Ikonka
O czym może świadczyć ból stóp?

O czym może świadczyć ból stóp?

Stopy są traktowane po macoszemu. Bolące nogi nie motywują do odpoczynku albo wizyty u lekarza, a obuwie, które nosimy, często jest wręcz szkodliwe dla wrażliwego układu kostnego, jakim są stopy.

Sprawdź, jakie są przyczyny bólu i jak chronić się przed różnego rodzaju dolegliwościami.

Budowa stóp – skomplikowana struktura kości i ścięgien

Stopa składa się z 26 kości, a 107 mięśni, które je otaczają, mają około 5,7 metrów długości. Do tego żyły, tętnice, nerwy, setki tysięcy gruczołów potowych. Nawet każdy palec u stopy jest skomplikowanym układem paliczków, na kształt których wpływa sposób chodzenia.

Stopa składa się ze śródstopia, palców, stępów i pięty. Można wyróżnić w niej powierzchnię grzbietową, podeszwową, boczną i przyśrodkową.

Przyczyna bólu nóg

Stopy są niezwykle obciążone, ponieważ dźwigają cały ciężar ciała. W takim przypadku nietrudno o pojawienie się dysfunkcji, bólu i zmian zwyrodnieniowych.

Zwykle pacjenci w gabinetach lekarskich skarżą się na ból, który pojawia się w jednym, konkretnym miejscu. Zdarza się i tak, że ból jest rozlany, dotyczy całej stopy i trudno jest wskazać jeden punkt, który jest przyczyną dyskomfortu.

Ból śródstopia przy chodzeniu

Ból śródstopia może być wywołany przez choroby ogólnoustrojowe albo jest wynikiem zmian w budowie kości stóp.

  • Ból kości śródstopia odczuwają między innymi osoby z płaskostopiem, które nie stosują odpowiednich wkładek i butów oraz nie wykonują ćwiczeń zaleconych przez specjalistę. Ignorowane płaskostopie powoduje bóle mięśni od spodu stopy, jak również od strony grzbietowej.
  • Pacjenci skarżą się na ból śródstopia, jeśli występuje u nich metatarsalgia Mortona — zespół bólowy, który powoduje uciśnięcie i podrażnienie nerwu. Przyczyną choroby Mortona może być przeciążenie stóp, na przykład w wyniku chodzenia w butach na wysokim obcasie.
  • Nieleczona grzybica stóp także może prowadzić do pojawienia się na podeszwie pęcherzyków, otarć i zmian, które są bolesne w trakcie chodzenia.
  • Ból śródstopia nie tylko przy chodzeniu, ale także po spoczynku, może być wynikiem chorób ogólnoustrojowych, nawet tych związanych z kręgosłupem, na przykład rwą kulszową. Warto jednak w badaniach lekarskich wykluczyć także dnę moczanową, czyli chorobę, w wyniku której w stawach i ścięgnach gromadzą się kryształki moczanu sodu.
  • Za ból stóp może również odpowiadać uszkodzenie nerwów obwodowych, zakażenie wirusowe lub bakteryjne, zachorowanie na boreliozę lub cukrzycę.
  • Ból podbicia w stopie to często efekt zbyt długiego chodzenia lub przetrenowania. Zwykle mija po odpoczynku.

Dlaczego bolą pięty?

Jeśli odczuwasz ból pięty pod spodem, możliwe, że jesteś aktywny fizycznie, ale nie masz odpowiednio dobranego obuwia sportowego. Buty do biegania, chodzenia, gry w kosza czy piłkę, powinny być odpowiednio wyprofilowane i amortyzowane.

Ból pięty przy chodzeniu może wynikać także z poważnych schorzeń, na przykład:

  • zapalenia rozcięgna podeszwowego,
  • choroby Haglunda,
  • zespołu kanału stępu,
  • neuropatii Baxtera.

Dlatego nie ignoruj bólu pięt, zwłaszcza wtedy, kiedy pojawia się po nocy i po wypoczynku. Aby uniknąć nasilenia objawów bólowych, należy skonsultować się ze specjalistą.

