Stopy są traktowane po macoszemu. Bolące nogi nie motywują do odpoczynku albo wizyty u lekarza, a obuwie, które nosimy, często jest wręcz szkodliwe dla wrażliwego układu kostnego, jakim są stopy.
Sprawdź, jakie są przyczyny bólu i jak chronić się przed różnego rodzaju dolegliwościami.
Stopa składa się z 26 kości, a 107 mięśni, które je otaczają, mają około 5,7 metrów długości. Do tego żyły, tętnice, nerwy, setki tysięcy gruczołów potowych. Nawet każdy palec u stopy jest skomplikowanym układem paliczków, na kształt których wpływa sposób chodzenia.
Stopa składa się ze śródstopia, palców, stępów i pięty. Można wyróżnić w niej powierzchnię grzbietową, podeszwową, boczną i przyśrodkową.
Stopy są niezwykle obciążone, ponieważ dźwigają cały ciężar ciała. W takim przypadku nietrudno o pojawienie się dysfunkcji, bólu i zmian zwyrodnieniowych.
Zwykle pacjenci w gabinetach lekarskich skarżą się na ból, który pojawia się w jednym, konkretnym miejscu. Zdarza się i tak, że ból jest rozlany, dotyczy całej stopy i trudno jest wskazać jeden punkt, który jest przyczyną dyskomfortu.
Ból śródstopia może być wywołany przez choroby ogólnoustrojowe albo jest wynikiem zmian w budowie kości stóp.
Jeśli odczuwasz ból pięty pod spodem, możliwe, że jesteś aktywny fizycznie, ale nie masz odpowiednio dobranego obuwia sportowego. Buty do biegania, chodzenia, gry w kosza czy piłkę, powinny być odpowiednio wyprofilowane i amortyzowane.
Ból pięty przy chodzeniu może wynikać także z poważnych schorzeń, na przykład:
Dlatego nie ignoruj bólu pięt, zwłaszcza wtedy, kiedy pojawia się po nocy i po wypoczynku. Aby uniknąć nasilenia objawów bólowych, należy skonsultować się ze specjalistą.
Choć ból kostki najczęściej wynika z uszkodzenia mechanicznego, na przykład stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia czy złamania, to jednak może wiązać się także z poważnymi schorzeniami, na przykład:
Jeśli bólowi kostki towarzyszy także opuchlizna, a temperatura powietrza jest wysoka lub długo podróżowałeś w pozycji siedzącej, możesz położyć się z nogami w górze. Jeśli opuchlizna zmaleje, a ból kostki zniknie, bardzo możliwe, że Twój organizm zatrzymuje wodę w organizmie.
Stopy są narażone na urazy, otarcia, odmrożenia i złamania. Nierzadko są również przez wiele godzin ściśnięte w niedopasowanym obuwiu. W takim przypadku może pojawić się ból palców.
Przyszłe mamy bardzo często skarżą się na bóle pięt, jak również na puchnięcie i bóle kostek, ból w śródstopiu i ogólne trudności z poruszaniem się. Ból stóp w takim przypadku zwykle spowodowany jest:
Bóle stóp w ciąży są spowodowane obciążeniem fizycznym, ale także psychicznym, kiedy na skutek niepokoju dochodzi do zakwaszenia organizmu.
Zwiększone obciążenie stóp wpływa także na ich kształt. Stopy mogą wyglądać na większe i pojawia się płaskostopie, które niekorzystnie wpływa na sposób poruszania się i sprawia, że ciało nie jest już właściwie podparte, a obciążenie rozkłada się nierównomiernie, na przykład na pięty.
W Footlab, klientom skarżącym się na bóle stóp polecamy przeciwbólowe wkładki, wykonywane na indywidualne zamówienie, po uprzednim badaniu komputerowym stóp oraz konsultacji lekarskiej.
Na badanie stóp można umówić się w gabinetach Footlab we Wrocławiu oraz w Lubinie. W tym samym miejscu odbiera się także zamówione wkładki przeciwbólowe, po dokładnym ich przymierzeniu i dopasowaniu do ulubionego obuwia.
Wkładki przeciwbólowe można nosić do każdego obuwia. Poleca się je osobom cierpiącym na dolegliwości bólowe różnego pochodzenia. Ustawiają stopy w prawidłowej pozycji anatomicznej, a ponadto są wyposażone w miękkie wstawki amortyzujące o różnych kształtach, dzięki czemu bolesne miejsca są chronione przed nieprzyjemnym uciskiem i podrażnieniem.