Ikonka
Jak zapobiegać powstawaniu odcisków na stopach i jak się ich pozbyć?

Jak zapobiegać powstawaniu odcisków na stopach i jak się ich pozbyć?

Odciski na stopach, potocznie nazywane nagniotkami, to bardzo częsty problem, nie tylko kosmetyczny.

Najczęstszą przyczyną ich powstawania jest noszenie zbyt ciasnego i źle dobranego obuwia oraz butów na wysokim obcasie. Nagniotki utrudniają chodzenie, powodując ból i dyskomfort przy nacisku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym są odciski i często mylone z nimi modzele,
  • jak powstają odciski,
  • jak dbać o stopy, by zapobiegać ich powstawaniu,
  • jakie są domowe sposoby na odciski.

Rodzaje odcisków na stopach – modzele i nagniotki

Odciski, czyli nagniotki, to żółte lub biało-żółte zmiany o kształcie stożka i średnicy od 1 do 20 mm. Odciski posiadają rdzeń, czyli korzeń umiejscowiony w środku, który jest widoczny po ścięciu fragmentu zrogowaciałego naskórka. To właśnie on odpowiada za bolesność odcisków.

Ze względu na umiejscowienie wyróżniamy nagniotki miękkie (w obrębie palców, zwykle pomiędzy nimi) oraz twarde (na opuszkach bocznych małego palca lub na podeszwie stopy).

Mogą się pojawić także pod płytką paznokcia lub w wałach paznokciowych, przyczyniając się do ostrego bólu.

Modzele to zgrubiała, żółtawa zmiana na stopach o kształcie owalnym i średnicy około 20 mm. Wokół nich może pojawić się czerwona tkanka.

Modzele powstają w wyniku powtarzającego się ucisku w danym miejscu, ale także z powodu płaskostopia, reumatoidalnego zapalenia stawów, ostrogi piętowej, otyłości, cukrzycy czy problemów z krążeniem krwi.

W przeciwieństwie do odcisków, nie posiadają rdzenia, a więc nie sprawiają bólu. Mogą występować zarówno na podeszwach stóp, jak i stronie dłoniowej rąk.

Powstawanie odcisków na stopach

Odciski to efekt reakcji obronnych skóry na długotrwały nacisk, spowodowany na przykład noszeniem niewygodnych butów przez wiele godzin.

W miejscu ucisku tkanka skórna rogowacieje, staje się twardsza i grubsza, a wewnątrz niej powstaje rdzeń odpowiadający za bolesność. Odciski powodują zagęszczenie włókien kolagenowych oraz przyspieszenie dojrzewania spłaszczonych komórek rogowych.

Oprócz niedopasowanego obuwia, za powstawanie odcisków odpowiadają także deformacje stóp (płaskostopie, koślawość stóp), nieprawidłowy chód, wady postawy oraz uprawianie sportu.

Dowiedz się: Jakie buty na problematyczną stopę? oraz Jak dobrać właściwy rozmiar i tęgość buta?

Jak dbać o stopy, by zapobiegać powstawaniu odcisków?

Prawidłowa pielęgnacja stóp oraz wygodne obuwie mogą znacząco ograniczyć powstawanie odcisków na stopach, nawet jeżeli Twój tryb życia temu nie sprzyja. Unikaj butów ciasnych, nieprzewiewnych, źle wyprofilowanych lub na zbyt wysokim obcasie.

Jeżeli cierpisz na jakiekolwiek deformacje stóp, zdecyduj się na indywidualnie dobrane wkładki korekcyjne, nakładki międzypalcowe, specjalne ortezy lub inne wyroby medyczne zalecone przez podologa lub ortopedę.

Pozwolą one utrzymać stopę oraz palce w prawidłowym ułożeniu, eliminując ryzyko nadmiernego tarcia i nacisku w jednym miejscu, co doprowadziłoby do powstania odcisków.

Jeżeli planujesz wysiłek fizyczny, długi spacer, całonocną zabawę czy wielogodzinną pracę stojącą, zastosuj talk kosmetyczny lub sztyft przeciwko otarciom, który zabezpieczy najbardziej newralgiczne miejsca na stopach.

Jeśli chodzi o codzienna pielęgnację, po każdym umyciu stóp należy je dokładnie osuszyć, mając na uwadze zwłaszcza przestrzenie międzypalcowe.

Wykonując samodzielnie pedicure, unikaj ostrych, metalowych przyrządów, które mogłyby uszkodzić delikatne struktury paznokcia i uczynić je podatnymi na powstawanie odcisków i modzeli.

Poznaj: Ortopedyczne wkładki do butów – rodzaje i zastosowanie

Sposoby na odciski

Jeżeli już dostrzeżesz na swoich stopach odciski, możesz sobie z nimi poradzić stosując sprawdzone, domowe metody oraz preparaty dostępne w aptece bez recepty.

Celem jest nawilżenie stóp i zmiękczenie odcisków, usunięcie zrogowaciałego naskórka i dzięki temu zahamowanie dalszego rozwoju stanu zapalnego.

Płyny i maści na odciski zawierają składniki o działaniu:

  • keratolitycznym (kwas mlekowy, mocznik, kwas salicylowy),
  • zmiękczającym i rozpulchniającym (lanolina),
  • przeciwzapalnym (bisabolol, ekstrakt z rumianku),
  • przyspieszającym gojenie (plaster nostrzykowy).

Przed zastosowaniem preparatu na odciski trzeba odpowiednio przygotować stopy. Zaleca się je moczyć w ciepłej wodzie i dokładnie osuszyć.

Następnie w miejsce odcisku nałóż odpowiednią ilość środka na nagniotki. Warto je zabezpieczyć opatrunkiem, na przykład plastrem lub bandażem, by preparat miał szansę dokładnie się wchłonąć.

Taki zabieg powtarzaj przez kolejne 4-6 dni, nie zmywając poprzedniej warstwy preparatu. Na koniec ponownie wymocz stopy w ciepłej wodzie i delikatnie usuń odcisk.

Nie należy natomiast próbować pozbyć się odcisków w sposób mechaniczny, wycinając czy odrywając je. Dostępne na rynku płyny i maści na odciski pozwalają skutecznie i bezpiecznie się ich pozbyć. Dzięki nim warstwa zrogowaciałego naskórka powinna z łatwością odejść od skóry.

Niestety, często zdarza się, że nawet prawidłowo usunięte odciski pojawiają się ponownie w tych samych miejscach. Wtedy należy przyjrzeć się przyczynie ich powstawania.

Prawidłową diagnozę można uzyskać w Centrum Diagnostyki Stóp FOOTLAB, gdzie lekarz specjalista wykona komputerowe badanie stóp oraz przeanalizuje możliwe przyczyny tworzenia się odcisków.

Może również zalecić indywidualnie zaprojektowane i wykonane wkładki ortopedyczne, które zapewnią nie tylko równomierny nacisk stóp na podłoże, ale również ochronę miejsc bolesnych dzięki zastosowaniu komfortowych wstawek odciążających.