Ikonka
Stopa pronująca i supinująca – czym są i jakie są między nimi różnice?

Stopa pronująca i supinująca – czym są i jakie są między nimi różnice?

Nasze stopy każdego dnia wykonują ciężką pracę, utrzymując ciężar ciała i zapewniając nam możliwość swobodnego przemieszczania się.

Niestety, wielogodzinne stanie, niewłaściwie dobrane obuwie czy nieprawidłowa technika biegu mogą powodować różne zmiany powodujące dolegliwości bólowe.

Do najczęstszych nieprawidłowości zaliczamy płaskostopie, szpotawość i koślawość stóp oraz stopę pronującą i supinującą.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest stopa pronująca i supinująca,
  • jakie są przyczyny i sposoby leczenia nadmiernej pronacji i supinacji,
  • jak dobrać indywidualne wkładki ortopedyczne.

Czym jest stopa pronująca?

Pronacja to naturalny mechanizm wpływający na amortyzację stopy. Nadmierna pronacja charakteryzuje się tym, że ciężar ciała opiera się głównie na wewnętrznej krawędzi stopy. Stopy skierowane są do środka, a pięty odstają od linii prostej na zewnątrz.

Stopa pronująca ma dość charakterystyczny wygląd. Obniża się jej sklepienie podłużne i jest płaska. Prawie całą powierzchnią przylega do podłoża. Podczas chodu da się zauważyć, jak za obniżającą się przyśrodkową krawędzią stopy przekrzywia się do środka także pięta, powodując koślawość.

Pronacja w zaawansowanej formie może skutkować bólem śródstopia, kostek, łydek, kolan i stawu skokowego oraz spowodować koślawość kolan.

Czym jest stopa supinująca?

Stopa supinująca to przeciwieństwo stopy pronującej. Polega na przechylaniu stawu skokowego na zewnątrz podczas przetaczania stopy od pięty w kierunku palców.

Ciężar ciała jest w większości przenoszony na zewnętrzną stronę stopy. Zwykle występuje u osób z wysokim sklepieniem stopy, czyli mających wysokie i sztywne podbicie. Odcisk stopy nadmiernie supinującej wygląda tak, jakby pięta i śródstopie nie były połączone.

Nadmierna supinacja może przyczyniać się do skręcenia stawu skokowego, stanów zapalnych w obrębie kostek oraz bólu łydek.

Poznaj: Zwyrodnienia stawów stopy – przyczyny i leczenie

zwyrodnienia stawów w stopie

Nadmierna pronacja i supinacja – przyczyny i leczenie

Przyczyny nadmiernej pronacji stóp są różnorodne, na jedne z nich mamy wpływ, na inne nie. Najczęstszymi przyczynami rozwoju tej nieprawidłowości są:

  • nieprawidłowości w dzieciństwie (chodzenie przez dziecko w niedopasowanym obuwiu, chodzenie od wczesnego dzieciństwa po równym, twardym podłożu, noszenie używanych butów po innych dzieciach),
  • niewłaściwa postawa ciała, nieodpowiednie ustawienie stóp podczas chodzenia i stania,
  • nadmierne obciążanie stóp, na przykład poprzez sport czy stojącą lub chodzącą pracę,
  • zaburzenia mięśniowe na tle wrodzonym,
  • przykurcz mięśnia trójgłowego, który koślawi piętę,
  • noszenie niewygodnych butów (za dużych, za ciasnych, na wysokim obcasie),
  • nadwaga i otyłość,
  • długotrwałe unieruchomienie nogi, na przykład na skutek złamania.

Nadpronacja może się też rozwinąć u osób z tendencjami do specyficznej budowy stóp czy wadami anatomicznymi, między innymi koślawością kolan, piszczelem szpotawym lub różną długością kończyn.

Inne czynniki, mogące prowadzić do rozwoju nadsupinacji, to:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • noszenie za ciasnych i sztywnych butów,
  • dawne urazy w obrębie stóp powodujące niestabilność i osłabienie kości oraz tkanek miękkich,
  • praca stojąca,
  • siedzący tryb życia lub zbyt intensywna aktywność fizyczna.

Jeżeli stopa pronująca i supinująca wywołuje dolegliwości bólowe oraz wpływa negatywnie na prawidłowy chód, należy ją leczyć. Bardzo ważne są regularne ćwiczenia korekcyjne.

Przy pronacji ich celem jest wzmacnianie osłabionych mięśni odpowiadających za wysklepienie stopy, przywrócenie ruchomości stawu skokowego oraz rozciąganie mięśni tylnej grupy goleni. Ponadto pozwalają poprawić stabilizację i kontrolę nerwowo-mięśniową w obrębie stóp.

Dobre rezultaty daje także fizykoterapia obejmująca zabiegi rozluźniające, przeciwbólowe, przeciwzapalne i poprawiające ukrwienie. Inna metoda to kinesiotaping – ułatwia korekcję wadliwego ułożenia stopy oraz poprawia jej stabilizację na podłożu.

Najważniejsze jest wyeliminowanie wszystkich czynników ryzyka, a więc niedopasowanego obuwia (zwłaszcza dla dzieci oraz do biegania), dbanie o prawidłową masę ciała oraz unikanie nadmiernego przeciążania stóp.

Dowiedz się: Jak poprawnie stawiać stopę podczas chodzenia?

Indywidualne wkładki ortopedyczne na stopę pronującą i supinującą

Aby na co dzień dbać o swoje stopy oraz chronić je przed rozwojem dalszych nieprawidłowości, należy zwrócić uwagę na obuwie, które nosimy na co dzień oraz wybór butów do biegania. Zwykle trudno nam znaleźć buty idealnie dopasowane do stopy, dlatego warto zdecydować się na wkładki ortopedyczne wykonane na indywidualne zamówienie.

Przygotowanie takich wkładek poprzedza badanie komputerowe stóp wsparte konsultacją lekarza specjalisty, które pozwalają ustalić, z jakim problemem mamy do czynienia oraz uwzględnić to przy projektowaniu i produkcji wkładek.

Stosowanie indywidualnie zaprojektowanych wkładek ortopedycznych pozwoli utrzymać prawidłowe ustawienie nóg podczas chodzenia i biegania, dzięki czemu zredukuje dolegliwości bólowe oraz ryzyko wystąpienia niebezpiecznych kontuzji.

Jeżeli zmagasz się z nadmierną pronacją lub supinacją, zachęcamy do kontaktu w celu umówienia się na badanie stóp w jednej z naszych placówek.