Ikonka
Postanowienia noworoczne – jak wytrwać

Postanowienia noworoczne – jak wytrwać

Wraz z początkiem Nowego Roku wielu z nas rozpisuje lub po prostu ustala noworoczne postanowienia, których celem, w większości przypadków jest poprawa kondycji fizycznej, zadbanie o swoje zdrowie lub wyrobienie dobrych nawyków, które pozwolą wytrwać w postanowieniach nieco dłużej niż tylko pierwszy miesiąc w roku.

Co zrobić, aby nie porzucić swoich planów, czy warto je w ogóle ustalać i dlaczego w nowym roku powinniśmy pomyśleć o zdrowiu naszych stóp?

Postanowienia noworoczne czy mają sens?

Jak najbardziej, ponieważ wielu z nas planowanie pomaga realizować zamierzone cele, a z kolei początek roku, zamknięcie starego rozdziału – to doskonałe momenty, aby poprawić swoje życie i zmienić dotychczasowe, niekoniecznie dobre nawyki. Oczywiście nie zachęcamy do całkowitej zmiany każdego z aspektów swojego życia, ponieważ, aby móc cieszyć się z dotrzymanych postanowień, musimy mieć czas i siłę, aby skreślać kolejne punkty z listy, które zmotywują nas do dalszego działania.

Postanowienia noworoczne jak dotrzymać?

Przede wszystkim nie możemy wymagać od siebie zbyt dużo. Z pewnością znasz uczucie, kiedy już w drugiej połowie stycznia najzwyczajniej zapominasz o swojej liście i wracasz do nawyków sprzed nowego roku. Pamiętaj, że jeśli jeszcze w grudniu każdy z Twoich wolnych wieczorów spędzałeś przed telewizorem, przegryzając niezdrowe przekąski, a już z początkiem stycznia chcesz drastycznie zrezygnować ze wszystkich swoich przyjemności na rzecz bardzo zdrowego jedzenia, treningów na siłowni co najmniej 5 razy w tygodniu – stawiasz sobie zbyt wysoko poprzeczkę.

Daj sobie więcej czasu i zaakceptuj, że jeśli nie jesteś w stanie zrobić czegoś od razu, nie powinieneś się poddawać, a wyznaczać mniejsze i nie tak drastyczne kroki ku przemianie.

Jeśli uwielbiasz czekoladę, a w nowym roku chcesz znacznie ograniczyć jej spożywanie, nie odmawiaj jej sobie zupełnie. Załóż stopniowe zmniejszanie ilości zjadanych przez Ciebie kosteczek, a zanim się obejrzysz nie będziesz już wcale jej potrzebować. Z czasem słodką, nie do końca zdrową przekąskę zastąpisz zdrowymi owocami, które pozytywnie wpłyną na cały Twój organizm.

Pamiętaj o swoich nawykach z przeszłości

Musisz wiedzieć, że jeśli do tej pory aktywność fizyczna nie była dla Ciebie zbyt istotna i ciężko Ci przypomnieć sobie ubiegłoroczne treningi, nie powinieneś zakładać, że w nowym roku weźmiesz udział w długim biegu z przeszkodami lub maratonie. Zacznij powoli, a z czasem aktywność fizyczna będzie dla Ciebie czymś bez czego nie będziesz mógł spokojnie zasnąć każdego dnia.

Pamiętaj jednak o swoim zdrowiu i o tym, aby nie robić nic ponad swoje siły. Jeśli planujesz rozpocząć treningi biegowe lub odkurzyć dawno nie używaną rakietę tenisową, nie rób nic ponad swoje siły. A jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort w obrębie stóp, to sygnał, aby skonsultować się ze specjalistą lub odwiedzić jedno z naszych laboratoriów. Pamiętaj, że zaniedbana kontuzja może pokrzyżować Twoje noworoczne plany, dlatego lepiej jej nie bagatelizować.

 

Pamiętaj, że dla każdego spełnianie noworocznych postanowień będzie się nieco różnić, co wynika z dotychczasowych wyników i umiejętności zmiany dotychczasowych postanowień. Nie ma w tym nic złego, jeśli do zmiany swoich przyzwyczajeń potrzebujesz więcej czasu. Najważniejsze to być wytrwałym i nie stawiać sobie zbyt wysokich celów, których później i tak nie jest się w stanie zrealizować. Nie rób nic ponad swoje siły! Trzymamy kciuki!