Ikonka
Trasy spacerowe na Dolnym Śląsku

Trasy spacerowe na Dolnym Śląsku

Dla większości z nas święta to czas spotkań z przyjaciółmi i rodziną przy suto zastawionym stole. Wielu z nas zapomina wtedy o noworocznych postanowieniach ustalonych na początku mijającego roku i pozwala sobie na odpoczynek nie licząc przy tym świątecznych kalorii. Dla wszystkich z Was, którzy czują, że jedyne czego im potrzeba to odrobina ruchu, przygotowaliśmy listę pięknych miejsc w województwie dolnośląskim, które idealnie sprawdzą się podczas trwającego obecnie świątecznego okresu!

Ślęża

To niewątpliwie kultowe miejsce znane w całej Polsce, które jest idealną bazą wypadową dla wielu Wrocławian, którzy podczas weekendów mają ochotę na leśne wędrówki i obcowanie z naturą. Na szczyt prowadzą dwie trasy – najpopularniejsza z nich wiedzie szlakiem przełęczy Tąpadła i na niej spotkacie najwięcej osób. Wszystkim tym, którzy preferują nieco więcej spokoju polecamy trasę przez Więżycę, na której mijać będziecie wieżę widokową zbudowaną z pięknego kamienia.

Zamek Topacz w Ślęzie

Zamek Topacz jest znany w całym kraju z licznych organizowanych tutaj imprez, wśród których co roku organizowane są wystawy zabytkowych samochodów, które przyciągają turystów z całego kraju. Nie można jednak zapomnieć, że oprócz licznych atrakcji i wydarzeń, które odbywają się w zamku, dookoła budynku znajdziecie przepiękne tereny, które doskonale sprawdzą się na spacer w rodzinnym gronie.

Dolina rzeki Bystrzycy

To doskonały wybór dla osób, które cenią sobie naturalne środowisko i spokój. Park krajobrazowy położony na zachód od Wrocławia jest niezwykle sympatycznym miejscem spacerowym dla osób, które zamiast wybrać się w góry preferują nieco spokojniejsze i bardziej łagodne trasy, na których spotkać mogą także ciekawe budowle takie jak piękny pałac w okolicach Samotworu i dawny młyn.

Lutynia

Z pewnością wielu z Was kojarzy to miejsce ze względu na słynną bitwę, która rozegrała się tutaj w XVIII w. Nic bardziej mylnego! Obecnie jest doskonałym miejscem na rodzinne spacery. Będzie idealnym wyborem dla pasjonatów sakralnej architektury, ponieważ znajduje się tutaj gotycki kościół św. Józefa, który znacznie ucierpiał podczas słynnej bitwy.

Lubiąż

To małe miasteczko położone w województwie dolnośląskim jest słynne ze względu na znajdujący się tutaj słynny zespół klasztorny Cystersów, który nazywany jest arcydziełem śląskiego baroku. Klasztor ten jest drugim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie, a tereny go otaczające stanowią idealne miejsce do rodzinnych spacerów.

Oborniki Śląskie – lasy

Wszystkim z Was, którzy cenią sobie niczym niezmienioną naturę i charakterystyczny zapach lasu na przełomie jesieni i zimy, polecamy spacer lasami w okolicach Obornik Śląskich. Śmiało można powiedzieć, że każdy spacerowicz znajdzie tutaj coś dla siebie, ponieważ w okolicach lasów znajdują się zbiorniki wodne, a także stadniny konne i tor motocrossowy.

Bajkał

Nie rosyjski a dolnośląski, bo polskie jezioro o tej nazwie położone jest w gminie Czernica, kilka kilometrów od Wrocławia. Ten niewielki zbiornik wodny ma powierzchnię 60 hektarów i głębokość około 5 m. Zbiornik powstał w dawnym wyrobisku żwiru i gliny przy starym korycie Odry, a obecnie tereny go otaczające stanowią idealne trasy spacerowe dla mieszkańców Dolnego Śląska.

 

Mamy nadzieję, że któraś z wybranych przez nas tras przypadła Wam do gustu, i zdecydujecie się na spacer, którąś z nich. A jeśli macie swoje ulubione miejsca, którymi chcielibyście się z nami podzielić, dawajcie nam znać w komentarzach!