Ikonka
Buty ortopedyczne a profilaktyczne – jakie są między nimi różnice?

Buty ortopedyczne a profilaktyczne – jakie są między nimi różnice?

Poprawny rozwój stóp oraz właściwa postawa mają kluczowe znaczenie dla zdrowia stawów i kręgosłupa. Inwestycja w wysokiej jakości obuwie przekłada się pozytywnie na układ ruchu, zapewniając mu wsparcie i amortyzację, których potrzebuje.

Buty profilaktyczne minimalizują ryzyko wystąpienia deformacji stóp, wad postawy i schorzeń kręgosłupa, które mogą pojawiać się na różnych etapach życia, zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Buty ortopedyczne to obuwie lecznicze, którego noszenie będzie umożliwiało zapobieganie pogłębianiu się zniekształceń i wad, a także stabilizowało stopy i zapewniało im stabilne podparcie.

Sprawdź, jak wybrać odpowiednie obuwie zdrowotne. Kiedy zdecydować się na buty profilaktyczne, a kiedy sięgnąć po buty ortopedyczne?

Czym są buty ortopedyczne?

Buty ortopedyczne są projektowane dla osób z poważnymi problemami ortopedycznymi, takimi jak płaskostopie podłużne lub poprzeczne, skolioza, haluksy, koślawości lub szpotawości stóp i kolan, artroza lub neuropatia. To obuwie ze specjalnymi wkładkami, odpowiednimi podeszwami i cholewkami, które mają ułatwiać chód, poprawiać postawę ciała i minimalizować dolegliwości bólowe.

Buty ortopedyczne powinny być wykonane na zamówienie, na podstawie dokładnego pomiaru stopy, zaawansowanej diagnostyki oraz zgodnie ze wskazaniami lekarskimi. Wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, takich jak skóra naturalna, mikrofibra oraz inne tworzywa o odpowiednio dobranej twardości i amortyzacji, które zapewniają prawidłową wentylację i maksymalny komfort użytkowania.

Pamiętajmy, że seryjnie produkowane obuwie, reklamowane w internecie jako „ortopedyczne”, najczęściej nie spełnia powyższych warunków.

Charakterystyka butów ortopedycznych

Oprócz butów ortopedycznych wykonanych w całości na zamówienie w specjalistycznym zakładzie, podobną funkcję mogą spełniać również buty do chodzenia na co dzień, klapki, sandały, buty do biegania czy buty trekkingowe pod warunkiem, że posiadają wszystkie wymienione poniżej cechy:

  • anatomiczny kształt – buty są dostosowane do kształtu stopy, co zapobiega powstawaniu otarć i odleżyn,
  • wzmocniona podeszwa – buty ortopedyczne posiadają wzmocnioną podeszwę, która zapewnia odpowiednie wsparcie dla stopy i stabilizuje układ kostno-stawowy,
  • regulowane zapięcia – buty ortopedyczne mogą posiadać zapięcia na rzepy, regulowane paski lub sznurowanie, co umożliwia precyzyjne dopasowanie cholewki do stopy i zwiększa komfort noszenia butów oraz terapeutyczne rezultaty ich stosowania,
  • indywidualnie zaprojektowane wkładki – buty ortopedyczne posiadają spersonalizowane wkładki, które zapewniają stopom optymalne podparcie w miejscach, w których tego potrzebują, ale również pozwalają zachować odpowiednie napięcie mięśni stopy.

Rodzaje butów ortopedycznych

Odpowiednie buty ortopedyczne to buty dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, uwzględniające budowę i rozmiar stopy oraz wyzwania, z którymi mierzy się dana osoba. Zakup lub wykonanie butów ortopedycznych należy bezwzględnie skonsultować z ortopedą.

Ze względu na typy schorzeń, które mają wspierać, buty ortopedyczne dzieli się między innymi na:

  • buty wyrównujące skrócenie kończyny dolnej – stosowane w przypadku, gdy jedna noga jest wyraźnie krótsza od drugiej,
  • buty korygujące nieprawidłowe ustawienie stóp,
  • buty stabilizujące stawy stopy za pomocą ortezy (buty z ortezą),
  • buty odwracające tyłostopie w stopie płasko-koślawej
  • buty stosowane m.in. w szpotawości stępu i tendencji do  skręcania stawu skokowego
  • Buty stosowane przy stopie cukrzycowej i RZS.

