Ikonka
Utrzymaj kondycję i zdrowie zimą

Utrzymaj kondycję i zdrowie zimą

Szybko zapadający zmrok, częściej padający deszcz i brak promieni słonecznych powodują, że znacznie spada nasza motywacja do jakiejkolwiek aktywności fizycznej lub wyjścia z domu.

Nieprzyjemna aura nie zmienia jednak potrzeby zapewniania naszemu ciału ruchu, a zima nie powinna być dla nas wymówką dla nieskończonego odkładania aktywności sportowej, wyjścia na basen czy na kort tenisowy. Co zrobić, aby zmotywować się i zadbać o swoją formę także zimą?

Jakiś czas temu na naszym blogu pojawił się wpis dotyczący tego, jak zacząć biegać zimą i o tym, jak utrzymać ich rutynę, jednak doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie samym bieganiem żyje człowiek.

Jeśli coraz częściej pojawiające się opady zimowego deszczu zniechęcają Cię do ruszania się na powietrzu, wybierasz tramwaj zamiast pieszą wędrówkę – postaraj skorzystać z zimowych alternatyw dostępnych wyłącznie o tej porze roku. Mamy na myśli lodowiska czy stoki narciarskie, które mimo braku śniegu i mrozów są wciąż otwarte dla fanów sportów zimowych.

Jeśli nie przepadasz za zimowymi sportami, to spróbuj wyjść na zewnątrz na szybki spacer w pobliżu domu. Pamiętaj jednak, żeby odpowiednio się ubrać – nawet, kiedy na zewnątrz panuje raczej jesienna niż zimowa aura, pamiętaj o czapce, rękawiczkach i odpowiednim obuwiu.

Siłownie i baseny

Oczywiście jazda na nartach, łyżwach czy spacer, to nie jedyne formy aktywności, które możesz wybrać zimą. Pomysłem wartym rozważenia będą także siłownie i kluby fitness. Możesz zapisać ćwiczyć zarówno samodzielnie, w towarzystwie wykwalifikowanego trenera trenera lub w grupie. Uwierz nam, że warto skorzystać z tego typu zajęć zimą, ponieważ trener prowadzący takie aktywności pokaże Ci jak prawidłowo wykonywać dane ćwiczenia, dzięki czemu będziesz mógł ćwiczyć także samodzielnie w domu!

Idealnym sposobem na utrzymanie formy i aktywności fizycznej zimą jest pływanie. Wielu fizjoterapeutów i ortopedów przekonuje, że pływanie jest jedną z najzdrowszych aktywności fizycznych. Doskonale wpływa na poprawę kondycji, ogólnego stanu zdrowia i poprawę samopoczucia.

Ćwiczenia w domu

Jeśli nie lubisz ćwiczyć w towarzystwie innych osób lub w Twojej okolicy nie ma siłowni, na której mógłbyś pracować nad swoją zimową kondycją – spróbuj domowych treningów. Pracowanie nad kondycją w domowym zaciszu wcale nie musi być mniej efektywny, a co więcej pozwoli zaoszczędzić trochę czasu, który musiałbyś przeznaczyć na dotarci do pobliskiej sali treningowej. Na rynku dostępnych jest wiele filmów z ćwiczeniami, które z powodzeniem możesz wykonywać samodzielnie. Warto jednak wybrać te, przy których wiadomo, że zostały stworzone przez ekspertów. Dlatego zapraszamy na stronę Villa Medica, gdzie znajdziecie szereg ćwiczeń przygotowanych przez fizjoterapeutów i trenerów fizjoterapeutycznych.

Przygotowanie i zdrowa dieta

Kiedy zdecydujesz się na rozpoczęcie zimowych treningów – niezależnie czy na siłowni, na basenie czy w domu, przede wszystkim musisz pomyśleć o prawidłowym podejściu do swojego ciała. Nie zapominaj o swoich stopach, którą są fundamentem naszej postawy. Pamiętaj, aby odpowiednio je pielęgnować i zastanów się na diagnostyką stóp, która umożliwi Ci dobór odpowiedniego obuwia i zmniejszy lub całkowicie wyeliminuje ryzyko kontuzji.

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej!