Kiedy zamiast słońca na niebie pojawią się ciemne chmury, a zamiast soczystej, zielonej trawy pod stopami mamy lód i śnieg, często rezygnujemy z aktywności. Wiele osób wybiera telewizor, komputer, ewentualnie książkę i odkłada na wiosnę uprawianie sportu. Tymczasem zimowe dyscypliny sportowe są ciekawe, doskonałe dla początkujących, amatorów i dla wprawnych sportowców, np. biegaczy czy miłośników gimnastyki. Jaki sport uprawiać zimą? Każdy, który zapewnia dawkę ruchu na świeżym powietrzu.
Zima, nawet w swojej najsurowszej postaci, nie uniemożliwia uprawiania sportów. Można aktywnie spędzać czas, jeżdżąc na nartach, snowboardzie, na łyżwach. Sporty zimowe utrzymują dobrą kondycję, wzmacniają odporność organizmu, pozwalają się zrelaksować i podnoszą poziom „hormonów szczęścia”, których bardzo brakuje o tej porze roku. Dzięki jeździe na nartach czy łyżwach można poznać i nowe miejsca, i ludzi, którzy podzielają tę samą pasję. Musisz tylko sprawdzić, jakie sporty zimowe są dostępne w miejscu, w którym mieszkasz, wstać z kanapy i ruszyć ku wyzwaniom.
Zobacz też: Jak zacząć biegać zimą?
Nordic walking i bieganie to niezwykle popularne dyscypliny sportowe, które można uprawiać przez cały rok. Nie rezygnuj z nich nawet zimą, chyba że ulice i chodniki będą wyjątkowo oblodzone, a z nieba będzie padał marznący deszcz. Świeży puch nie jest jednak powodem, by zaprzestać tych aktywności. Wystarczy zaopatrzyć się w ciepłą bieliznę, ubrania chroniące przed chłodem i wilgocią, w czapkę i rękawiczki. Oczywiście zamiast typowych butów do chodzenia, warto wybrać cieplejsze modele butów biegowych czy turystycznych z grubszą i bieżnikowaną podeszwą. Odpowiednio dobrana wkładka sprawi, że buty będą wygodne oraz będzie w nich ciepło.
W bardzo dużych miastach łyżwy przydają się przez cały rok. W Gdańsku, Krakowie czy w Warszawie bez żadnego problemu znaleźć można lodowisko całoroczne, idealne do gry w hokeja albo uprawiania łyżwiarstwa figurowego. Jednak w mniejszych miejscowościach dopiero zimą można korzystać z lodowisk.
Nie masz własnego sprzętu? Nie szkodzi. Na miejscu bardzo często funkcjonują wypożyczalnie, w których można wynająć łyżwy hokejowe oraz figurowe. Łyżwiarstwo figurowe jest doskonałym sportem zimowym dla miłośników dyscyplin indywidualnych. Jeśli umiesz już jeździć do przodu, do tyłu, skręcać i hamować na lodzie, możesz spróbować podskoków, jazdy slalomem czy jaskółek. Łyżwiarstwo figurowe to sport bardzo trudny, ale nawet takie podstawy zrobią wrażenie na innych użytkownikach lodowiska.
Hokej to z kolei doskonała gra zespołowa, umożliwiająca rozładowanie negatywnych emocji. Warto skorzystać z opcji wynajmu lodowiska i skrzyknąć się ze znajomymi na mecz raz czy dwa razy w tygodniu. Łyżwy hokejowe, kije, krążek i bramka wystarczą, by doskonale bawić się pomimo zimna.
Z roku na rok w naszym kraju przybywa miłośników jazdy „na jednej desce”. Snowboard korzystnie wpływa kondycję, przyspiesza metabolizm i pozwala aktywnie spędzić zimę. Jest szczególnie atrakcyjny dla osób młodych, ale i wieloletni narciarze z ciekawości decydują się na zjazdy na snowboardzie. Jazda sprzyja treningowi utrzymania równowagi, z czasem pozwala nawet na wykonywanie skoków i ewolucji w powietrzu. Wystarczy trochę poćwiczyć, by wzmocnić swoje mięśnie tułowia i nóg. W naszym kraju można uprawiać ten sport w kurortach górskich oraz na sztucznie naśnieżanych stokach.
Do sportów najczęściej uprawianych zimą należy oczywiście narciarstwo. W naszym kraju powodzeniem cieszy się narciarstwo zjazdowe uprawiane na sztucznych stokach oraz w górach, np. w Tatrach czy Sudetach. Wielu rodaków wybiera też podróże w Alpy, w których przez wiele zimowych miesięcy występują idealne warunki do jazdy na nartach.
Do grupy najczęściej uprawianych sportów zimowych dołącza ostatnio narciarstwo biegowe. Coraz więcej narciarzy bez dostępu do gór wybiera zaśnieżone leśne szlaki i biegówki, by spędzać aktywnie czas zimą. Jest to doskonały sposób na zwiedzanie, rywalizowanie, ale także na samotne wyprawy
Narciarstwo biegowe jest fantastycznym sportem także dla osób niedoświadczonych w narciarstwie zjazdowym. A przy tym to sport tani. Trzeba kupić buty narciarskie, narty, kijki, ciepłe ubrania, nie trzeba wyjeżdżać do kurortu ani posiadać karnetu na stok. Warto jednak zaopatrzyć się także we wkładki narciarskie.
To specjalne wkładki sportowe przygotowywane indywidualnie do potrzeb narciarza, wykonywane po badaniu komputerowym w gabinecie Footlab we Wrocławiu lub Lubinie. Są idealnie dopasowane do stóp użytkownika. Wkładki do butów narciarskich produkuje się z materiału termoplastycznego. Jest to gruba, twarda i wytrzymała pianka, dzięki której stopy są doskonale stabilizowane, a ucisk buta na nie ograniczony. Zmniejszają ryzyko pojawienia się otarć i redukują nawyk złej pracy stóp w butach dla narciarzy. Podczas uprawiania sportów zimowych wkładki sportowe zwiększają amortyzację i sprawiają, że buty są po prostu wygodniejsze.
Zobacz też: Jak ćwiczyć w domu?