  • szerokość pięty.

Pomiary należy pobrać w pozycji stojącej, najlepiej przy pomocy drugiej osoby, żeby kolana były wyprostowane, a ciężar ciała rozłożony równomiernie.

Szerokość buta a podbicie

Warto też określić, czy masz niskie czy wysokie podbicie. W tym celu ustaw mokrą stopę na czystej kartce. Jeśli w najwęższym miejscu stopa ma zaledwie kilka centymetrów, masz wysokie podbicie. Jeśli w tym miejscu stopa jest szeroka, podpicie jest niskie albo Twoja stopa jest naprawdę szeroka.

Dobierz idealne obuwie do swoich stóp

Jeśli mimo wykonania powyższych pomiarów wciąż nie wiesz, jaką masz stopę, zgłoś się do profesjonalistów. Specjalistyczne obuwie profilaktyczne i zdrowotne zamówisz w salonach Footlab we Wrocławiu lub Lubinie.

Oferta salonu jest skierowana do osób, które mają wyjątkowy problem z doborem obuwia, często skarżą się na ból stóp, otarcia, mają widoczne deformacje, na przykład haluksy lub płaskostopie.

W salonie Footlab wkładki i buty są przygotowywane dopiero po komputerowym badaniu stóp i konsultacji lekarskiej. Klienci mogą wybrać eleganckie klapki i sandały ortopedyczne lub buty komfortowe, wykonane z bardzo elastycznego materiału  w technologii bezszwowej. Buty można uzupełnić o indywidualne wkładki ortopedyczne, które podnoszą komfort chodzenia i mają właściwości terapeutyczne.

Buty oraz wkładki spełniają indywidualne wymagania klientów, dzięki czemu każda stopa zarówno ta wąska, jak i szeroka, będzie odczuwała pełen komfort.