Przyczyny bólu kostki

Choć ból kostki najczęściej wynika z uszkodzenia mechanicznego, na przykład stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia czy złamania, to jednak może wiązać się także z poważnymi schorzeniami, na przykład:

  • chorobą Haglunda,
  • niewydolnością żylną,
  • dysfunkcją odleglejszych obszarów narządu ruchu,
  • reumatycznym zapaleniem stawów.

Jeśli bólowi kostki towarzyszy także opuchlizna, a temperatura powietrza jest wysoka lub długo podróżowałeś w pozycji siedzącej, możesz położyć się z nogami w górze. Jeśli opuchlizna zmaleje, a ból kostki zniknie, bardzo możliwe, że Twój organizm zatrzymuje wodę w organizmie.

Ból palców u nóg — o czym świadczy?

Stopy są narażone na urazy, otarcia, odmrożenia i złamania. Nierzadko są również przez wiele godzin ściśnięte w niedopasowanym obuwiu. W takim przypadku może pojawić się ból palców.

  • Jeśli odczuwasz go podczas chodzenia, możesz mieć problem z wrastającym paznokciem lub masz po prostu niewygodne obuwie, na przykład z ciasnym noskiem lub na wysokim obcasie.
  • Haluksy, zwane paluchami koślawymi, także powodują silny ból palców u nóg oraz ból śródstopia. Obejmuje on nie tylko duże palce stóp, ale pojawia się także w grzbietach palca 2, 3 czy 4.
  • Przyczyną bólu palców u nóg może być także reumatoidalne zapalenie stawów lub deformacja w ich budowie, na przykład, kiedy palce młotkowate lub młoteczkowate są drażnione przez obuwie.
  • Warto swoje dolegliwości skonsultować z lekarzem, ponieważ ból palców u stóp może wynikać z cukrzycy albo z nerwiaka Mortona. Nerwiak wywołuje ucisk nerwów podeszwowych palców i piekący, promieniujący ból.

Ból stóp w ciąży

Bolące pięty u kobiet w ciąży

Przyszłe mamy bardzo często skarżą się na bóle pięt, jak również na puchnięcie i bóle kostek, ból w śródstopiu i ogólne trudności z poruszaniem się. Ból stóp w takim przypadku zwykle spowodowany jest:

  • przyrostem wagi w trakcie ciąży,
  • wystąpieniem obrzęków wskutek zmian w układzie limfatycznym,
  • uciskiem żył przez naczynia,
  • występowaniem skurczów.

Bóle stóp w ciąży są spowodowane obciążeniem fizycznym, ale także psychicznym, kiedy na skutek niepokoju dochodzi do zakwaszenia organizmu.

Zwiększone obciążenie stóp wpływa także na ich kształt. Stopy mogą wyglądać na większe i pojawia się płaskostopie, które niekorzystnie wpływa na sposób poruszania się i sprawia, że ciało nie jest już właściwie podparte, a obciążenie rozkłada się nierównomiernie, na przykład na pięty.

Zadbaj o swoje stopy dzięki przeciwbólowym wkładkom

W Footlab, klientom skarżącym się na bóle stóp polecamy przeciwbólowe wkładki, wykonywane na indywidualne zamówienie, po uprzednim badaniu komputerowym stóp oraz konsultacji lekarskiej.

Na badanie stóp można umówić się w gabinetach Footlab we Wrocławiu oraz w Lubinie. W tym samym miejscu odbiera się także zamówione wkładki przeciwbólowe, po dokładnym ich przymierzeniu i dopasowaniu do ulubionego obuwia.

Wkładki przeciwbólowe można nosić do każdego obuwia. Poleca się je osobom cierpiącym na dolegliwości bólowe różnego pochodzenia. Ustawiają stopy w prawidłowej pozycji anatomicznej, a ponadto są wyposażone w miękkie wstawki amortyzujące o różnych kształtach, dzięki czemu bolesne miejsca są chronione przed nieprzyjemnym uciskiem i podrażnieniem.