Ikonka
Nordic Walking – jak zacząć?

Nordic Walking – jak zacząć?

Nordic walking to coraz chętniej uprawiana aktywność fizyczna i forma rekreacji. Polega na chodzeniu, jak z samej nazwy wynika, lecz ze specjalnymi kijkami. Dzięki takiemu “maszerowaniu” możemy poprawić ogólną kondycję, odciążyć nasz kręgosłup, stawy i prowadzić do stopniowej utraty kalorii. Na pierwszy rzut oka technika nordic walking wydaje się prosta. Podstawą jest tu dobra synchronizacja ruchów rąk i nóg. Zaczynającym przygodę z nordic walkingiem może to sprawiać pewne problemy. Warto jednak podjąć trud i samemu przekonać się o efektach!

 

Czego potrzebujemy, żeby zacząć przygodę z Nordic Walking?

 

1. Kijki do Nordic Walking

Przede wszystkim niezbędne będą nam same kije, które bezdyskusyjnie kojarzą się z tym sportem. Na rynku znajdziecie dość duży wybór tego typu asortymentu, dlatego podpowiadamy na co zwrócić uwagę. W sklepie sportowym spotkasz się z pewnością z następującymi rodzajami sprzętu:

  • Kijki o stałej długości – dopasowane do własnego wzrostu i umiejętności, mogą posłużyć nam przez długi czas. Kijki bez regulacji długości są uważane za solidniejsze (nie zawiedzie nas mechanizm regulacji). Ich małym minusem jest brak możliwości złożenia kijków na czas transportu.
  • Kijki o regulowanej długości (teleskopowe) – chętnie wybierane modele. Ich największą zaletą jest opcja regulacji, która umożliwia dopasowanie ich do potrzeb różnych użytkowników (możemy pożyczyć je osobie z innym wzrostem) oraz możliwość złożenia ich na czas transportu.

2. Buty i wkładki do Nordic Walkingu

Kolejnym elementem, bez którego nie można obejść się podczas wędrówek z kijami do nordic walkingu są niewątpliwie wygodne buty, które odpowiednio wyposażone w wkładki do Nordic Walking spowodują, że poczujesz się komfortowo podczas wędrówek, a co więcej możesz być pewien, że zmniejszysz prawdopodobieństwo kontuzji.

Zdecydowanie najlepiej w tej roli sprawdzą się buty turystyczne lub sportowe (sprawdź: jak wybrać buty do Nordic Walking), wszystko zależy od tego po jakim terenie zamierzamy się poruszać. Przy wyborze indywidualnych wkładek, (Wkładki Pedcad Sport) dla większej wygody i odciążenie główek kości śródstopia podczas marszu, pomoże Ci doświadczona kadra Footlab. Pamiętajmy, że Nordic Walking ma nam pomóc czuć się lepiej, także nie lekceważmy tego elementu i pamiętajmy również w czasie chodzenia o naszych stopach.

3. Buciki do Nordic Walkingu

Czyli  gumowe nakładki na kijki, które przypominają małe buty. To absolutnie niezbędne akcesoria, które należy regularnie sprawdzać i w razie potrzeby także wymieniać.

4. Odzież sportowa, w której będziemy  czuć się komfortowo

Niezbędnym elementem udanego treningu jest wygodna i odpowiednio przystosowana do pogody odzież sportowa. Szczególnie w obecnym okresie, gdzie nietrudno o przeziębienie. Dlatego przed pierwszym treningiem powinieneś zaopatrzyć się nie tylko w kije, wygodne buty i wkładki do Nordic Walkingu Footlab, ale także w odpowiedni sportowy strój.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak działają i jak mogą pomóc Ci indywidualne wkładki Pedcad Sport, skontaktuj się z nami i umów się na konsultację! Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytani i pozwolą Ci zwiększyć komfort codziennego funkcjonowania w domu i podczas trenigów!

 

5. Odpowiednia technika chodzenia

 

Aby nauczyć się techniki, najlepiej zacząć od chodzenia bez kijków. Trzeba maszerować, stawiając długie kroki od pięty. Plecy powinny być wyprostowane. Ważne jest, aby patrzeć przed siebie i nie kierować głowy w dół. Ramiona muszą być rozluźnione, a sylwetka wyprostowana. Przy takiej posturze możemy dołączyć kijki. Robimy subtelne wymachy ramion. Dokładnie takie, jakbyśmy nie mieli kijków. Na początek nie trzymamy rękojeści kijów, wprawiamy je jedynie w ruch, nie wbijając w ziemię. Po przejściu dystansu około 500 metrów, możemy przejść do następnego kroku.

Pora by chwycić rękojeść kijków dłonią i postarać się wbijać je w podłoże. Odpychamy kijki od tyłu, a nie od dołu. Kijek wbijamy mniej więcej w połowie kroku. Wbijając kijek w podłoże, prostą rękę przenosimy przez linię biodra do tyłu, odpychamy się, puszczamy kijek i przenosimy go do przodu. Kijki pozostają cały czas przymocowane do naszych dłoni, więc nie musimy mocno trzymać rękojeści. Jedna z najważniejszych zasad dotyczy położenia ostrych zakończeń kijków, czyli grotów, które zawsze muszą znajdować się z tyłu.

 

Uważaj na błędy

 

Kupując kijki nie pomyl kijków do Nordic Walkingu z trekkingowymi.

Kijki do Nordic Walkingu powinny posiadać:

  • rękawiczki, nie paski,
  • gładką, drobna rękojeść, nie gruby, profilowany „grzybek”.

Dodatkowo:

  • Zwracaj uwagę na długość kijków, powinny być odpowiednio dobrane do twojego wzrostu.
  • Uprawiając nordic walking, powinieneś chodzić w sposób jak najbardziej naturalny.
  • Znajdź moment wbijania kijków w podłoże – kijek wbijamy mniej więcej w połowie kroku.
  • Nieustanne trzymanie kijków w dłoniach nie jest wskazane.
  • Chodzenie w nieodpowiednich butach, bez indywidualnie przystosowanych wkładek, może mieć zły wpływ na naszą podstawę.

Czy wiesz, że…

Nazwa Nordic Walking nie jest przypadkowa. Ten rodzaj aktywności narodził się w Finlandii w latach dwudziestych XX wieku. Początkowo był to rodzaj treningu dedykowanego narciarzom biegowym, ale z czasem zyskał na popularności w znacznie szerszych kręgach.

Zachęcamy do rozpoczęcia treningów! Nordic walking z odpowiednim wyposażeniem i indywidualnymi wkładkami do sportowego obuwia, to doskonała możliwość na utrzymanie znakomitej kondycji, zdrowia i prawidłowej postawy.