Ikonka
Jakie buty na problematyczną stopę?

Jakie buty na problematyczną stopę?

Dobór obuwia ma ogromny wpływ na kondycję naszych stóp. Jeżeli nosimy niewygodne buty, niedopasowane do rozmiaru stopy i jej indywidualnych potrzeb, szybko odczujemy to w postaci bólu oraz rozwoju różnych dysfunkcji.

Dobór odpowiednich butów jest szczególnie ważny, gdy już mierzymy się z jakimś schorzeniem stóp. Jak dobrać buty na koślawą stopę, ostrogi piętowe, haluksy czy płaskostopie?

Jakie buty na haluksy?

Haluksy to deformacja stóp charakteryzująca się znaczącym wysunięciem kości dużego palca, co wywołuje ból i może wpływać na pogorszenie stanu całej stopy. Jedną z przyczyn rozwoju haluksów jest noszenie źle dopasowanego obuwia, zwłaszcza szpilek ze zwężanym czubkiem.

Obuwie odpowiednie przy paluchu koślawym powinno zapehttps://footlab.pl/haluksy-przyczyny-powstawania-i-konsekwencje-wniać odpowiednią amortyzację oraz być na tyle szerokie, aby dodatkowo nie deformować kości stóp. Niestety, w sklepach sprzedających obuwie produkowane seryjnie nie znajdziemy modeli odpowiadających potrzebom stopy z haluksami. Dlatego warto wybrać buty ortopedyczne, indywidualnie dostosowane do potrzeb użytkownika lub użytkowniczki.

Na przykład klapki ortopedyczne Valinos, projektowane pod potrzeby konkretnej osoby, uwzględniają deformację stopy i dzięki temu chronią przed jej dalszym rozwojem. Dobrym rozwiązaniem są również buty komfortowe Dr Orto, wykonane z elastycznego materiału, który dopasowuje się do kształtu stóp, nie powodując ucisku na haluksy.

W początkowej fazie deformacji skuteczne będą też wkładki ortopedyczne przeciwbólowe, które w prawidłowy sposób rozkładają nacisk masy człowieka na stopę oraz posiadają dodatkową „poduszkę” amortyzującą w miejscu narażonym na ból.

buty na haluksy

Jakie buty nosić przy płaskostopiu?

Płaskostopie, to, obok haluksów, równie częsta deformacja stóp wpływająca na ich zdrowie. Niemniej w przeciwieństwie do haluksów, które są od razu widoczne, płaskostopie to ukryta wada postawy. Wyróżniamy płaskostopie podłużne, które powstaje na skutek obniżenia łuku przyśrodkowego, oraz płaskostopie poprzeczne, wynikające z obniżenia łuku poprzecznego stopy.

W profilaktyce, jak i rekonwalescencji tego schorzenia bardzo pomagają wkładki na płaskostopie. Najskuteczniejsze będą te wykonane na indywidualne zamówienie, poprzedzone dokładnym badaniem komputerowym stóp.

Ponieważ płaskostopie sprawia, że stopa nie ma odpowiedniego podparcia, a przez to chód nie jest stabilny, lecz ociężały, celem doboru wkładek jest zapewnienie właściwego ułożenia stopy. Wkładki ortopedyczne skutecznie chronią przed dalszym rozwojem choroby i można je nosić w każdym obuwiu.

Jakie buty na szeroką stopę?

Osoby, których stopy mają standardową szerokość, zwykle wybierają obuwie patrząc na rozmiar i długość wkładki. Ale ci, którzy mają szeroką stopę, powinni zwracać uwagę na inne parametry, a konkretnie tęgość oraz podbicie.

Choć słowo tęgość bywa używane zamiennie z szerokością, w przypadku obuwia są to dwa różne parametry. Tęgość oznacza zespół wymiarów obwodowych stopy w przedstopiu i przez podbicie oraz szerokości stopy w pięcie i przedstopiu.

Jeżeli mamy szerokie stopy z niskim podbiciem, dobrze jest wybierać obuwie z naturalnych materiałów, które są miękkie i dopasowują się do kształtu stopy, oraz niskie, gdyż noszenie obuwia na wysokim obcasie będzie powodować ból.

Z kolei w przypadku tęgiej stopy z wysokim podbiciem wskazane są buty z szerszym czubkiem, szeroką cholewą oraz najlepiej na płaskim obcasie.

Pomocne okaże się także noszenie wkładek supinujących, dla wysokiego podbicia, oraz pronujących, dla niskiego podbicia. Komputerowe badanie stóp pozwala indywidualnie określić odpowiedni dla każdej stopy stopień pronacji lub supinacji.

buty na ostrogi

Buty ortopedyczne na ostrogi piętowe

Ostroga piętowa to bolesna choroba powstająca na skutek obciążenia stopy. Powodować ją może zwłaszcza długotrwałe pozostawanie w pozycji stojącej oraz noszenie niedopasowanego obuwia – zbyt małego lub na wysokim obcasie.

W przypadku ostrogi piętowej należy wybierać obuwie szerokie, z amortyzującą podeszwą. Odradza się natomiast noszenia obuwia na wysokim obcasie. Dobrym wyborem są także obuwie ortopedyczne lub wkładki ortopedyczne działające przeciwbólowo. Ich właściwe dopasowanie może skutecznie zahamować rozwój schorzenia.

Wkładki ortopedyczne czy buty?

Decyzja o tym, czy kupić wkładki ortopedyczne czy też buty ortopedyczne, zależy przede wszystkim od stanu zdrowia naszych stóp. Najlepsze efekty uzyskamy oczywiście łącząc oba produkty. Zwłaszcza gdy wybierzemy wyrób wykonany na zamówienie w oparciu o wyniki komputerowych badań stóp.

Jeżeli jednak zależy nam na działaniu profilaktycznym lub nasze problemy ze stopami są niewielkie, skuteczne będą same wkładki ortopedyczne. Można ich używać w swojej ulubionej parze butów i przekładać je do innego obuwia, które akurat chcemy założyć, nie martwiąc się o to, czy nasze stopy znajdują się w nim we właściwej pozycji.

W FOOTLAB możesz zamówić ortopedyczne obuwie damskie i męskie lub wkładki dostosowane do budowy Twojej stopy. Wszystkie nasze produkty wykonujemy dopiero po przeprowadzeniu badań i dopasowaniu ich pod konkretne potrzeby. Dzięki temu masz pewność, że wybrane obuwie lub wkładki będą wygodne i spełnią swój cel.

Zapraszamy do skontaktowania się z nami i umówienia na wizytę!