Ikonka
Ostroga piętowa: jak zwalczyć ból?

Ostroga piętowa: jak zwalczyć ból?

W nomenklaturze jeździeckiej ostroga stanowi metalowy, ostro zakończony element, który nakłada się na but, w celu popędzania konia. Nazwa ta jednak znajduje swoje zastosowanie także w przypadku schorzeń ludzkich.

Nieustanny rozwój świata i coraz szybsze tempo życia jego mieszkańców, prowadzą do coraz większej ekspansji nowych chorób cywilizacyjnych. Jedną z nich jest zespół przeciążeniowy rozcięgna podeszwowego, zwany również ostrogą piętową.

Rozcięgno podeszwowe stanowi kluczowy element budowy stopy, który umożliwia swobodny chód i bieg. Jako mocne pasmo międzytkankowe, łączy kość piętową (jej guzowatą część) z dalszymi końcami paliczków, każdego
z palców stopy.
Co dzieje się jednak w momencie, gdy przestaje ono prawidłowo funkcjonować? Dolegliwości związane z tym schorzeniem są bardzo uciążliwe,
a zwalczenie towarzyszącego przy nich bólu, wymaga podjęcia odpowiednich kroków.

 

 

Czym jest ostroga piętowa?

 

Prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu człowieka, uzależnione jest od sprawnej współpracy wszystkich jego części. 

Stopa pełni w nim nie tylko funkcję lokomocyjną, ale także podporowo-nośną, co oznacza, że bierze ważny udział
w procesie utrzymywania pionowej postawy ciała. Rozcięgno podeszwowe to mocna, włóknista struktura, wyglądem przypominająca taśmę. To pasmo łącznotkankowe rozciąga się od guzowatości kości piętowej, aż do samych paliczków.

 Jak więc działa kroczenie? Paliczki prostują się, powodując,  pociągnięcie za sobą rozcięgna, które unosi łuk podłużny stopy. Podczas fazy podparcia struktura ta umożliwia natomiast utrzymanie stopy w pozycji neutralnej. Zachowania te opisują zdrowe funkcjonowanie rozcięgna, które znacznie różni się od tego w stanie zapalnym.  

Zapaleniu rozcięgna towarzyszy ogromny, uniemożliwiający chodzenie ból, który jest wynikiem zmian zwyrodnieniowych. Powstała na guzie piętowym narośl kostna, podrażnia rozcięgno przy każdym kroku człowieka, czego następstwem jest przewlekły stan zapalny.

 

Przyczyny i objawy schorzenia

 

Rozwój schorzenia zależny jest od wielu czynników, w tym także od prowadzonego stylu życia. Przyczyna ta,  stanowi poważną przesłankę do chwili refleksji i pochylenia się nad własnymi nawykami. 

Ostroga piętowa powstaje wskutek nadmiernego obciążenia stopy. Do jej głównych przyczyn należy więc noszenie niedopasowanego obuwia (w szczególności ciasnego lub na wysokim obcasie) oraz długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej. Na skutek wzmożonego wysiłku dochodzi do mikropęknięć przy guzie stopy. Uszkodzenia te ciągną za sobą szereg konsekwencji, takich jak powstanie stanu zapalnego. 

 

Początkowe stadia rozwoju ostrogi piętowej nie wykazują jednak szczególnych objawów. Z tego też powodu schorzenie często zostaje zdiagnozowane dopiero w momencie pojawienia się uciążliwego bólu. Kluczowym elementem w rozpoznaniu pierwszych objawów choroby, jest kontrola stanu stóp zaraz po przebudzeniu. 

Jeśli we wczesnych godzinach porannych naszym krokom towarzyszy ból oraz sztywność kończyn, powinniśmy udać się do lekarza, w celu uzyskania jednoznacznej diagnozy. 

W najbardziej typowych przypadkach, epicentrum schorzenia znajduje się przy guzie piętowym, w dolnej części pięty, tym samym uzyskując nazwę ostrogi piętowej dolnej. Pacjent skarży się głównie na nieustający ból, który w zaawansowanych stadiach może pojawiać się nawet podczas leżenia, zakłócając jego spokojny sen. 

Niekiedy przy rozpoznaniu schorzenia występuje także charakterystyczny obrzęk, uniemożliwiający swobodne zakładanie obuwia. Wyróżniamy również ostrogę piętową górną, która w wielu przypadkach zaczyna rozwijać się jako następstwo nieleczonej ostrogi piętowej dolnej. 

 

Kogo najczęściej dotyka ostroga piętowa?

 

Ostroga piętowa jest przypadłością szczególnie popularną w krajach wysokorozwiniętych, wynikającą z przeciążenia stóp. 

Analogicznie więc najbardziej narażone na nią są osoby, które np. ze względów zawodowych spędzają większość dnia w pozycji stojącej

Analizując przypadki zachorowań na ostrogę piętową dolną, możemy zauważyć, iż szczególnie obciążone ryzykiem są osoby, u których występują schorzenia towarzyszące, takie jak nadwaga, czy płaskostopie.

 

Jak leczyć ostrogę piętową?

 

Kluczowym elementem leczenia tej dolegliwości jest szybkie uzyskanie diagnozy specjalisty. Jest to także powód, dla którego warto na bieżąco kontrolować stan naszego zdrowia oraz nie lekceważyć wizyt kontrolnych
u lekarzy. 

Charakterystyczny obraz narośli, dzięki swojej wapiennej specyfice zostanie natychmiast zauważony na zdjęciu rentgenowskim, co umożliwi podjęcie dalszych kroków w leczeniu. Fala uderzeniowa to nazwa jednego
z najnowocześniejszych zabiegów, polegająca na oddziaływaniu wzrostu ciśnienia, względem tkanek dotkniętych zapaleniem. 

Drugą możliwością jest bezpośrednie działanie na stan zapalny poprzez zastrzyki z środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Sposób ten niesie jednak ryzyko pojawienia się powikłań, takich jak martwica niektórych tkanek. Problem rozwiązać można także na drodze operacyjnej, która nie daje gwarancji braku nawrotu schorzenia.  

 

Domowe sposoby na ostrogę piętową

 

Najważniejszym etapem rekonwalescencji po każdej chorobie jest odpowiednia pielęgnacja oraz profilaktyka, zapobiegająca przed jej nawrotem.  

 

Specjaliści FOOTLAB, dzięki zastosowaniu metody komputerowych pomiarów, są w stanie uzyskać najdokładniejsze odwzorowanie kształtu stopy oraz nacisku jej poszczególnych części na podłoże, a na podstawie otrzymanych wyników wyprodukować indywidualne wkładki przeciwbólowe lub indywidualne klapki ortopedyczne, które mogą być noszone jako kapcie w domu oraz na zewnątrz.

 

Uzupełnienie pomiarów komputerowych specjalistycznym badaniem lekarskim  oraz zastosowanie materiałów odpowiednio dobranych do każdej dolegliwości pod kątem uśmierzenia bólu, umożliwi spokojny powrót pacjenta do zdrowia. 

Niezwykle istotnym aspektem zapobiegania, powstawaniu ostrogi piętowej jest również dobór odpowiedniego obuwia. Dzięki wkładkom robionym na zamówienie oraz klapkom ortopedycznym  i sandałom ortopedycznym 
o cechach dobranych indywidualnie do potrzeb chorego, ma on szansę na uśmierzenie uciążliwego bólu raz, a porządnie!