Ikonka
Zdrowe stopy – co to właściwie oznacza?

Zdrowe stopy – co to właściwie oznacza?

Stopy są fundamentem naszej postawy, a każda z nich zbudowana jest z 26 kości, które łączą stawy, więzadła i mięśnie.

Ich struktura jest bardzo skomplikowana, a jej zadaniem jest nie tylko utrzymywanie całego ciężaru ciała, ale także wykonywania niezwykle złożonych ruchów. To niezwykle istotne, aby o nie dbać i aby były zdrowe, jednak co to właściwie oznacza?

 

Zdrowa stopa

 

To taka, która funkcjonuje prawidłowo, używana jest zgodnie ze swoją budową anatomiczną i stanowi wsparcie dla reszty ciała. Posiada odpowiednią równowagę mięśniową, a jej luki są prawidłowo rozwinięte. Odpowiednia budowa stóp pozwala na utrzymanie dobrej kondycji pozostałych części układu mięśniowo-szkieletowego, którego trzonem jest kręgosłup. U osób, których stopy są zdrowe obserwujemy sprężysty chód i brak skarżenia się na dolegliwości bólowe i swobodne uprawianie różnorodnych dyscyplin sportowych. Tak naprawdę to w jaki sposób się przemieszczamy i w jakiej kondycji są nasze stopy, przekłada się niemal na wszystkie aspekty naszego życia. W ciągu życia każdego z nas pojawiają się jednak dolegliwości i anomalie, które zlekceważone mogą prowadzić do niezwykle uciążliwych kłopotów. Dlatego tak ważna jest diagnostyka stóp, która poprzedzona jest głębokim wywiadem z pacjentem.Tylko w takim przypadku możliwe jest postawienia skutecznej diagnozy i planu działań.

Sprawdź też: Wady stóp

 

W jaki sposób można zminimalizować problemy stóp?

 

NIezwykle ważna jest wyżej wspomniana diagnostyka i reagowanie już na pierwsze niepokojące symptomy. Najgorsze co można zrobić to ignorować symptomy. W takich przypadkach nie pozostaje tak naprawdę nic tylko czekać aż sytuacja będzie się pogarszać, szybciej niż nam się wydaje.

 

Oczywiście podobnie jak nasz cały organizm, tak i stopy bardzo lubią ruch. Dlatego warto zapewnić im aktywność kilka razy w tygodniu. Należy jednak pamiętać, że, kiedy podczas aktywności fizycznej coś budzi nasz niepokój, stopy bolą lub sprawiają dyskomfort należy sprawdzić co jest nie tak. W takich sytuacjach najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który pozwoli zniwelować problem lub powrócić do komfortowej aktywności fizycznej.

 

W istocie wielu pacjentów zwraca się do nas w momentach, w których aktywność fizyczna nie sprawia im już przyjemności, co spowodowane jest dyskomfortem w obrębie stóp. W takich przypadkach doskonale sprawdzają się nasze wkładki ortopedyczne przeznaczone do korzystania podczas aktywności fizycznej. Świetnie sprawdzają się dla biegaczy, osób grających w tenisa, lub uprawiających nordic walking. Oczywiście nasze wkładki są odpowiednie nie tylko dla sportowców. Wiele osób korzysta z tych przeznaczonych do codziennego obuwia. Ich budowa jest z kolei zaprojektowana tak, że świetnie pasuje nawet do bardzo eleganckich butów.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak zadbać o zdrowie swoich stóp, skontaktuj się z nami bezpośrednio lub umów się na komputerową diagnostykę stóp w jednym z naszych laboratoriów – we Wrocławiu lub Lubinie.