Czym są buty profilaktyczne?

Buty profilaktyczne są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zapobiegać problemom zdrowotnym stóp. Po obuwie profilaktyczne mogą również sięgać ludzie, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia podczas długiego chodzenia czy stania, na przykład związanego z obowiązkami zawodowymi.

Obuwie profilaktyczne jest najczęściej wykonane z miękkich materiałów, pozwalających na swobodne i naturalne ruchy stóp, dzięki czemu zapewnia ich właściwe ułożenie i skuteczną amortyzację. Ten rodzaj butów może mieć dodatkowe wzmocnienia cholewki lub ergonomiczne wkładki, które będą stabilizować stopę i wspomagać utrzymanie jej w prawidłowej pozycji. W butach profilaktycznych, podobnie jak w obuwiu ortopedycznym, najlepiej sprawdzą się wkładki indywidualne, wykonane na zamówienie na podstawie dokładnych pomiarów komputerowych wspartych konsultacją lekarza specjalisty.

Nowoczesny design butów profilaktycznych sprawia, że mogą harmonijnie wpisywać się w większość dziecięcych i młodzieżowych stylizacji.

Różnice między butami ortopedycznymi i profilaktycznymi

Różnica między butami ortopedycznymi a butami profilaktycznymi polega przede wszystkim na stopniu wsparcia, jakie oferują.

Buty ortopedyczne są specjalnie zaprojektowane do leczenia lub łagodzenia problemów zdrowotnych, podczas gdy buty profilaktyczne mają na celu przede wszystkim zapobieganie problemom zdrowotnym lub zapewnienie dodatkowego wsparcia stopy. Buty zasługujące na miano „ortopedycznych” powinny być w całości lub części (np. wyłącznie wkładki) stworzone na indywidualne zamówienie, czyli w 100% dopasowane do potrzeb danej osoby.

Buty profilaktyczne to kategoria, w której znajdziemy ograniczoną gamę gotowych modeli, oferujące różnego rodzaju ochronę i wsparcie stopy. Skuteczność ich działania może być podniesiona dzięki zastosowaniu indywidualnych wkładek ortopedycznych. W doborze optymalnego rozwiązania  wesprze Cię lekarz, fizjoterapeuta lub wykwalifikowany pracownik sklepu z obuwiem medycznym.

Kiedy wybrać buty profilaktyczne, a kiedy ortopedyczne?

Buty profilaktyczne mogą nosić osoby, które nie mają problemów związanych z układem ruchu (kręgosłupem, stawami, więzadłami, stopami), ale chcą zapobiec ich wystąpieniu. Noszenie wysokiej jakości profilaktycznego obuwia dziecięcego jest dobrym pomysłem w okresie wzrostu i rozwoju dziecka oraz nastolatka, kiedy kości i stawy są najbardziej podatne na deformacje, a ryzyko rozwoju wad postawy skokowo wzrasta.

Natomiast buty ortopedyczne są zalecane osobom, które borykają się ze schorzeniami układu ruchu. Problemy zdrowotne mogą dotyczyć stricte stóp, ale również stawów czy kręgosłupa. Buty ortopedyczne są noszone między innymi przez osoby z wadami postawy, płaskostopiem lub innymi dolegliwościami ortopedycznymi.

Zarówno obuwie profilaktyczne, jak i obuwie ortopedyczne zalecane jest przy wszelkiego rodzaju schorzeniach układu ruchu oraz deformacjach stóp, między innymi: haluksy (koślawe paluchy), stopy cukrzycowe, płaskostopie, ostrogi piętowe, palce młotkowate, stopy końsko-szpotawe, nerwiak Mortona i wiele innych.

Zainwestuj w buty profilaktyczne lub buty ortopedyczne i ciesz się każdym krokiem – bez bólu!

Przeczytaj również:

Ortopedyczne wkładki do butów — rodzaje i zastosowanie

Jakie buty na problematyczną stopę?

Jak dobrać właściwy rozmiar i tęgość buta?