O jakich chorobach świadczyć może zmieniony wygląd naszych stóp?

O jakich chorobach świadczyć może zmieniony wygląd naszych stóp?

W wielu naszych poprzednich wpisach na blogu podkreślaliśmy, że stopy stanowią fundament całego ciała. To oczywiste. Jednak mniej oczywisty wydaje się fakt, że ich kondycja, wygląd, a nawet zauważalne na pierwszy rzut oka zmiany mogą świadczyć o chorobach całego organizmu. To niezwykle ważne, aby od czasu do czasu poświęcić chwilę, aby dokładnie je obejrzeć. Kiedy coś będzie budziło choć najmniejszą wątpliwość warto skontaktować się z lekarzem.

 

Symptomy jakich chorób możemy zauważyć na naszych stopach?

 

Tak naprawdę każda choroba może ujawnić się na stopach. Bardzo często są to choroby takie jak Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń czy alergie. Co więcej nawet osoby, u których zdiagnozowano choroby związane z niedoborem odporności często na swoich stopach zauważają brodawki i nieestetyczne znamiona. Wielu osobom, stopy w kontekście chorób z nimi związanych, najlepiej kojarzą cukrzycę, a mało kto wie, że ich zmieniony wygląd może być spowodowany dolegliwościami na tle kardiologicznym. Podczas diagnostyki stóp podolog poprzez badanie czucia może zidentyfikować problem wyżej wspomnianej stopy cukrzycowej. Z kolei dzięki sprawnej diagnostyce możliwe jest wykrycie i zniwelowanie problemu, który w dalszej perspektywie mógłby doprowadzić do powstawania ran.

 

Zmieniony wygląd stóp – o czym może świadczyć

 

Wiele osób skarży się na wieczne zimne lub blade stopy. Ich niepokojący wygląd może świadczyć o niedoczynności tarczycy lub problemach z krążeniem krwi. Z kolei sinienie palców może być spowodowane kurczącymi się tętnicami, które powodują z kolei silne emocje lub niska temperatura ciała.

 

Spuchnięty i delikatnie zaczerwieniony duży palce wskazuje na dnę moczanową, czyli formę zapalenia stawów, która wynika z nagromadzenia zbyt dużej ilości kwasu moczowego we krwi. Jej zbieranie się w obrębie stawów powoduje bolesny stan zapalny dużego palca.

 

Jeśli chodzi o paznokcie to i one mogą stanowić źródło wiedzy na temat stanu naszego zdrowia. Paznokcie, które stały się grubsze niż wcześniej, pożółkły i straciły swój pierwotny kształt mogą świadczyć o tym, że najprawdopodobniej cierpisz na grzybicę stóp. Grzybica nie musi powodować dolegliwości bólowych jednak nieleczona może mieć ogromny negatywny wpływ na ich atrakcyjność i ładny wygląd. Warto wiedzieć, że grzybica w pierwszej kolejności atakuje obszary pomiędzy palcami, ale z czasem może przenieść się na inne części ciała. Dlatego dobrze skontaktować się z podologiem lub dermatologiem w momencie, w którym zauważysz pierwsze symptomy grzybicy.

 

Wklęsłe paznokcie mogą być z kolei objawem anemii. W momencie, który obok nich występują dodatkowo takie objawy jak zawroty głowy lub osłabienie, warto zrobić badania krwi, a jeśli diagnoza się potwierdzi wzbogacić swoją dietę o żelazo oraz witaminy z grupy B.

 

Jeśli wygląd Twoich stóp budzi Twój niepokój skontaktuj się z lekarzem i umów się na ich diagnostykę.