Ikonka
Jak powstają wkładki FOOTLAB?

Jak powstają wkładki FOOTLAB?

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że nasze wkładki i obuwie są wysoce spersonalizowane, a każda para powstaje na podstawie indywidualnego projektu popartego szeregiem testów i pomiarów. W związku z tym, że proces wytwarzania naszych wkładek i klapek jest dość złożony postanowiliśmy przybliżyć Państwu jak wygląda i co się na niego składa.

Badanie

Spotkanie z każdym pacjentem i proces wytwarzania indywidualnych wkładek zawsze rozpoczynamy od komputerowego badania stóp, podczas którego powstaje i zapisywany jest dokładny “obraz” każdej stopy. Oczywiście badaniu komputerowemu towarzyszy także badanie lekarskie, które obejmuje już nie tylko obszar stóp, ale także całej postawy, która wpływa na ich ułożenie. Lekarz wykonujący tego typu badanie wykonuje analizę chodu pacjenta i sprawdza ewentualne miejsca bolesne zgłaszane przez pacjenta.

 

Wywiad

 

W parze z badaniem idzie zawsze wywiad, który przeprowadzamy z każdym pacjentem. W trakcie tego typu rozmowy ustalamy zarówno potrzeby, jak i oczekiwania pacjenta. Dowiadujemy się nieco więcej o prowadzonym przez niego trybie życia, jak często jest aktywny fizycznie, jeśli uprawia jakiś sport, to co to jest za aktywność oraz czy w przeszłości doświadczył urazów mających wpływ na jego biomechanikę narządów ruchu.

Zarówno na podstawie badania, jak i wywiadu lekarz na tym etapie modyfikuje komputerowe pomiary stóp, celem uzyskania oczekiwanego efektu korekty wady postawy lub poprawy nieprawidłowego ułożenia stóp, lub zwiększenia komfortu chodzenia. Przeprowadzany na początku badania skan stóp jest swego rodzaju odwzorowaniem stanu istniejącego, a dopiero wprowadzone przez lekarza korekcje wymuszają pożądane zmiany, które powodują prawidłowe anatomiczne ułożenie stóp.

 

Projekt

 

Komputerowy skan stóp – na którym przez lekarza zostały naniesione wszelkie konieczne korekty wraz z informacją o zidentyfikowanych dolegliwościach, obszarach bólu, rodzajem obuwia w jakim noszone będą wkładki i z jakiego materiału będą wykonane – wysyłany jest do naszego partnera w Niemczech. Tam z kolei wykonywany jest projekt wkładek ortopedycznych.

Projekt w postaci zabezpieczonego pliku komputerowego trafia do naszego laboratorium w Lubinie, gdzie po jego rozkodowaniu i zapisaniu w pamięci komputera sterującego frezarką 3D, wykonane zostaną wkładki.

 

Produkcja

 

Operator frezarki umieszcza odpowiedni blok materiału w urządzeniu, które uruchamia po wybraniu programu, a proces frezowania 3D odbywa się automatycznie, z uwzględnieniem spersonalizowanego projektu wkładki powstałego na podstawie badania i wywiadu z pacjentem. Po zakończeniu procesu frezowania, celem uzyskania estetycznego wyglądu, wkładki są przez nas delikatnie szlifowane.

Kolejnym etapem produkcji spersonalizowanych wkładek FOOTLAB jest przyklejenie do nich wyściółki, której celem jest wydłużenie ich żywotności i poprawa komfortu użytkowania. Pacjenci mają do wyboru dwie wyściółki – Pedup® – antybakteryjny, perforowany materiał, którego wewnętrzna warstwa absorbuje wilgoć oraz wyściółkę Cambrell® – oddychającą, i znakomicie trzymająca stopę, która polecana jest szczególnie dla osób aktywnych, uprawiających sport.

 

Dopasowanie wkładek do obuwia

 

Ostatnim etapem produkcji indywidualnych wkładek ortopedycznych jest dopasowanie ich do obuwia. Tego typu dopasowanie wykonujemy bezpłatnie w naszych gabinetach we Wrocławiu i Lubinie. Dla uzyskania optymalnego i oczekiwanego efektu noszenia wkładek konieczne jest, aby te zostały prawidłowo umieszczone w odpowiednim obuwiu. Nasze wkładki nie mogą się zwijać, podwijać ani przemieszczać wewnątrz butów – powinny dokładnie przylegać do ich wnętrza.

 

Na proces wytwarzania spersonalizowanych wkładek FOOTLAB składa się wiele etapów, a podczas każdego z nich niezwykle istotne są indywidualne dane pacjentów, dzięki którym możliwe jest stworzenie indywidualnego projektu i dobór zindywidualizowanego procesu wytwarzania. Wiele marek obuwniczych prezentuje swoje produkty jako “indywidualne”, podczas gdy są to seryjne produkty, na stałe dostępne w sklepach, dopasowywane do potrzeb pacjenta jedynie “na oko”. Tego typu produkty są zazwyczaj tańsze, ale w związku z tym, że nie są właściwie dopasowana do potrzeb pacjenta, nie dają gwarancji skutecznego, oczekiwanego działania.

 

Jeśli chcesz pozbyć się problemów związanych z występującym bólem w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego lub po prostu chcesz poprawić swój komfort funkcjonowania, skontaktuj się z nami. Nasze wkładki pomagają nie tylko osobom skarżącym się na dolegliwości, ale także tym, które są aktywne i cenią sobie komfort funkcjonowania.