Ludzki organizm cechuje niezwykła złożoność. Jego prawidłowe funkcjonowanie zależy od dobrej kondycji wszystkich jego narządów. Na przestrzeni lat powstało wiele nowych profesji, skupiających swoją uwagę na poszczególnych elementach ciała człowieka. Współczesny mężczyzna lub kobieta, aby żyć pełnią sił powinni profilaktycznie dbać o swoje zdrowie. Bagatelizowanie nawet wczesnych objawów chorób bądź schorzeń może być bowiem tragiczne w skutkach. Dziś przedstawiamy więc profesjonalistów od leczenia, skrywanych na co dzień w obuwiu stóp, czyli podologa, ortopedę i fizjoterapeutę.
Organizm człowieka, niczym maszyna, do sprawnego funkcjonowania wymaga troski i opieki nad poszczególnymi jej elementami. Do jednych z częściej ignorowanych przez społeczeństwo problemów należą schorzenia stóp, których zaniedbanie może przyczynić się do poważnych konsekwencji. Temat zdrowia stóp jest nam niezwykle bliski, o czym możesz przeczytać w jednym z naszych poprzednich wpisów. Tłumaczymy, że prawidłowe funkcjonowanie nóg często zależy od nas samych i tego jak dbamy o nie na co dzień. Stan tej części ciała może mieć także istotny wpływ na wiele innych aspektów życia jednostki ludzkiej.
Stopy narażone są na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, od pozornie niegroźnych obtarć, przez zakażenia na tle bakteryjnym, aż po urazy mechaniczne.
Niezwykle istotna jest obserwacja zabarwienia skóry i paznokci, pielęgnacja ewentualnych urazów oraz kontrola nad procesem gojenia powstałych ran. Wczesne wykrycie nieprawidłowości, zdecydowanie pomoże w późniejszym leczeniu, które powinno zostać powierzone specjaliście. Dobór odpowiedniego obuwia, dostateczna pielęgnacja albo codzienne ćwiczenia są dobrymi sposobami na uniknięcie wielu nieprzyjemności. Nie istnieje jednak sposób, aby uchronić się przed nimi wszystkimi. Nawet najbardziej zadbanej parze stóp może przydarzyć się infekcja, przewlekły ból lub uraz,w których leczeniu kluczową rolę odegra udanie się po pomoc do odpowiedniego specjalisty.
Zdrowie i zadbane stopy stanowią ważny element w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka. A znajomość profesjonalistów, którzy potrafią odpowiednio zadbać o swoich pacjentów, jest pomocna we wszelkich sytuacjach kryzysowych.
Stopy gwarantują człowiekowi możliwość samodzielnego poruszania się, dlatego właśnie ich dobry stan powinien być dla nas priorytetem. W dziedzinie dbania o tę część ciała wyróżnia się kilku specjalistów. Każdy z nich zajmuje się konkretnymi problemami, dlatego w przypadku ich wystąpienia warto wiedzieć, gdzie udać się, aby otrzymać prawidłową i skuteczną w leczeniu diagnozę. Wyróżniamy dyscypliny takie jak podologia, ortopedia i fizjoterapia.
Podologia jest stosunkowo młodą i dopiero rozwijającą się na polskim rynku nauką medyczną. Nie istnieją jeszcze regulacje prawne, określające jej zasady lub rozdział kompetencji, których muszą przestrzegać podolodzy. Nazwa wywodzi się
z greki, a tłumaczy się ją podos – stopa i logos – nauka. Obejmuje zagadnienia dotyczące dermatologii – nauki o chorobach skóry; angiologii, która odpowiedzialna jest za układ naczyniowy i limfatyczny; flebologii, czyli nauce o żyłach, a także:
– limfologię (układ limfatyczny);
– osteologię (układ kostny);
– miologię (mięśnie).
W porównaniu do podologii ortopedia jest zdecydowanie bardziej ogólną nauką pod względem obszaru działania lekarza. Stanowi specjalność lekarską, która skupia się na badaniu i leczeniu układu ruchu. W szczególności diagnozuje schorzenia i wady, które mogą być wrodzone lub nabyte. Swoje badania ogranicza do szkieletu (układu kostnego z wyjątkiem kości czaszki); układu więzadłowo-stawowego oraz mięśni. Przychodnie ortopedyczne w zależności od specyfiki leczonych objawów dzielą się na te dla dzieci i dorosłych.
