Ikonka
Masaż stóp – w czym może Ci pomóc?

Masaż stóp – w czym może Ci pomóc?

Twoje stopy nie biorą urlopu. Pracują dla Ciebie nieustannie 365 dni w roku, dlatego tak ważna jest troska o ich prawidłową kondycję i funkcjonowanie. Obecne czasy zapewniają nam szeroki wachlarz możliwości w tym zakresie,
w którym bez wątpienia wysoką pozycję w czołówce zajmują rozmaite formy masażu stóp. W czym jednak mogą one pomóc?

Rodzaje leczniczego masażu stóp

Wraz z rosnącą wśród społeczeństwa świadomością w tematyce zdrowia stóp, zwiększa się również popularność różnych technik masażu. 

Obok klasycznych metod, skupiających się na gimnastyce i rozluźnianiu mięśni, coraz częściej sięgamy po tajniki medycyny Dalekiego Wschodu. Wśród nich jest na przykład masaż tajski, czerpiący garściami z zasad ajurwedy – tradycyjnej medycyny indyjskiej. 

Według tajskiego podejścia, kluczem jest połączenie głębokiego masażu z akupresurą i elementami jogi. Taki zestaw wpływa niezwykle dobrze na poprawę krążenia limfatycznego oraz detoksykację organizmu. 

Równie popularnym podejściem jest masaż chiński, opierający się na mapach punktów oraz przepływie energii przez kanały ludzkiego ciała. Aby przywrócić równowagę, wykorzystywane jest rozcieranie i odciąganie mięśni od tkanki kostnej, którego częstym dodatkiem są bańki wodne wraz z akupunkturą.

W oparciu o odkrycia medycyny wschodniej, opracowano również metodę refleksoterapii. Według niej, biegnące przez ciało ścieżki nerwowe tworzą strefy, dzięki którym możliwie jest bezpośrednie oddziaływanie na poszczególne organy.

Filarem tej techniki jest filozofia przepływu energii, opisywana chociażby w tradycji chińskiej. Poprzez terapię uciskową odpowiednich punktów na stopach, wspieramy proces samoregeneracji organizmu, zarówno w sferze fizycznej, jak i szeroko rozumianej duchowej.

Zalety masażu stóp, które warto znać

Powyższe metody uznawane są za elementy medycyny alternatywnej, a więc niepotwierdzonej naukowo. Za ich skutecznością stoją jednak liczne doświadczenia pacjentów. 

Istotny jest również fakt, iż podeszwy stóp w istocie wyposażone są w ponad 7 tysięcy nerwów, połączonych ze wszystkimi częściami ciała. Wiele opinii ekspertów wyraźnie wskazuje także na leczniczy wpływ masażu stóp. Poprzez odpowiedni ucisk na każdy z punktów, możliwa jest poprawa działania wielu obszarów ciała, a nawet niwelowanie bólu. 

Szereg pacjentów podkreśla polepszenie kondycji czy wręcz odporności organizmu, które może wiązać się z wpływem masażu na przepływ krwi. 

Odpowiednio przeprowadzony zabieg pomoże osobom, borykającym się z problemami takimi jak opuchnięte stopy właśnie poprzez oddziaływanie na układ krwionośny i krążenie. Według wschodnich tradycji, prawidłowo przeprowadzony masaż potrafi wzmagać samoleczenie się organizmu, przejawiające się regulowaniem ciśnienia krwi. 

Dodatkowo, sam proces masowania ma zbawienny wpływ na zdrowie psychiczne. W sposób terapeutyczny pomaga w relaksacji i odprężeniu się, poprawiając jednocześnie jakość naszego snu czy zmniejszając codzienny poziom niepokoju i stresu.

Jak zrobić masaż stóp?

Masaż stóp możemy wykonywać także samodzielnie w domowych warunkach. Z tej możliwości szczególnie często korzystają sportowcy po przebyciu intensywnego treningu. Niezależnie jednak od tego czy regularnie uprawiamy sport wyczynowy, warto pamiętać o regularnej pielęgnacji naszych stóp (np. robiąc w domowe SPA dla stóp).

Samodzielny masaż można rozpocząć od moczenia stóp w ciepłej wodzie. Dzięki temu nasze kończyny rozluźniają się i rozgrzewają, co ułatwia dalszy proces relaksacji. 

Dla jeszcze większego komfortu zaleca się użycie olejku, wspierającego uciskanie skóry. Używając obu dłoni naraz, warto skupić się na kolistych ruchach, wykonywanych kciukami. 

Ugniatając mięśnie, fizjoterapeuci rekomendują używanie na zmianę większej i mniejszej ilości siły, co pozytywnie wpływa na krążenie krwi w naczyniach. 

Podczas masażu, nie należy pomijać żadnych elementów stopy, pobudzając do pracy każdy z palców wraz ze skórą pomiędzy nimi. Dokładną technikę masażu należy dopasować jednak do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Słuchanie swojego organizmu jest bowiem kluczem do skutecznego i komfortowego masażu.

Wkładki przeciwbólowe Footlab – ulga dla Twoich stóp 

W pełni świadomi wpływu kondycji stóp na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, eksperci Footlab opracowali wkładki przeciwbólowe, których działanie stanowi ulgę dla zmęczonych i przepracowanych kończyn. 

Ich cechą szczególną, a jednocześnie gwarancją skuteczności są miękkie wstawki amortyzujące, których kształt dobierany jest odpowiednio do ukształtowania stopy, a tym samym lokalizacji bólu. 

Z racji swojej kompleksowości, wkładki będą ulgą dla osób, zmagających się z haluksami, ostrogą piętową czy też bólem trzeszczek lub śródstopia. Niezależnie od rodzaju dolegliwości, wkładka pomaga w amortyzacji przodostopia, wpływając jednocześnie na anatomicznie prawidłowe ułożenie stopy.

Stopy w naszym organizmie odpowiadają nie tylko za funkcję motoryczną,ale również podporowo-nośną. Tym bardziej istotna jest więc troska o ich dobrą kondycję poprzez regularny masaż.  Doskonałym uzupełnieniem tego procesu będą właśnie wkładki przeciwbólowe Footlab. Ich zalety docenią zarówno osoby, zmagające się z dolegliwościami natury podologicznej, jak i te, które dopiero poszukują odpowiednich dla siebie rozwiązań.