Jak zbudowane są nasze stopy?

Jak zbudowane są nasze stopy?

To jasne, że obecny kształt ludzkiej stopy rozwijał się przez tysiące lat. Jednak pewnie nie wszyscy wiedzą, że pierwotna budowa naszej stopy pojawiła się u płazów, które zaczęły toczyć lądowy tryb życia. Co nie zmienia faktu, że stopa jest organem występującym wyłącznie u naczelnych.

Funkcje stopy

Na co dzień w ogóle się nad tym nie zastanawiamy jednak stopy pełnią niezwykle istotną rolę w naszym organizmie i funkcjonowaniu. Są fundamentem całej ludzkiej postawy i to właśnie one zapewniają nam kontakt z gruntem, po którym poruszamy się w różny sposób.

Anatomiczna budowa stopy

Co tak naprawdę wchodzi w skład stopy. Anatomicznie rzecz biorąc jest to dolna część kończyny, która znajduje się pod kostką. Jej podstawą są kości które łacza się w stawach wzmocnionych więzadłami, a porusza się dzięki działaniu mięśni. Powierzchnia stopy pokryta jest czułymi nerwami, gruczołami potowymi i skórą. Znajdujące się na niej paznokcie pełnią niezwykle istotną funkcję, chroniąc końcówki palców przed groźnymi okaleczeniami.

Każda z naszych stóp składa się z 26 kości, które otaczają mięśnie, żyły, tętnice i nerwy o całkowitej długości 1,6 km. Co więcej 52 kości, które znajdują się razem w obydwu stopach stanowią 25% kości w całym ciele!


Zobacz też: Wady stóp


Wiesz, że stopa anatomicznie dzieli się na trzy części?

Pierwszą z nich jest śródstopie, czyli giętka część stopy, która amortyzuje wstrząsy podczas chodzenia i składa się z pięciu kości takich jak: kostka, podeszwa, śródstopie, pięta, palce, które zapewniają stabilność stopy, przy czym duży palec odgrywa znaczącą rolę podczas chodzenia i biegania; palce składają się z czternastu paliczków: duży palec ma dwa paliczki, pozostałe palce po trzy; stęp, czyli część nogi, która jest mało ruchliwa i sztywna, a jej zadaniem jest przenoszenie ciężaru ciała, stęp składa się z siedmiu kości.

Jak dobrać odpowiednie obuwie?

Idealne obuwie to takie, którego projekt bierze pod uwagę anatomiczne i fizjologiczne właściwości stóp. Podobnie jest w przypadku wkładek ortopedycznych. Sporo wkładek, które w sklepach i przez ich dystrybutorów nazywane są wyrobami medycznymi w istocie nimi nie są lub w pełni nie spełniają swoich zadań.

Idealne wkładki ortopedyczne to takie, które zostały zaprojektowane na podstawie danych pomiarowych i szerokiego wywiadu specjalisty. Wkładki ortopedyczne, które powstają w naszym laboratorium projektowane są na podstawie wyników komputerowej diagnostyki stóp, wnikliwego badania i wywiadu naszych specjalistów. To właśnie dzięki temu wkładki, które powstają w naszych laboratoriach odpowiadają na indywidualne potrzeby każdego z pacjentów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o komputerowym badaniu stóp lub jak zadbać o ich prawidłową budowę, skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszelkie pytania i wątpliwości!