Fizjoterapia natomiast cechuje się leczeniem schorzeń w oparciu o środki naturalne. Poprawia stan pacjenta poprzez wykorzystanie energii fizycznej człowieka, która może objawić się w ruchu, być reakcją na bodźce termiczne, świetlne bądź elektryczne. Jej głównym celem jest rozwój, utrzymanie i przywrócenie całkowitych możliwości ruchowych człowieka. Zawód fizjoterapeuty może wykonywać tylko osoba do tego przeszkolona. Świadoma ryzyka i odpowiedzialności na niej spoczywającej oraz w pełni zaznajomiona ze specyfiką zawodu. Praktyka fizjoterapeuty wymaga od niego odpowiednich studiów.
Po zaznajomieniu się z dziedzinami w których obracają się profesjonaliści od badania i leczenia stóp, przedstawiamy ich główne działy zainteresowań. W sytuacjach zagrażających zdrowiu, jednym z najważniejszych czynników jest szybka reakcja oraz odpowiednia diagnoza. Czym zajmuje się trio od leczenia stóp?
Z zabiegów podologicznych korzysta coraz więcej Polaków, jest to spowodowane zmieniającym się rytmem pracy i chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak cukrzyca, czy otyłość. Podolodzy zajmują się również zdrowiem sportowców, których stopy wymagają szczególnej opieki. Ich działania obejmują głównie dwa tematy: problemy skórne stóp i z płytką paznokciową. Do podologa należy udać się w przypadku: brodawek, zrogowaceń, infekcji, wrastających paznokci, onycholizy, nieprawidłowości kształtu paznokcia. Podolodzy będą potrafili również poradzić sobie z problemami natury estetycznej, zaradzą na przykład w problemie suchych, pękających pięt. Podolog służy także poradą w temacie dobrania odpowiedniej pielęgnacji stóp.
W zależności od specjalności ortopeda przyjmuje pacjentów cierpiących na nieprawidłowości układu ruchu człowieka. Ważnym obszarem ich działalności jest kontrola dzieci pod kątem wad postawy i dobrego rozwoju układu ruchu. Ortopedzi w leczeniu dorosłych koncentrują się na wszelkiego rodzaju urazach i powikłaniach po nich. Największą grupę zainteresowanych, udających się po pomoc do ortopedy są osoby cierpiące na zmiany zwyrodnieniowe stawów oraz dolegliwości bólowe narządów ruchu Ortopedzi klasyfikują nieprawidłowości,
z którymi przychodzą do nich pacjenci, aby ustalić dla nich odpowiednią ścieżkę leczenia. Do ortopedy należy zgłosić się, jeżeli zauważyliśmy ograniczenie mobilności ruchów stopy albo odczuwamy dużą jej bolesność.
Fizjoterapeuta zajmuje się wszelkiego rodzaju schorzeniami układu ruchu. Najczęstsze powody z których ludzie korzystają z usług tego specjalisty to między innymi:
Działalność fizjoterapeutów obejmuje wiele różnych płaszczyzn nieprawidłowości, zachodzących w organizmie człowieka. Fizjoterapeuta ma za zadanie przeprowadzać badania, ocenić stan i na podstawie wystawionej diagnozy zaplanować dalsze leczenie.
Nie od dziś wiadomo, że w walce z potencjalnymi schorzeniami łatwiejsza jest obrona, niż atak. Staranna pielęgnacja stóp, higiena, wygodne obuwie, czy odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne stanowią elementy kluczowe
w zachowaniu dobrej kondycji tej części ciała. Na podstawie badań wykonywanych przez lekarza specjalistę, eksperci Footlab są gotowi, aby z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii frezowania 3D stworzyć idealną wkładkę dla Twoich stóp. Wykonywane pomiary są zawsze skrupulatne, dzięki czemu pobrane indywidualnie dane stanowią najlepszą bazę do wykonania wkładki.
To samo badanie może również służyć do stworzenia niepowtarzalnych klapek
i sandałów zdrowotnych. Footlab jako jedyny w Polsce autoryzowany przedstawiciel niemieckiej marki Valinos, oferuje indywidualnie zaprojektowane i wykonane na zamówienie eleganckie, komfortowe klapki oraz sandały ortopedyczne, pełniące funkcje kapci zdrowotnych lub komfortowego obuwia do noszenia na zewnątrz w miesiącach letnich.
Zdobyta wiedza w zakresie dobrania odpowiedniego specjalisty do konkretnego schorzenia znacznie uprości działanie w przypadku przyszłych problemów zdrowotnych. Pamiętajmy, że w najtrudniejszych sytuacjach często liczy się czas,
a więc nie warto tracić go na poszukiwanie informacji o źródłach pomocy,
w momencie, kiedy takowego wsparcia właśnie potrzebujemy. Szczerze zalecamy, aby przy wyborze konkretnego specjalisty kierować się rozsądkiem i jeszcze przed umówieniem wizyty wykonać odpowiedni research. Krokiem poprzedzającym podjęcie decyzji powinno być zbadanie potencjalnego lekarza pod kątem jego: